علائم بارداری سالم و طبیعی

بارداری ممکن است باعث اضطراب زیادی بشود به خصوص اگر بارداری اول فرد بوده یا تجربه سقط جنین داشته باشد. حتما در تمامی زمان‌های ویزیت که هماهنگ کر‌ده‌اید به پزشک مراجعه نمایید. با این کار هم مراقبت از شما و فرزندتان بهتر انجام می‌شود هم میتوانید سوالات و نگرانی‌های خود را با پزشک مطرح نمایید.

بارداری ممکن است باعث اضطراب زیادی بشود به خصوص اگر بارداری اول فرد بوده یا تجربه سقط جنین داشته باشد. حتما در تمامی زمان‌های ویزیت که هماهنگ کر‌ده‌اید به پزشک مراجعه نمایید. با این کار هم مراقبت از شما و فرزندتان بهتر انجام می‌شود هم می‌توانید سوالات و نگرانی‌های خود را با پزشک مطرح نمایید.

اگر علائم بارداری سالم را بدانید قسمتی از نگرانی‌های شما برطرف می‌شود. بعضی از علائمی از بارداری که فکر می‌کنید نگران کننده هستند کاملا عادی محسوب می‌شوند و برای پیشرفت مناسب بارداری و رشد جنین لازم هستند.

علائم بارداری سالم و طبیعی

سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری از اولین روز آخرین پریود تا 13 هفتگی ادامه پیدا می‌کند. در این هفته‌ها، احساس می‌کنید سینه‌هایتان حساس شده و این حساس شدن گاهی برای بعضی از خانم‌ها توام با درد است. وقتی که دچار ناخوشی صبحگاهی می‌شوید باید غذاهای کمتر و با چربی کمتر بخورید تا حالت تهوع شما برطرف شود.

خستگی عمومی، سرگیجه، تکرر ادرار و یبوست اتفاقاتی نرمال در سه ماهه اول بارداری هستند. بعضی از خانم‌های باردار در سه ماهه اول بارداری افزایش وزن قابل توجهی ندارند. دلیل این موضوع ناخوشی صبحگاهی است. ممکن است پزشک سوالاتی در خصوص افزایش وزن از شما بپرسد. هرگونه دغدغه خود را با پزشک مطرح نمایید.

اگر در سه ماه اول بارداری دچار حالت تهوع شدید، استفراغ خونی، ادرار تیره، بی‌حالی یا هر گونه علامت نگران کننده دیگر شُدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری از هفته 14 تا 26 ادامه پیدا می‌کند. در این دوره، حدودا بین نیم تا 1 کیلوگرم در هر هفته افزایش وزن خواهید داشت. در حدود ماه پنجم حرکات‌هایی را احساس خواهید کرد که مثل لرزش و بال زدن پرنده است. پستان‌ها و شکم نیز همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند. بعضی از زنان دچار انقباضات براکستون هیکس در ناحیه پایین شکم می‌شوند.

این انقباضات به تقویت عضلات برای زایمان کمک می‌کنند. ممکن است به دلیل افزایش فعالیت ریه‌ها برای وارد کردن هوای بیشتر به بدن احساس تنگی نفس داشته باشید. گاهی هم ترشحات واژینال سفید رنگ وجود دارد که دلیل آن جلوگیری بدن از عفونت باکتریایی است.

اگر دچار انقباضات دردناک که به طور منظم اتفاق می‌افتند شدید، ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد و باید بلافاصله با پزشک یا ماما تماس بگیرید. همین طور اگر ترشحات واژن دارای رنگ، بو و همراه با خون باشد به پزشک اطلاع دهید.

سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری حدود 5 کیلوگرم افزایش وزن خواهید داشت. ورم پا، قوزک پا، واریس سیاهرگ‌ها، هموروئید، گرفتگی عضلات پا، نیز محتمل است. این علائم باعث مشکل شدن خواب برای شما می‌شود که باید برای بهتر خوابیدن از بالش یا بالش‌های مخصوص بارداری استفاده کنید. اگر برایتان مقدور است در طول روز نیز به میزان کافی استراحت کنید تا خستگی شما برطرف شود. در طول روز باید حرکت‌های جنین را زیاد حس کنید. بعضی از لگدهای جنین ممکن است باعث درد شود که طبیعی است!

اگر خونریزی واژینال یا ترشحات شبیه آب از واژن داشتید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. همچنین در صورت داشتن ورم غیر معمول، درد، افزایش سریع وزن، یا گرفتگی، تماس با پزشک ضروری است.

بیشتر بدانید:

علائم اولیه بارداری

علائم بارداری در هفته دوم بارداری