رابطه جنسی در بارداری

بسیاری از زوج‌ها از انجام داشتن جنسی در دوران بارداری هراس دارند و ترجیح می‌دهند آن 9 ماه را بدون رابطه جنسی سپری کنند. اما آیا رابطه جنسی واقعا برای جنین یا خود شما مضر است؟ و آیا ممکن است زمان‌هایی رابطه جنسی نرمال باشد و زمان‌هایی به جنین آسیب بزند؟ آیا میل به رابطه جنسی در دوران بارداری تغییر می‌کند؟ پاسخ به این سوالات در این مقاله ارائه شده است.

بسیاری از زوج‌ها از داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری هراس دارند و ترجیح می‌دهند آن 9 ماه را بدون رابطه جنسی سپری کنند. اما آیا رابطه جنسی واقعا برای جنین یا خود شما مضر است؟ و آیا ممکن است زمان‌هایی رابطه جنسی نرمال باشد و زمان‌هایی به جنین آسیب بزند؟ پاسخ به این سوالات در مقاله زیر ارائه شده است.

آیا میل به رابطه جنسی در دوران بارداری تغییر می‌کند؟

تغییرات هورمونی، خستگی، حالت تهوع، استفراغ و حساس شدن نوک سینه‌ها به خصوص در سه ماهه اول بارداری، می‌تواند میل جنسی خانم باردار را کاهش دهد. همین طور، با پیشرفت بارداری و افزایش وزن و کمردرد ممکن است علاقه شما به رابطه جنسی کمتر شود. در این حالت‌ها حتما باید موضوع را به همسرتان بگویید.

علاوه بر آنکه تمایل خانم باردار به رابطه جنسی در طول دوران بارداری دچار افزایش یا کاهش می‌شود همسر او نیز ممکن است احساساتی دوگانه را تجربه نماید. گاهی بدن شما برای او جذاب می‌شود و گاهی نیز به دلیل اضطراب از آسیب‌زدن به کودک تمایلش به رابطه جنسی کاهش پیدا می‌کند.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری نرمال است یا ممکن است موجب سقط جنین شود؟

با وجود آنکه بسیاری از والدین تصور می‌کنند رابطه جنسی در بارداری موجب سقط جنین می‌شود ولی واقعا این گونه نیست و رابطه جنسی به بچه آسیب نمی‌رساند. بچه در حال رشد شما، از طریق مایع آمنیوتیک و عضلات قوی رحم محافظت می‌شود. از آن گذشته، آلت تناسلی هیچ مردی آنقدر بلند نیست که بتواند به جنین نزدیک شود! سقط جنین اغلب به آن دلیل اتفاق می‌افتد که جنین به طور طبیعی رشد نکرده است.

قاعده کلی آن است که تا زمانی که بارداری شما به طور طبیعی و نرمال پیش می‌رود و جزء موارد بارداری پرخطر محسوب نمی‌شود، می‌توان رابطه جنسی را ادامه داد. خوشبختانه در اغلب موارد، زوج‌ها می‌توانند دقیقا تا زمان زایمان رابطه جنسی خود را ادامه دهند. اما اگر احساس می‌کنید اصلا تمایلی به رابطه جنسی ندارید، حتما موضوع را با همسرتان در میان بگذارید.

موارد پرخطر برای رابطه جنسی شامل چه چیزهایی  است؟

در بعضی بارداری‌ها داشتن رابطه جنسی ریسک محسوب می‌شود. اغلب پزشکان بر این باورند که زنان در معرض زایمان زودرس بهتر است در دوران بارداری قید رابطه جنسی را بزنند زیرا نطفه حاوی موادی است که می‌تواند موجب انقباض رحم و القای زایمان زودرس گردد. به طور کلی در موارد زیر داشتن رابطه جنسی در بارداری اصلا توصیه نمی‌شود:

  • پزشک شما به هر دلیلی به این جمع‌بندی رسیده که رابطه جنسی به بارداری شما لطمه می‌زند؛
  • وجود خونریزی غیر طبیعی؛
  • سابقه زایمان زودرس؛
  • داشتن جفت سر راهی که در آن بخشی از جفت، سرویکس را می‌پوشاند؛
  • نشت کیسه آب جنین؛
  • اخیرا خونریزی داشته‌اید؛
  • بارداری دو قلویی یا چند قلویی به خصوص در سه ماهه سوم بارداری.

بهترین روش‌های نزدیکی در بارداری چیست؟

اکثر پوزیشن‌ها، بی‌خطر هستند اما خودتان مشخص کنید کدام وضعیت نزدیکی شما را ناراحت می‌کند و آن را انجام ندهید. به خصوص در اواخر بارداری، برخی وضعیت‌ها برای شما ناراحت کننده است که باید از آنها اجتناب کنید. در کل، بهتر است پوزیشن‌هایی را انتخاب کنید که به شکم شما فشار وارد نمی‌کند. مثلا بجای خوابیدن به پشت،‌ پهلوی همسر خود دراز بکشید.

داشتن سکس دهانی نیز اشکال چندانی ندارد اما بهتر است آن را انجام ندهید. زیرا اگر بعد از سکس دهانی آلت مرد توسط زن و سکس مقعدی دخول به واژن انجام شود احتمال بروز عفونت در واژن وجود دارد. در طول دوران بارداری، بدن مستعد عفونت است.

ضمنا اگر همسر شما سکس دهانی را انجام می‌دهد باید مواظب باشد که هوا را وارد واژن شما نکند. این کار ممکن است باعث آمبولی شود که هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. اغلب پزشکان سکس از پشت (سکس مقعدی) را به دلیل فشاری که به بدن زن وارد می‌کند در دوران بارداری مجاز نمی‌دانند.

بیشتر بدانید:

رابطه جنسی در دوران بارداری؛ مسائل و راه حل‌ها

افزایش میل جنسی در دوران بارداری

تازه‌نگهداشتن رابطه عاشقانه با همسر در دوران بارداری