علائم هفته دوم بارداری

برخی از زنان باردار، چند روز بعد از لقاح متوجه می‌شوند که باردار شده‌اند. در نتیجه، اصلا عجیب نیست که تعدادی از خانم‌های باردار دو هفته بعد از بسته‌شدن نطفه، علائم بارداری را تجربه نمایند. هر بارداری ویژگی‌های خاص خود را دارد. بنابراین به سختی می‌توان پیش‌بینی کرد در دومین هفته بارداری چه تغییراتی در بدن شما اتفاق خواهد افتاد.

برخی از زنان باردار، چند روز بعد از لقاح متوجه می‌شوند که باردار شده‌اند. در نتیجه، اصلا عجیب نیست که تعدادی از خانم‌های باردار دو هفته بعد از بسته شدن نطفه، علائم بارداری را تجربه نمایند. همانگونه که می‌دانید اگر دو هفته است که باردار شده‌اید بر مبنای شیوه قراردادی سن بارداری،‌ محاسبه از اولین روز آخرین عادت ماهانه انجام شده و الان در هفته چهارم بارداری خود قرار دارید.

هیچ راهی برای تشخیص زمان دقیق لقاح وجود ندارد. هر بارداری ویژگی‌های خاص خود را دارد. بنابراین به سختی می‌توان پیش‌بینی کرد در دومین هفته بارداری چه تغییراتی در بدن اتفاق خواهد افتاد.

از طرف دیگر، علائم اولیه بارداری شامل حساس‌شدن سینه‌ها،‌ احساس خستگی و بیماری، بسیار شبیه نشانه‌های پریود است. اما برای بیشتر خانم‌ها، اولین نشانه‌ای که مشاهده می‌کنند به تاخیر افتادن عادت ماهانه است.

به غیر از عقب افتادن عادت ماهانه، سایر علائم اولیه بارداری چیستند؟

ممکن است احساس سوزش یا خارش به خصوص در اطراف نوک سینه‌ها داشته باشید. دلیل این امر آن است که هورمون‌های بارداری جریان خون را به سمت سینه‌ها افزایش می‌دهند. از یک هفته بعد از لقاح، ممکن است حس کنید که سینه‌ها خیلی بیشتر از قبل حساس هستند. سوتین قبلی شما حالا برایتان راحت نیست. اما درد در ناحیه سینه‌ها معمولا سه تا چهار هفته بعد از لقاح آغاز می‌شود.

یکی دیگر از نشانه‌های بارداری تغییر رنگ واژن است. به طور معمول،‌ رنگ واژن صورتی است اما با پیشرفت بارداری تیره‌تر شده و به رنگ بنفش مایل به قرمز در می‌آید. دلیل این امر نیز افزایش جریان خون به سمت واژن است. بارداری همچنین احتمال ابتلا به برفک واژینال را افزایش می‌دهد. اگر چه این عارضه برای بچه شما در شکم خطرناک نیست اما حتما با پزشک خود در این خصوص مشورت نمایید.

آیا لکه بینی واژینال، به معنی باردار شدن است؟

خیر، ضرورتا این گونه نیست. ممکن است لکه صورتی یا قهوه‌ای مشاهده کنید. خیلی معمول است که در هفته 6 تا 7 بارداری، لکه بینی یا خونریزی ملایم رخ دهد.

آیا در هفته دوم بارداری، خانم باردار باید ویار داشته باشد؟

در هفته‌های اول بارداری، بیشتر از آنکه خانمهای باردار ویار داشته باشند اشتهای آنها برای خوردن غذا تغییر می‌کند. دهان نیز طعم آهن را به خود گرفته و حساسیت به بوی غذا به وجود می‌آید.

هورمون پروژسترون بارداری، ممکن است باعث شود احساس گرسنگی بیشتری بنمایید هر چند که قبل از عادت ماهانه نیز دقیقا به دلیل افزایش پروژسترون احساس گرسنگی شما افزایش می‌یابد. احتمال می‌رود که اشتهای شما کم شود به خصوص اگر به دلیل ناخوشی صبحگاهی، احساس ناراحتی می‌کنید. گاهی تحمل برخی خوراکی‌ها که قبلا از خوردن آنها لذت می‌بردید برای شما سخت می‌شود. مثلا ممکن است دیگر تمایلی به خوردن قهوه، چای، غذاهای سرخ شده و تند و تخم مرغ نداشته باشید.

چه موقع ناخوشی صبحگاهی آغاز می‌شود؟

ناخوشی صبحگاهی در موارد نادر، دو هفته بعد از لقاح نمایان می‌شود اما معمولا از حدود هفته ششم بارداری خود را نشان می‌دهد. ناخوشی صبحگاهی به معنای داشتن حالت تهوع است که می‌تواند با استفراغ همراه شود. اغلب وقتی که به پایان سه ماهه اول بارداری نزدیک می‌شوید ناخوشی صبحگاهی خود به خود برطرف می‌شود.

آیا در مراحل اولیه بارداری، میزان انرژی فرد تغییر می‌کند؟

معمولا از همان ابتدای بارداری به دلیل آنکه بدن برای میزبانی بچه آماده می‌شود، احساس خستگی وجود دارد. این وضعیت غالبا تا هفته دوازدهم بارداری ادامه پیدا می‌کند.

آیا در هفته دوم بارداری، انجام تست بارداری ممکن است؟

در هفته دوم می‌توان تست بارداری را انجام داد. اما مطمئن‌ترین نشانه بارداری، به تاخیر افتادن عادت ماهیانه است. وقتی از تست بارداری بهترین نتیجه را می‌گیرید که قبل از موعد عادت ماهانه انجام نشده باشد. اگر عادت ماهانه به تاخیر افتاده اما جواب تست بارداری منفی است چند روز بعد مجددا بررسی نمایید. اگر قاعدگی شما نامنظم است شاید برای تست بارداری کمی زود بوده باشد.

بیشتر بدانید:

علائم اولیه بارداری

ناخوشی صبحگاهی

تست خانگی بارداری با استفاده از بی بی چک