تست بدون استرس در بارداری

در تست بدون استرس (Nonstress Test) که در سه ماهه سوم بارداری انجام می‌شود ضربان قلب جنین و میزان حرکت و فعالیت او بررسی می‌گردد تا معلوم شود بچه سالم است و به اندازه کافی اکسیژن دریافت می‌کند. معمولا این آزمایش زمانی تجویز می‌شود که مادر دچار دیابت بارداری، مسمومیت بارداری شده یا تست‌هایی مثل آمنیوسنتز انجام داده باشد.

در تست بدون استرس (Nonstress Test) که در سه ماهه سوم بارداری انجام می‌شود ضربان قلب جنین و میزان حرکت و تکان‌های جنین بررسی می‌گردد تا معلوم شود بچه سالم است و به اندازه کافی اکسیژن دریافت می‌کند.

تست بدون استرس (NST) برای چه کسانی انجام می‌شود؟

معمولا این آزمایش زمانی تجویز می‌شود که مادر دچار دیابت بارداری، مسمومیت بارداری شده یا تست‌هایی مثل آمنیوسنتز انجام داده باشد. همچنین اگر جنین نسبت به سن بارداری کوچک باشد یا اگر فعالیت او در رحم مادر کم باشد نیز این آزمایش انجام می‌شود. ضمنا در صورتی که تاریخ زایمان گذشته اما هنوز بچه به دنیا نیامده باشد (زایمان دیررس) در این حالت نیز تست بدون استرس تجویز می‌شود.

تست بدون استرس چه زمانی انجام می‌شود؟

این آزمایش در سه ماهه سوم بارداری و از هفته بیست و هشتم به بعد انجام می‌شود.

در حین تست بدون استرس (NST) چه اتفاقی می‌افتد؟

یک کمربند انعطاف پذیر دور شکم بسته می‌شود (مثل کمربندهایی که در زمان زایمان استفاده می‌شود). شما باید هر حرکتی که بچه انجام می‌دهد را دنبال کنید. ممکن است وسیله‌ای به شما داده شود که هر زمان حرکت بچه را احساس کردید باید دکمه آنرا فشار دهید (ممکن است بعضی از دستگاه‌های دیگر به صورت دیگری عمل کنند). آزمایش 20 تا 40 دقیقه طول می‌کشد.

جواب آزمایش بدون استرس چه چیزی را نشان می‌دهد؟

تفسیر تست بدون استرس به این صورت است که بچه‌ای که زیاد حرکت می‌کند و ضربان قلب نرمال داشته باشد واکنشی (Reactive) نامیده می‌شود. به عبارت دیگر این بچه سالم است و تحت استرس (ناراحتی و زجر) قرار ندارد.

بچه غیر واکنشی (Nonreactive) یا حداقل حرکات لازم را در 40 دقیقه آزمایش انجام نمی‌دهد یا نوار قلب او در زمانی که حرکت می‌کند به اندازه مورد انتظار افزایش نمی‌یابد. به خاطر داشته باشید که اگر جواب آزمایش «غیر واکنشی» باشد ضرورتا به آن معنا نیست که بچه در معرض خطر قرار دارد. اما حداقل نشان می‌دهد که او به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند.

اگر بچه غیر واکنشی باشد،‌ آزمایشگر کنار شکم شما یک صدا ایجاد می‌کند یا به شما نوشیدنی شیرین می‌دهد تا بچه را به حرکت تشویق نماید یا اینکه تست را تکرار می‌کند. اگر او تشخیص دهد که بچه در وضعیت استرس (زجر جنین) قرار دارد تست دیگری که بیوفیزیکال پروفایل نامیده می‌شود انجام می‌شود تا معلوم شود القای زایمان یا زایمان زودرس لازم است.

بیشتر بدانید:

تست بیوفیزیکال پروفایل در بارداری

زجر جنین چیست و چگونه اتفاق می‌افتد؟

گذشتن تاریخ زایمان و زایمان دیررس چیست؟