جنین پسر و دختر در سونوگرافی

اگر تصمیم دارید جنسیت جنین را قبل از زایمان بدانید احتمالا آسان‌ترین راه سونوگرافی است. در بعضی از کشورها به منظور بالا بردن دقت، تشخیص جنسیت در اواسط بارداری یعنی حدود هفته 20 و در جلسه غربالگری دوم (تست آنومالی) انجام می‌شود و بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین همین موقع است.

اگر تصمیم دارید جنسیت جنین را قبل از زایمان بدانید احتمالا آسان‌ترین راه سونوگرافی است. در بعضی از کشورها به منظور بالا بردن دقت، تشخیص جنسیت در اواسط بارداری یعنی حدود هفته 20 و در جلسه غربالگری دوم (تست آنومالی) انجام می‌شود و بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین همین موقع است. اما در ایران گاهی در سونوگرافی NT (غربالگری اول) یعنی در فاصله بین هفته 11 تا 14 بارداری جنسیت تعیین می‌شود. در سونوگرافی آنومالی متخصص به دنبال بررسی ناهنجاری‌های جنین است. او بجز تعیین جنسیت هدف‌های دیگری هم دارد.

علائم تصویری برای تشخیص جنسیت جنین

علائمی در تصاویر سونوگرافی وجود دارد که متخصص سونوگرافی با استفاده از آنها می‌تواند جنسیت جنین را تعیین کند:

نداشتن پنیس (آلت تناسلی پسرانه)

یکی از مهمترین علائمی که نشانگر دختر بودن جنین است ندیدن پنیس است. اما این علامت شاید خیلی گویا نباشد چون به ویژه در ابتدای بارداری پنیس و کلیتوریس تقریبا هم اندازه و هم شکل هستند.

علامت همبرگر

در حین سونوگرافی متخصص سونوگرافی به دنبال اندام جنسی دختر مثل لابیا (لب‌های واژن) و کلیتوریس می‌گردد. این علامت همبرگر نام دارد چون کلیتوریس و لابیا شبیه همبرگر هستند. لب‌های واژن شبیه نان همبرگر و کلیتوریس شبیه همبرگر میان آن است!

علامت لاک پشت

وقتی که متخصص سونوگرافی فکر می‌کند جنین پسر است دنبال علامتی به نام علامت لاک پشت می‌گردد. در این حالت، نوک آلت تناسلی از میان بیضه‌ها بیرون زده است. تشخیص این علامت گاهی مشکل است به همین دلیل باید از نشانه‌های مختلف به دنیال تشخیص جنسیت در سونوگرافی باشد. سن جنین و پوزیشن او در رحم، نقش مهمی در تعیین جنسیت جنین دارد.

آلت تناسلی نعوظ

حتی یک جنین در شکم مادر ممکن است آلت تناسلی او به حالت راست (نعوظ) در بیاید. اگر این حالت در زمان سونوگرافی اتفاق بیفتد آلت تناسلی پسر به راحتی قابل تشخیص است! گاهی والدین از دیدن این حالت نگران می‌شوند اما واقعا جای نگرانی نیست و این اتفاق کاملا نرمال است. این حالت بعد از تولد نوزاد و در زمان تعویض پوشک هم دیده می‌شود و کاملا معصومانه است.

دقت وسایل تعیین جنسیت جنین چقدر است؟

با پیشرفت علم و طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی با دقت بالاتر دقت تشخیص جنسیت جنین هم بالاتر رفته است. دقت سونوگرافی به عوامل زیادی مثل سن جنین، تجهیزات مورد استفاده، تجربه و علم متخصص سونوگرافی و خود جنین بستگی دارد.

سونوگرافی سه بعدی به طور کلی دقیق‌تر است چون اندام جنین در آن با وضوح بیشتری دیده می‌شود. اما نوع سونوگرافی هر چه که باشد همیشه احتمال خطا وجود دارد و قبل از هفته 18 بارداری پنیس و کلیتوریس خیلی شبیه هم هستند. با وجود آنکه برای خرید سیسمونی نوزاد متناسب با جنسیت او خیلی طبیعی است که عجله داشته باشید اما بهتر است کمی صبر کنید؛ خیلی زود همه چیز معلوم می‌شود!

بیشتر بدانید:

تشخیص جنسیت جنین در بارداری

اگر جنین زیاد حرکت کند یا لگد بزند جنسیت او پسر یا دختر است؟