بارداری شیمیائی

شاید خیلی عجیب و باورنکردنی باشد که یک هفته بعد از جواب مثبت تست بارداری، پریود شوید اما این اتفاق بیش از آنچه تصور می‌کنید مشاهده می‌شود و عامل آن بارداری شیمایی است. بارداری شیمیایی مسبب 75 درصد موارد سقط جنین است. بسیاری از خانم‌هایی که دچار بارداری شیمیایی شده‌اند اصلا متوجه بارداری خود نمی‌شوند.

شاید خیلی عجیب و باورنکردنی باشد که یک هفته بعد از جواب مثبت تست بارداری، پریود شوید اما این اتفاق بیش از آنچه تصور می‌کنید مشاهده می‌شود و عامل آن بارداری شیمیایی (سقط زودهنگام) است. بارداری شیمیایی مسبب 75 درصد موارد سقط جنین است. بسیاری از خانم‌هایی که دچار بارداری شیمیایی شده‌اند اصلا متوجه بارداری خود نمی‌شوند زیرا تنها علامتی که می‌بینند عقب افتادن پریود است.

خوشبختانه، داشتن بارداری شیمیایی به آن معنا نیست که دچار مشکل خاصی هستید یا اینکه در آینده نمی‌توانید باردار شوید.

بارداری شیمیایی چگونه اتفاق می‌افتد؟

حدود 3 هفته بعد از عقب افتادن پریود، یک تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی کرده و سلول‌هایی که قرار است جفت را تشکیل دهند به میزانی هورمون hCG (بتا) تولید می‌کنند که در یک آزمایش خون یا آزمایش ادرار قابل تشخیص است.

اما به دلایلی لانه‌گزینی به صورت کامل اتفاق نمی‌افتد و در سونوگرافی نمی‌توان ساک حاملگی یا حتی جفت در حال رشد را شناسایی کرد. در این حالت،‌ حدود یک هفته بعد از زمانی که باید پریود منظم می‌شدید خونریزی خواهید داشت. بنابراین اگر بعد از جواب مثبت تست بارداری، خونریزی شدید (با انقباض یا بدون انقباض) مشاهده شود بلافاصله باید به پزشک اطلاع دهید چون این علامت حاملگی شیمیایی است.

علت باعث بارداری شیمیایی چیست؟

در زمان لقاح، تخمک و اسپرم تشکیل کروموزم‌هایی می‌دهند (هر کدام 23 عدد)، تا زیگوت به وجود بیاید که از طریق تقسیم سلولی به سرعت رشد می‌کند. در این فرایند، گاهی اشتباهی اتفاق می‌افتد و کروزموم‌های زیاد یا کم تولید می‌شود. این ناهنجاری کروموزومی که به طور تصادفی ایجاد شده و ممکن است برای هر کسی وجود داشته باشد عامل اصلی بیشتر موارد سقط جنین است.

حتی اگر این اتفاق نیز بیفتد به آن معنا نیست که نمی‌توانید در آینده باردار شوید یا بچه را در شکم خود نگهدارید. اما چند فاکتور ریسک مثل سن بالای بارداری (35 سال و بیشتر) و بیماری‌های تشخیص داده نشده مثل اختلال انعقاد خون و تیروئید احتمال حاملگی شیمیایی را افزایش می‌دهند.

تفاوت خونریزی لانه گزینی و بارداری شیمیایی و علائم هر کدام چیست؟

اگه لکه بینی یا خونریزی خفیف بعد از جواب مثبت تست بارداری مشاهده شود، لزوما به معنای آن نیست که دچار حاملگی شیمیایی شده‌اید. خونریزی لانه گزینی خفیف که بعضی از خانم‌های باردار تجربه می‌کنند علامت بارداری است. از سوی دیگر، خونریزی شدید، انقباضات شبیه پریود و خروج بافت از واژن علائم بارداری شیمیایی هستند. اگر بلافاصله بعد از جواب مثبت تست باردای، خونریزی داشتید بهتر است بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

سلامت عاطفی مادر بعد از بارداری شیمیایی چگونه است؟

به لحاظ پزشکی، بارداری شیمیایی بیشتر شبیه چرخه‌ای است که در آن بارداری واقعا اتفاق نیفتاده و در نتیجه سقط جنین هم واقعا وجود نداشته است. اما به لحاظ عاطفی، قضیه متفاوت است. هر چقدر هم که سقط زود اتفاق افتاده باشد ممکن است مادر احساس ناراحتی زیادی داشته باشد و در این حالت، سوگواری مادر برای فرزند کاملا طبیعی است. فراموش نکنید که در بارداری شیمیایی هیچ کس مقصر نیست.

آیا راهی برای جلوگیری از بارداری شیمیایی وجود دارد؟

از آنجا که بیشتر موارد سقط به دلیل اتفاقات تصادفی کروموزومی به وجود می‌آید هیچ راهی برای پیگشیری از آن وجود ندارد. با وجود آنکه حاملگی شیمایی خیلی غیر منصفانه به نظر می‌رسد اما جنبه مثبت آن این است که نشان می‌دهد بدن شما قادر به باردار شدن است.

بعد از بارداری شیمیایی چه کاری باید انجام دهید؟

با وجود آنکه سقط خیلی زودرس نیازمند مداخله پزشک نیست اما اگر این اتفاق برای شما افتاده به سرعت به پزشک اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که حتی 2 بار حاملگی شیمیایی هم نگران کننده نیست و بعد از آن امکان بارداری مجدد وجود دارد. اما در حالتی که 3 بار پشت سر هم بارداری شیمیایی وجود دارد پزشک برای بررسی مساله، شما را به متخصص ناباروری ارجاع دهد. اگر دلیل خاصی برای این موضوع پیدا شود با مداوای آن می‌توانید بارداری سالمی را تجربه نمایید.

بیشتر بدانید:

افسردگی بعد از سقط جنین، تجدید روحیه و آمادگی برای بارداری مجدد

سقط جنین با قرص میزوپروستول (سایتوتک)، عوارض و خطرات

بارداری پوچ، علائم و علت‌ها