گذشتن تاریخ زایمان

آیا وقتی که تاریخ تقریبی زایمان رسیده باشد و هنوز زایمان انجام نشده باشد مشکلی برای مادر و یا جنین پیش آمده است؟ آیا گذشتن زمان زایمان، خطرناک است؟ دلایل زایمان پس از موعد چیست؟ در ادامه، نکاتی در خصوص زایمان پس از موعد ذکر شده است.

آیا وقتی که تاریخ تقریبی زایمان رسیده باشد و هنوز زایمان انجام نشده باشد مشکلی برای مادر و یا جنین پیش آمده است؟ آیا گذشتن زمان زایمان، خطرناک است؟ دلایل زایمان پس از موعد چیست؟ در ادامه، نکاتی در خصوص زایمان پس از موعد ذکر شده است.

علت زایمان دیررس چیست و در چه شرایطی ممکن است بچه دیر به دنیا بیاید؟

همانطور که می‌دانید در جلسات سونوگرافی، با توجه به قد و وزن جنین و سایر پارامترها و در معاینات پزشک با توجه به ارتفاع رحم، سن بارداری و زمان تقریبی زایمان تخمین زده می‌شود. اگر 1 روز از تاریخ تقریبی زایمان گذشته باشد به معنای آن نیست که مشکلی وجود دارد. اما اگر 1 هفته از این تاریخ گذشته باشد مساله باید بررسی شود.

به خاطر داشته باشید که زمان زایمان واقعا تخمینی است و اگر 1 هفته از تاریخ تقریبی زایمان بگذرد و به طور رسمی گفته شود که زمان زایمان شما گذشته است اما تا هفته 42 بارداری هنوز زایمان شما دیررس محسوب نمی‌شود.

حالا که بعضی چیزها مشخص شد اجازه بدهید چند خبر خوب به شما بدهیم. آمارها نشان می‌دهد بسیاری از بچه‌هایی که زمان به دنیا آمدن آنها گذشته و هنوز به دنیا نیامده‌اند در آینده بدون هیچ مشکلی به دنیا خواهند آمد. اما یک قاعده کلی وجود دارد که مطابق آن هر چه بچه بعد از تاریخ زایمان بیشتر در شکم مادر باقی بماند خطر اختلالات بعدی مثل وضعیت جفت، کم شدن مقدار مایع آمنیوتیک و ماکروزومی (درشت شدن جنین) برای زایمان طبیعی و واژینال افزایش خواهد یافت.

بعد از هفته چهلم بارداری پزشک چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

وقتی که بارداری از هفته چهلم می‌گذرد پزشک به دقت سلامت مادر و جنین را زیر نظر گرفته و اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

شمارش تعداد تکان‌های جنین

احتمالا خودتان از هفته بیست و هشتم بارداری به بعد تعداد تکان‌ها و لگدهای جنین را شمارش کرده و در این کار استاد شده‌اید! پزشک از شما می‌خواهد شمارش تکان‌ها را ادامه دهید. تعد تکان‌های جنین باید حداقل 10 بار در هر 2 ساعت باشد.

تست بدون استرس (Non-stress Test)

شما قبلا در تست‌های سونوگرافی ضربان قلب جنین را اندازه گرفته‌اید. در تست بدون استرس می‌توان وضعیتی که زجر جنین نامیده می‌شود را شناسایی کرد.

تست بیوفیزیکال پروفایل

بعد از هفته چهلم بارداری، باید سونوگرافی‌های بیشتری انجام دهید تا وضعیت سلامت جنین از نظر تنفس، ضربان قلب، تکان‌ها و حرکات‌ها، تون و میزان مایع آمنیوتیک بررسی شود.

شاخص مایع آمنیوتیک

با استفاده از سونوگرافی سطح مایع آمنیوتیک اندازه گرفته می‌شود.

تست استرس انقباضی (Contraction Stress Test)

در این تست که در بیمارستان انجام می‌شود پاسخ جنین به استرس انقباضات رحمی بررسی می‌شود (این کار با القای مقدار کمی اکسی توسین یا ماساژ نوک سینه انجام می‌شود). اگر پاسخ جنین به این وضعیت خوب باشد نشان می‌دهد که وضعیت او در رحم هنوز مناسب است.

اغلب اوقات، نتایح این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که جنین در رحم در وضعیت خوبی قرار دارد و در حال آماده شدن برای دیدار پدر و مادر خود است. در موارد نادر، ‌نتایج تست‌ها «غیر اطمینان بخش» است که در این حالت نیز احتمالا مشکلی وجود ندارد.

از آنجا که در موارد زیادی جواب این آزمایش‌ها مثبت کاذب است وقتی که نتیجه تست «غیر اطمینان بخش» باشد نباید خود را نگران کنید. تنها اتفاقی که می‌افتد آن است که پزشک وضعیت شما را دقیق‌تر تحت نظر گرفته و اگر علائم زجر جنین را مشاهده کند به سرعت القای زایمان را آغاز خواهد کرد.

بیشتر بدانید:

فرمول محاسبه تاریخ زایمان، سه روش پیشنهادی

تغییر تاریخ تقریبی زایمان به چه علت است؟

تاریخ تقریبی زایمان