سقط جنین با قرص میزوپروستول

قرص میزوپروستول در سال 1973 به بازار عرضه شد. این قرص که با نام تجاری سایتوتک هم در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد به شکل واژینال و خوراکی (زیر زبانی) برای ختم حاملگی و سقط جنین قابل استفاده است. در حالتی که مرگ داخل رحمی جنین اتفاق افتاده، قرص میزوپروستول با تجویز پزشک برای دفع جنین مرده از رحم بکار می‌رود.

قرص میزوپروستول در سال 1973 به بازار عرضه شد. این قرص که با نام تجاری سایتوتک هم در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد به شکل واژینال و خوراکی (زیر زبانی) برای ختم حاملگی و سقط جنین قابل استفاده است. در حالتی که مرگ داخل رحمی جنین اتفاق افتاده، قرص میزوپروستول با تجویز پزشک برای دفع جنین مرده از رحم بکار می‌رود.

 

کاربردهای قرص میزوپروستول

این قرص علاوه بر سقط جنین، کاربردهای دیگری نیز مثل درمان زخم معده، القای زایمان و درمان خونریزی بعد از زایمان دارد. وقتی که از میزوپروستول برای سقط جنین استفاده می‌شود معمولا میفپریستون نیز همراه آن تجویز می‌شود. موفقیت این روش حدود 90 درصد است. قبلا برای سقط جنین از روش‌های جراحی استفاده می‌شد اما امروزه با استفاده از این قرص سقط جنین بسیار راحت‌تر و با عوارض کمتری انجام می‌شود.

نحوه و میزان مصرف دارو

همراه با این دارو، توضیحات شرکت تولید کننده نیز در بسته‌بندی آن موجود است. حتما قبل از مصرف دارو آنرا بخوانید. این دارو حتما باید زیر نظر پزشک مصرف شود. دوز دارو نیز متناسب با شرایط شما تعیین می‌شود. برای سقط جنین معمولا 4 قرص (800 میکروگرم) و برای مصرف زیرزبانی یا 3 قرص (600 میکروگرم) برای استفاده واژینال (قرار دادن در واژن) تجویز می‌شود.

ممکن است پزشک برای شما مسکن قوی مثل ایبوپروفن هم تجویز کند که باید نیم ساعت قبل از میزوپروستول و نیز بعد از آن مصرف شود. بعد از آنکه جنین از بدن شما دفع شد مراجعه مجدد به پزشک ضروری است تا مطمئن شوید جنین به طور کامل از بدن شما خارج شده است. در صورتی که بقایای حاملگی به طور کامل از بدن شما خارج نشده باشد ممکن است عمل کورتاژ انجام شود.

مدت زمان تاثیر قرص میزوپروستول

معمولا حدود 4 ساعت طول می‌کشد که قرص میزوپروستول اثر کرده و گرفتگی عضلات و خونریزی شروع شود. علائم آن شامل درد، حالت تهوع، اسهال و غیره حدود 12 ساعت وجود دارد اما بعد از سقط از بین می‌رود.

عوارض سایتوتک چیست؟

خیلی از کسانی که از این دارو استفاده کرده‌اند عارضه خاصی را گزارش نکرده‌اند. به خاطر داشته باشید پزشک این دارو را به دلیل آنکه مزایای آن از عوارض آن برای شما بیشتر است تجویز نموده است. از عوارض سایتوتک می‌توان حالت تهوع و گرفتگی شکم را نام برد.

اگر هر کدام از اینها طولانی شد یا وضعیت شما بدتر شما بلافاصه به پزشک اطلاع دهید. از عوارض مهم دیگر این دارو می‌توان اسهال را ذکر کرد که مدتی بعد از شروع مصرف دارو مشاهده می‌شود. چنانچه اسهال شدید، برای جلوگیری از کم آب شدن بدن باید مایعات زیاد بنوشید. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید:

  • سرگیجه شدید
  • کم شدن ادرار
  • تغییرات خلق و خو
  • ضعف عضلانی
  • ضربان قلب کند و نامنظم

اگر موارد نادر زیر را هم مشاهده کردید اطلاع دادن به پزشک ضروری است:

  • ایجاد اختلال در قاعدگی
  • خونریزی واژینال غیر عادی و خیلی شدید

معمولا این دارو آلرژی زا نیست. اما اگر این موارد برای شما اتفاق افتاده باید به سرعت درمان شود. علائم آلرژی شدید شامل موارد زیر است:

  • جوش، خارش و ورم (به خصوص روی زبان، صورت و گلو)
  • سرگیجه شدید
  • مشکلات تنفسی

مواردی که توضیح داده شد تمام عوارض جانبی این قرص نیست. در صورت مشاهده هر گونه عارضه دیگر باید با پزشک خود مشورت نمایید.

موارد احتیاطی و خطرات مصرف قرص میزوپروستول

قبل از مصرف دارو چنانچه حساسیت خاصی دارید یا اگر قبلا سابقه بیماری معده یا روده داشته‌اید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر این قرص از راه واژن استفاده شود و شما سابقه سزارین، جراحی رحم، یا پنج بار یا بیشتر بارداری قبلی داشته‌اید، ریسک پارگی رحم وجود دارد.

بیشتر بدانید:

علائم سقط جنین، علت سقط و انواع آن

بارداری پوچ، علائم و علت‌ها

آیا موی گربه باعث سقط جنین میشود؟ خطر موی گربه برای زن باردار

چکار کنیم بعد از سقط زودتر باردار شویم؟