سقط جنین

سقط جنین ناقص وقتی ناقص است که خونریزی شروع و دهانه رحم باز شده باشد (دیلاتاسیون)، اما بقایای بارداری هنوز در رحم باقی مانده باشد. خوشبختانه، معمولا سقط جنین ناقص (Incomplete Miscarriage) بدون هیچ گونه مداخله برطرف می‌شود. اما گاهی بدن نمی‌تواند بافت‌های باقیمانده بارداری را دفع کند. در این حالت، معمولا مداوای بعدی لازم است.

سقط جنین ناقص وقتی ناقص است که خونریزی شروع و دهانه رحم باز شده باشد (دیلاتاسیون)، اما بقایای بارداری هنوز در رحم باقی مانده باشد. خوشبختانه، معمولا سقط جنین ناقص (Incomplete Miscarriage) بدون هیچ گونه مداخله برطرف می‌شود. اما گاهی بدن نمی‌تواند بافت‌های باقیمانده بارداری را دفع کند. در این حالت، معمولا مداوای بعدی لازم است.

تفاوت سقط جنین ناقص با سقط جنین فراموش شده

در حالت سقط جنین فراموش شده (Missed Miscarriage/Abortion) جنین دیگر در رحم رشد نمی‌کند اما سرویکس (دهانه رحم) بسته بوده و خونریزی وجود ندارد.

علائم سقط جنین ناقص

مهمترین علامت‌های سقط جنین ناقص، خونریزی و انقباض است. در اغلب موارد، سقط جنین که در زمان تشخیص ناقص است خودبخود بر طرف می‌شود. اما در صورتی که بقایای آن باقی بماند بدن نمی‌تواند به طور طبیعی آنرا خارج کند و جراحی و مداخله پزشکی لازم است.

راه‌های درمان سقط جنین ناقص

برای درمان زنان دچار سقط جنین ناقص از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

  • مراقبت زیر نظر پزشک برای دفع بقایای حاملگی از بدن.
  • درمان دارویی با قرص سایتوتک؛
  • عمل جراحی کورتاژ.

کدامیک از روش‌های درمان سقط جنین ناقص مناسب‌تر است؟

مطالعات نشان می‌دهد در سقط جنین ناقص در سه ماهه اول بارداری تاثیر این سه روش یکسان است. در این حالت، نظر خود فرد به همراه مشاوره با پزشک اهمیت زیادی دارد.

مراقبت زیر نظر پزشک برای درمان سقط جنین ناقص و عوارض آن

در این روش بدون بستری زیر نظر پزشک قرار می‌گیرد. اغلب، بدن هیچ گونه مداخله، بقایای بارداری از بدن دفع می‌شود. این روش غیر تهاجمی ترین روش است و ضمنا برای کسانی که تامین هزینه سایر روش‌ها برای آنها مشکل است گزینه مناسبی است.

اما این روش خطر نیاز به کورتاژ برنامه ریزی نشده را دارد. همچنین احتمال خونریزی بیشتر شده که اگر پیوسته و سنگین باشد خطرناک است. اگر خونریزی شدید باشد باید کورتاژ کرد. اگر نتوان خونریزی را به سرعت کنترل کرد انتقال خون لازم است.

قرص سایتوتک (میزوپروستول) برای درمان سقط جنین ناقص

در روش دارویی، سایتوتک دارویی است که به صورت واژینال، خوراکی، گونه گذار یا زیر زبانی قابل استفاده است. سایتوتک در اصل برای مداوای سایتوتک در اصل برای مداوای زخم معده تولید شد. عوارض جانبی آن، درد،‌ حالت تهوع، استفراغ و اسهال است.

به طور کلی، موفقیت سایتوتک برای سن بارداری 13 هفته یا کمتر حدود 90 درصد است. گاهی ممکن است سایتوتک موثر باشد اما کورتاژ هم لازم شود. به طور کلی، خطر چسبندگی رحم در روش دارویی نسبت به کورتاژ کمتر اما احتمال خونریزی بیشتر است. ضمنا به اندازه جراحی تهاجمی نیست.

کورتاژ برای درمان سقط جنین ناقص و عوارض آن

کورتاژ یا به درخواست خود بیمار یا به دلیل متوقف کردن از خونریزی سنگین انجام می‌شود. در عملِ کورتاژ، پزشک از وسیله‌ای کوچک برای باز کردن سرویکس و دسترسی به رحم استفاده می‌کند. معمولا این عمل با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک بافت‌های باقیمانده را از رحم خارج می‌کند. عمل کورتاژ اغلب بی خطر است اما خطرات غیر شایع آن به شرح زیر است:

  • خونریزی؛
  • مسائل مربوط به بیهوشی؛
  • آسیب به سرویکس؛
  • تخلیه ناقص بقایای بارداری و جفت از رحم؛
  • سوراخ شدن رحم؛
  • عفونت.
  • اثر جراحی یا چسبندگی روی دیواره رحم که در موارد نادر منجر به سندرم آشرمن می‌شود. سندرم آشرمن ممکن است باعث سقط جنین مکرر، نازایی یا زایمان زودرس (به ندرت) شود.

زنانی که تا چند روز بعد از کورتاژ خونریزی یا ترشحات بدبو دارند حتما باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند. سایر علائم نگران کننده بعد از کورتاژ، درد و انقباض است.

تاثیرات عاطفی سقط چیست؟

علاوه بر عوارض درمان، اثرات عاطفی سقط جنین هم زیاد است. اغلب مادران بعد از سقط جنین به نوعی برای فرزند خود سوگواری می‌کنند و این کاملا طبیعی است. بهترین کمک برای پشت سر گذاشتن این شرایط، همراهی نزدیکان از جمله همسر و پدر و مادر است. مطالعات نشان می‌دهد هم زن و هم مرد بعد از سقط جنین برای فرزند از دست رفته سوگواری می‌کنند. باید از این شرایط برای نزدیکتر شدن به همسر استفاده شود نه دوری جستن.

بیشتر بدانید:

خونریزی بعد از سقط جنین چقدر طول می‌کشد؟

تفاوت تولد جنین مرده با سقط و علائم سقط

عوارض سقط جنین با قرص میفپریستون و میزوپروستول