تشخیص جنسیت جنین

وقتی که صحبت از بارداری به میان می‌آید، تشخیص جنسیت بچه یکی از هیجان‌انگیزترین کارها برای کسانی است که از آن خبر دارند! با وجود پیشرفت فناوری‌ها و ظهور روش‌های دقیق برای تعیین جنسیت، هنوز هم تعیین جنسیت با استفاده از روش‌های سنتی جذابیت زیادی دارد. در ادامه تمامی روش‌های پیشرفته و سنتی برای پیش‌بینی جنسیت بچه ذکر شده است.

وقتی که صحبت از بارداری به میان می‌آید، پیش‌بینی و تشخیص جنسیت بچه یکی از هیجان‌انگیزترین کارها برای کسانی است که از آن خبر دارند! با وجود پیشرفت فناوری‌ها و ظهور روش‌های دقیق برای تعیین جنسیت، هنوز هم تعیین جنسیت با استفاده از روش‌های سنتی جذابیت زیادی دارد. در ادامه تمامی روش‌های پیشرفته و سنتی برای پیش‌بینی جنسیت بچه ذکر شده است.

تعیین جنسیت با استفاده از روش‌های پیشرفته

روش سل فری (NIFTY یا NIPT)

از هفته نهم بارداری به بعد با استفاده از روش غیر تهاجمی NIPT و با استفاده از یک نمونه از خون مادر، جنسیت جنین قابل تشخیص است. مطالعات نشان می‌دهد دقت این آزمایش در تعیین جنسیت، حدود 99 درصد است. در این آزمایش علاوه بر جنسیت جنین، ریسک ابتلا به اختلالات کروموزمی شامل تریزومی 21 (سندرم داون)، تریزومی 18 (سندرم ادوارد) و تریزومی 13 (سندرم پاتو) تعیین می‌شود.

این روش برای مادرانی که با توجه به سن یا سابقه ژنتیک آنها ریسک نقص‌های مادرزادی جنین وجود داشته باشد تجویز می‌شود. با توجه به ماهیت غیر تهاجمی، این آزمایش برای جنین خطری ندارد.

آزمایش‌های CVS و آمنیوسنتز

هر دو روش جزء روش‌های تهاجمی محسوب می‌شوند. در آزمایش CVS از هفته دهم بارداری به بعد و در آزمایش آمنیوسنتز از هفته پانزدهم بارداری به بعد می‌توان جنسیت جنین را مشخص کرد. این دو روش نیز برای مادرانی که ریسک داشتن بچه با نقص مادرزادی دارند توصیه می‌شوند. با توجه به تهاجمی بودن آنها، تا حدودی خطر سقط جنین وجود دارد. طبیعتا اگر فقط بخواهید جنسیت جنین را بدانید پزشک این دو روش را هرگز تجویز نمی‌کند. دقت CVS و آمنیوسنتز برای تعیین جنسیت جنین 100درصد است.

سونوگرافی

یک روش معمول برای بررسی وضعیت جنین و سلامت بارداری است (هر خانم باردار حداقل 1 بار آنرا تجربه می‌کند). سونوگرافی یک روش غیر تهاجمی است که هر زمان از 9 ماهه بارداری ممکن است انجام شود اما معمولا از هفته هشتم به بعد تجویز می‌شود. دقت این روش برای تعیین جنسیت جنین به اندازه روش‌های قبلی نیست اما بسته به تجربه متخصص سونوگرافی و از حدود هفته چهاردهم بارداری به بعد با توجه به دستگاه تناسلی جنین، جنسیت جنین را می‌توان تعیین کرد.

اگر دوست ندارید جنسیت جنین را تا لحظه تولد بدانید باید حتما به متخصص سونوگرافی بگویید. فراموش نکنید که در این روش احتمال اشتباه وجود دارد به خصوص اگر جنین در موقعیتی قرار گرفته باشد که دستگاه تناسلی او به خوبی قابل تشخیص نباشد.

کیت‌های تعیین جنسیت جنین

اگر طاقت ندارید که تا سه ماهه دوم بارداری برای تعیین جنسیت صبر کنید و اگر مطمئن هستید که قرار نیست آزمایش‌های CVS، آمنیوسنتز یا NIPT انجام دهید یکی دیگر از روش‌های پیشرفته، کیت تعیین جنسیت است. به خاطر داشته باشید که دقت این روش خیلی بالا نیست و گاهی بجای اینکه پاسخ سوال شما را بدهد بیشتر در ذهن شما سوال ایجاد می‌کند.

در این دو روش از نمونه ادرار و نمونه خون برای تعیین جنسیت استفاده می‌شود. تعیین جنسیت بر مبنای تستوسترون موجود در ادرار و یا DNA خاص مردان در خون انجام می‌شود. در بروشور این کیت‌ها معمولا ادعا می‌شود که دقت آنها بالای 90 درصد است، اما چنین چیزی صحت ندارد.

تعیین جنسیت جنین با استفاده از روش‌های سنتی

در باور مادربزرگ‌ها و افراد قدیمی‌تر با مشاهده برخی علائم به سادگی می‌توان جنسیت بچه را تعیین کرد. این روش‌ها اصلا دقیق نیستند اما هنوز هم زیاد استفاده می‌شوند! بهتر است به هیچ وجه بر مبنای این روش‌ها دکوراسیون، سیسمونی و وسایل کودک را انتخاب نکنید! تعدادی از رایج‌ترین این باورها به شرح زیر هستند:

وضعیت شکم

اگر پهلوها و باسن خانم حامله برآمده باشد بچه دختر و اگر شکم بیشتر به سمت جلو متمایل باشد بچه پسر است.

وضعیت خط سیاه

اگر خط سیاه (خطی که از موهای استخوان شرمگاهی به سمت بالای شکم مشاهده می‌شود) تا ناف ادامه پیدا کرده باشد بچه دختر و اگر تا قفسه سینه ادامه پیدا کرده باشد پسر است.

ضربان قلب جنین

اگر قلب جنین زیر 140 بار در دقیقه باشد جنین پسر و اگر بالاتر از آن باشد دختر بادرار است. اما نتایج مطالعات نشان می‌دهد بین جنسیت جنین و ضربان قلب او رابطه وجود ندارد.

اشتها

اگر خانم حامله به اندازه یک پسر نوجوان سراغ یخچال برود فرزند او پسر و در غیر این صورت دختر است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد مادرانی که پسر باردار هستند بیش از مادرانی که دختر باردار هستند غذا می‌خورند و به همین دلیل است که وزن پسرها در زمان تولد به طور میانگین از وزن دختران بیشتر است.

زیبایی

برخی از قدیمی‌ها معتقدند اگر مادر فرزند پسر در شکم داشته باشد زیبا و اگر فرزند دختر داشته باشد زشت و کک‌مکی می‌شود.

شوری یا شیرینی

اگر بچه پسر باشد مادر سراغ خوراکی‌های شور مثل چیپس و پفک و اگر دختر باشد سراغ خوراکی‌های شیرین مثل بستنی می‌رود.

استفاده از تقویم چینی

با استفاده از سن مادر و ماهی که بارداری اتفاق افتاده است و بر اساس جدول چینی، جنسیت نوزاد تعیین می شود.

فراموش نکنید که چه از روش‌های پیشرفته و چه از روش‌های سنتی برای تعیین جنسیت جنین استفاده می‌کنید مطمئن باشید که جنسیت فرزند شما هر چه که باشد به زودی برای شما آنقدر عزیز می‌شود که هیچ چیز نمی‌تواند جای او را قلب شما بگیرد!

بیشتر بدانید:

آزمایش غیر تهاجمی NIPT یا NIFTY

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش CVS