مرگ جنین در رحم مادر

با وجود آنکه سقط جنین بسیار رایج است و شمار زیادی از زنان حداقل یک بار سقط جنین را تجربه کرده‌اند، اما وقتی که این اتفاق برای هر فردی می‌افتد هم از نظر روحی و هم جسمی برای او بسیار سخت و ناراحت کننده است. اگر می‌خواهید در مورد دلایل ایست قلبی جنین بیشتر بدانید توصیه می‌شود ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

با وجود آنکه سقط جنین بسیار رایج است و شمار زیادی از زنان حداقل یک بار سقط جنین را تجربه کرده‌اند، اما وقتی که این اتفاق برای هر فردی می‌افتد هم از نظر روحی و هم جسمی برای او بسیار سخت و ناراحت کننده است. اگر می‌خواهید در مورد دلایل ایست قلبی جنین بیشتر بدانید توصیه می‌شود ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

چرا قلب جنین دچار ایست می‌شود؟

ممکن است در سونوگرافی اول قلب جنین دیده شده و صدای قلب شنیده شود اما در سونوگرافی بعدی صدای قلب جنین شنیده نشود. گاهی این اتفاق در سه ماهه اول بارداری و در حدود هفته 10 بارداری بیفتد. معمولا، دلیل ایست قلب جنین معلوم نمی‌شود مگر آنکه این این اتفاق چندین بار تکرار شود.

وقتی که جنین در رحم از بین می‌رود دهانه رحم (سرویکس) همچنان بسته باقی می‌ماند، این حالت، سقط جنین فراموش شده (missed) یا خاموش نامیده می‌شود. در این حالت، جنین در رحم باقی مانده و خونریزی مشاهده نمی‌شود.

فرد تا چند هفته‌ بعد از آن هیچ چیز غیر عادی حس نمی‌کند. در حالیکه رحم و جنین دیگر رشد نمی‌کنند و علائمی مثل حالت تهوع، خستگی و ورم سینه‌ها محو می‌شود اما اگر فعالیت جفت ادامه پیدا کند بعضی از علائم بارداری همچنان وجود دارد.

با گذشت زمان و با وخیم شدن وضعیت جفت و جنین، لکه بینی آغاز می‌شود. در این حالت، پزشک جنینی را مشاهده می‌نماید که کوچکتر از اندازه نرمال بوده و ضربان قلب ندارد. مادر او هم ممکن است خونریزی قرمز روشن و انقباض داشته باشد. اگر ضربان قلب شنیده نشود احتمال سقط جنین وجود دارد.

مثلا ممکن است سن بارداری 14 هفته بوده و جنین در هفته 12 از بین رفته باشد و اندازه او هم به اندازه 10 هفتگی باشد. دلیل این موضوع آن است که با پیشرفت بارداری جنین از دست رفته شروع به کوچک شدن کرده و پزشک متوجه می‌شود جنین دو هفته قبل از بین رفته است.

در صورت سقط و مرگ جنین چه کاری باید انجام داد؟

اگر سقط قبل از هفته 12 بارداری اتفاق بیفتد پزشک 3 راه حل را پیش روی شما می‌گذارد:

  • سقط طبیعی؛
  • تجویز داروهای القای زایمان؛
  • کورتاژ.

اگر بارداری از هفته دوازدهم گذشته باشد مداوا به صورت‌های زیرا انجام می‌شود:

  • داروهای القای زایمان؛
  • کورتاژ؛
  • دیلاتاسیون و تخلیه (D&E)

علت های محتمل برای ایست قلبی جنین چیست؟

خانم‌هایی که دچار سقط جنین می‌شوند همیشه از خود می‌پرسند چرا این اتفاق برای آنها افتاده است. اما این اتفاق در هر زمانی برای هر کسی ممکن است بیفتد. فرایند پیچیده باردار شدن نیازمند زمانبندی دقیق و یکپارچگی رشته‌ای از رخدادها است.

تخمک باید با اسپرم بارور شده و 23 کروموزوم از پدر و 23 کروموزوم از مادر داشته باشد. سپس باید وارد لوله های رحمی شده و و تقسیم سلولی سریع انجام شده و سپس در دیواره رحم لانه گزینی کند. اگر یکی از این وقایع درست انجام نشود بارداری با مشکل مواجه خواهد شد.

یکی از دلایل محتمل آن است که اصلا رویان وجود نداشته باشد. وقتی که ساک حاملگی خالی باشد حاملگی پوچ (blighted ovum) نامیده می‌شود. حتی ممکن است تقسیم سلولی هم انجام شده و سپس بارداری متوقف شود. معمولا در سونوگرافی اول، متخصص سونوگرافی می‌تواند ساک حاملگی خالی یا ضربان نداشتن قلب جنین را تشخیص دهد.

همچنین گاهی بیماریهای عفونی مثل تبخال، توکسوپلاسموز، سیتومگالوویروس یا سرخجه عامل ختم حاملگی هستند. به همین دلیل چکاپ کامل قبل از اقدام برای بارداری، اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه، با آزمایش خون می‌توان عفونت را تشخیص داده و با مداوایی معمولی عفونت را قبل از بارداری از بین برد.

بازیابی قوا بعد از سقط جنین

زمانی که پزشک به فرد حالت «ختم بارداری» را اعلام می‌کند، پذیرش آن برای او بسیار دشوار است. در این حالت برای احیای روحی و جسمی زمان لازم است. خوشبختانه در اغلب موارد امکان بارداری مجدد وجود دارد. فکر کردن به این موضوع می‌تواند به فرد امیدواری و روحیه زیادی بدهد.

بیشتر بدانید:

دیده نشدن کیسه زرده در هفته 6 بارداری و سقط جنین

احتمال سقط جنین بعد از تشکیل قلب جنین

صدای قلب جنین و تکامل دستگاه گردش خون