بارداری سریعتر بعد از سقط

وقتی که بعد از سقط جنین تصمیم می‌گیرید دوباره برای بارداری اقدام نمایید حتی اگر خیلی زود باردار شوید زمانی که تا باردار شدن طول می‌کشد، خیلی طولانی به نظر می‌رسد. این مساله برای خانم‌هایی که زود باردار نمی‌شوند حادتر است. اما حتی اگر در روزهای باروری رابطه جنسی داشته باشید اگر باردار شدن کمی طولانی شود، نشانه آن نیست که مشکلی وجود دارد.

وقتی که بعد از سقط جنین تصمیم می‌گیرید دوباره برای بارداری اقدام نمایید حتی اگر خیلی زود باردار شوید زمانی که تا باردار شدن طول می‌کشد، خیلی طولانی به نظر می‌رسد. این مساله برای خانم‌هایی که زود باردار نمی‌شوند حادتر است. با توجه به اینکه احتمال باردار شدن در هر ماه حدود 30 تا 40 درصد است حتی اگر در روزهای باروری رابطه جنسی داشته باشید اگر باردار شدن کمی طولانی شود، نشانه آن نیست که مشکلی وجود دارد.

اگر برای باردار شدن دچار مشکل شوید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر چند ماه است که برای بارداری اقدام کرده اما موفق نبوده‌اید باید با یک متخصص نازایی مشورت نمایید. در صورت داشتن شرایط زیر با پزشک متخصص مشورت نمایید:

  • اگر کمتر از 35 سال سن دارید و بعد از یک سال اقدام برای بارداری و بعد از رابطه جنسی منظم در زمان تخمک گذاری باردار نشده‌اید؛
  • اگربیش از 35 سال سن دارید و بعد از 6 ماه اقدام برای بارداری با رابطه جنسی منظم همزمان با تخمک گذاری، باردار نشده‌اید؛
  • چنانچه 2 یا 3 سقط مکرر داشته‌اید و هنوز تست تعیین علت سقط مکرر انجام نداده‌اید.

اگر خیلی نگران هستید زودتر از زمان‌های بالا هم می‌توانید با پزشک مشورت نمایید. مثلا اگر سیکل قاعدگی شما نامنظم است. اگر برای بارداری قبلی که منجر به سقط شد هم زمان طولانی صرف کردید بهتر است هر چه زودتر با متخصص نازایی مشورت نمایید.

دلایل باردار نشدن

دلایل مختلفی برای حامله نشدن وجود دارد:

  • مشکلات اسپرم همسر؛
  • انسداد در لوله های فالوپ؛
  • اندومتریوز که باعث درد مزمن و نازایی می‌شود؛
  • ناهنجاری رحم مثل رحم دوشاخ یا قلبی شکل شدن رحم، مسائل ارثی در زمینه باروری؛
  • نازایی توجیه نشده که علت آن معلوم نیست.

درمان ناباروری با تحریک تخمدان‌ها و آی وی اف

اولین اقدام برای درمان ناباروری تحریک تخمدان‌ها با استفاده از هورمون FSH و گنادوتروپین جفتی یا کلومید است (کلومیفن سیترات). این روش با تلقیح زمانبندی شده دنبال می‌شود. مهمترین اثر تحریک تخمدان‌ها، بارداری دوقلویی یا چندقلویی است.

احتمال بارداری دوقلویی

نتایج یک مطالعه که در سال 2012 انجام شده نشان می‌دهد 28.6 و 9.3 درصد مادرانی که از تحریک تخمدان‌ها استفاده کرده‌اند به ترتیب دوقلو و چند قلو باردار شده‌اند. نرخ چندقلویی با کلومید کمتر بوده و با احتمال 10 درصد بارداری دوقلویی یا چندقلویی خواهد بود. بارداری چند قلویی به علت خطراتی که دارد گاهی نگران کننده است.

محققان در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه می‌توان نرخ بارداری را ضمن کاهش احتمال بارداری چندقلویی، افزایش داد.

بعضی از زنان به تحریک رحم پاسخ نمی‌دهند بنابراین باید سراغ آی وی اف بروند. در این روش اسپرم و تخمک در آزمایشگاه با هم تلاقی می‌کنند. 3 تا 5 روز بعد از لقاح، تخمک بارور شده به رحم برگردانده می‌شود. آی وی اف هم ممکن است منجر به حاملگی چند قلویی شود. در حال حاضر تعداد رویان‌هایی که به رحم زنان زیر 35 سال منتقل شود در حال بررسی است.

بیشتر بدانید:

تشخیص زمان تخمک گذاری برای بارداری سریع‌تر

کلومیفن در درمان ناباروری و مشکلات باردار شدن

رحم برای بارداری بلافاصله بعد از سقط جنین آمادگی دارد؟