درد-سینه‌ها-در-بارداری

در طول دوران بارداری علاوه بر آنکه اندازه پستان‌ها افزایش پیدا می‌کند، حساسیت آنها نیز بیشتر می‌شود. حساس‌شدن نوک سینه‌ها یکی از اولین و مهمترین علائم بارداری است و معمولا از هفته 4 تا 7 بارداری آغاز و تا انتهای سه ماهه اول بارداری ادامه پیدا می‌کند. با این حال، تغییرات سینه‌ها تا انتهای بارداری ادامه دارد. در همین زمان، کلستروم (شیر آغوز) در آنها جمع می‌شود.

در طول دوران بارداری علاوه بر آنکه اندازه پستان‌ها افزایش پیدا می‌کند، حساسیت آنها نیز بیشتر می‌شود. حساس‌شدن نوک سینه‌ها یکی از اولین و مهمترین علائم بارداری است و معمولا از هفته 4 تا 7 بارداری آغاز و تا انتهای سه ماهه اول بارداری ادامه پیدا می‌کند. با این حال، تغییرات سینه‌ها تا انتهای بارداری ادامه دارد. در همین زمان، کلستروم (شیر آغوز) در پستان‌ها جمع شده و حدود هفته 38 شروع به ترشح می‌کند. افزایش اندازه سینه‌ها به خصوص اگر بارداری اول شما باشد نمایان‌تر است.

چه چیزی باعث تغییرات و حساس‌ترشدن سینه‌ها می‌شود؟

هورمون‌های موسوم به استروژن و پروژسترون عامل اصلی تغییرات و افزایش حساسیت سینه‌ها در دوران بارداری هستند. بعد از آنکه تخمک بارور شد، سینه‌ها شروع به رشد می‌کنند. اما عوامل دیگری نیز دخیل هستند: چربی‌های ضروری که در سینه‌ها تشکیل می‌شود و افزایش فشار خون نیز در این زمینه موثر هستند. به این ترتیب، سینه‌ها آماده شیردهی به کودک در ماه‌های آتی می‌گردد.

سایر تغییرات در سینه‌ها در دوران بارداری

علاوه بر حساس شدن نوک سینه‌ها،‌ تغییرات دیگری را نیز در دوران بارداری مشاهده خواهید کرد:

نوک سینه‌ها. علاوه بر درد و سوزش نوک سینه‌ها برآمدگی آنها بیشتر می‌شود. با وجود آنکه جذابیت سینه‌ها بیشتر شده اما حساسیت آنها به شدت افزایش یافته است. در زمان انجام رابطه جنسی باید مراقب آنها باشید.

هاله نوک سینه‌ها. در این زمان، هاله نوک سینه اغلب خانم‌ها تیره‌تر، لکدارتر و بزرگتر می‌شود. شاید قبلا هم نقاطی را روی هاله نوک سینه‌ها مشاهده می‌کردید اما اکنون آنها نمایان‌تر شده‌اند.

سیاهرگ‌ها. زیر پوست سیاهرگ‌ها را مشاهده می‌کنید. اینها قرار است چند ماه بعد غذا را از بدن مادر به بچه برسانند.

ترشح شیر از سینه‌ها. در حدود ماه سوم بارداری، بدن شما شروع به تولید کلستروم (شیر آغوز) می‌کند. در ماه‌های آخر بارداری، ترشح این ماده نسبتا زرد رنگ مجددا آغاز می‌شود. آغوز قبل از شیر در بدن تولید می‌شود و اولین غذای نوزاد بعد از تولد است را تشکیل می‌دهد.

خوشبختانه با وجود آنکه افزایش اندازه پستان‌ها تا آخر بارداری ادامه دارد اما درد آنها از سه ماهه دوم به بعد کاهش می‌یابد. ضمنا پس از زایمان شکل ظاهری سینه‌ها به حالت قبل باز می‌گردد.

برای  تسکین درد سینه ها چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

مطمئن شوید که همسر شما شرایط را درک می‌کند و در زمان برقراری رابطه جنسی و یا وقتی که شما را در آغوش می‌کشد به اندازه کافی مراقب است. حتما در این خصوص با او صحبت نمایید.

بهتر است سوتین بارداری مناسبی خریداری نمایید که بتواند به خوبی سینه‌ها را نگهدارد. سایز سوتین باید بر اساس دوران بارداری انتخاب شود نه سایز قبل از بارداری. بهتر است همیشه سایز سوتین را کمی بزرگتر انتخاب نمایید چون اندازه سینه‌ها تا انتهای دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند.

در ماه آخر می‌توانید سوتین شیردهی خریداری نمایید چون هم الان به درد شما می‌خورد و هم بعد از زایمان می‌توانید از آن استفاده نمایید. اگر زمان خوابیدن احساس ناراحتی می‌کنید، ‌از سوتین‌های کتان اسپرت استفاده کنید.

بیشتر بدانید:

علائم اولیه بارداری

افزایش میل جنسی در بارداری