اولین نزدیکی بعد از سقط جنین

اگر جنین قبل از هفته 12 بارداری این حالت سقط زودرس و اگر از هفته 12 تا 24 بارداری از دست برود سقط دیررس نامیده می‌شود. سقط جنین واقعا می‌تواند زندگی عادی فرد را مختل کرده و تاثیر زیادی بر روحیه او بگذارد. در این حالت، علاوه بر خود فرد، اطرافیان هم احساس ناراحتی زیادی می‌کنند.

اگر جنین قبل از هفته 12 بارداری این حالت سقط زودرس و اگر از هفته 12 تا 24 بارداری از دست برود سقط دیررس نامیده می‌شود. سقط جنین واقعا می‌تواند زندگی عادی فرد را مختل کرده و تاثیر زیادی بر روحیه او بگذارد. در این حالت، علاوه بر خود فرد، اطرافیان هم احساس ناراحتی زیادی می‌کنند.

مهمترین عوارض سقط جنین چیست؟

سقط جنین علاوه بر تاثیرات عاطفی، می‌تواند باعث دردهای شبیه پریود، انقباض و خونریزی بشود. میزان خونریزی ممکن است از خفیف تا شدید متغیر بوده و ممکن است در آن لخته وجود داشته باشد.

چه زمانی بعد از سقط جنین می‌توان رابطه جنسی را از سر گرفت؟

وقتی که سقط جنین اتفاق می‌ا‌فتد پزشک حتما از فرد خواهد خواست که مدتی را برای رابطه جنسی مجدد صبر نماید. اما در بیشتر موارد، می‌توان بعد از متوقف شدن خونریزی، نزدیکی را از سر گرفت. این اتفاق معمولا 2 هفته بعد از سقط رخ می‌دهد. بهتر از قبل از رابطه جنسی، معاینه کامل لگنی توسط پزشک انجام شود.

دلیل اینکه پزشک از شما می‌خواهد برای مدتی نزدیکی نداشته باشید آن است که دیلاتاسیون (باز شدن دهانه رحم) بخشی از فرایند سقط است. از آنجا که سرویکس باز شده، احتمالا عفونت بیش از قبل است. اما زمانی که دهانه رحم دوباره بسته شده و رحم ترمیم می‌گردد خونریزی متوقف خواهد شد.

علاوه بر ممنوعیت رابطه جنسی بعد از سقط، احتمالا پزشک از شما می‌خواهد 1 تا 2 هفته از تامپون یا دوش واژینال استفاده نکنید. تا زمانی که بدن شما در حال درمان است بهتر است چیزی داخل واژن نشود. در زمان خونریزی بهتر است از نوار بهداشتی برای جذب خون استفاده شود.

اگر می‌خواهید مدتی بعد از سقط باردار نشوید و قصد دارید بعد از حدود 2 هفته رابطه جنسی را از سر بگیرید بهتر است با تایید پزشک، قرص‌های جلوگیری مصرف کنید تا بدن فرصت کافی برای تجدید قوا داشته باشد. فراموش نکنید 2 هفته بعد از سقط، احتمال بارداری مجدد وجود دارد و اگر می‌خواهید برای بارداری بعدی کمی احتیاط کنید یا اگر به لحاظ روحی هنوز آمادگی لازم را ندارید حتما با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

آیا عدم تمایل زنان به نزدیکی بعد از سقط غیر طبیعی است؟

سقط جنین و به خصوص اولین سقط واقعا می‌تواند تعادل روحی فرد را بهم بزند. اگر بعد از سقط جنین تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشید، کاملا طبیعی است. هیچ کس بعد از مثبت شدن تست بارداری انتظار سقط جنین را ندارد! به خصوص اگر بارداری طبق خواسته فرد انجام شده باشد سقط جنین واقعا برای او ناگوار خواهد بود. حتی اگر بارداری ناخواسته باشد ممکن است فرد بعد از مدتی پیوندهای عاطفی با جنین برقرار کرده و سقط جنین به او آسیب روحی زیادی وارد کند.

در وضعیت سقط جنین، باید به فرد فرصت کافی برای سوگواری و بازیابی قوا داده شود. شاید او حتی تمایلی به لمس شدن هم نداشته باشد چه برسد به آنکه رابطه جنسی را از سر بگیرد! به خاطر داشته باشید که زمان لازم برای تجدید روحیه و برگشتن به زندگی عادی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

برای برگشتن به زندگی عادی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

اگر برای شما کنار آمدن با شرایط سخت است توصیه می‌شود رفت و آمد با بستگان و دوستان را افزایش دهید تا کمتر از قبل به اتفاقاتی که برای شما افتاده فکر کنید. حتی می‌توانید با یک روانشناس و یا مشاور مشورت نمایید.

اگر همسر شما خواهان رابطه جنسی است و شما تمایلی به آن ندارید بهتر است در این مورد با او گفتگو کرده و شرایط را برای او توضیح دهید. صحبت کردن با همسرتان برای بهبود شرایط خیلی کمک به شما می‌کند.

چه زمانی می‌توان برای بارداری مجدد اقدام کرد؟

با وجود آنکه بعضی از زنانی که سقط را تجربه کرده‌اند علاقه زیادی به بارداری سریع دارند پزشکان توصیه می‌کنند بعد از سقط حداقل سه چرخه کامل قاعدگی استراحت نمایند. بهتر است قبل از اقدام برای بارداری با پزشک خود مشورت نمایید. تا شرایط روحی و فیزیکی شما به دقت بررسی گردد.

بیشتر بدانید:

افسردگی بعد از سقط جنین، تجدید روحیه و آمادگی برای بارداری مجدد

سقط جنین با قرص سایتوتک (میزوپروستول)، عوارض و خطرات

بارداری شیمیائی یا سقط زودهنگام