تست بارداری با بی بی چک

در زمان‌های نه چندان دور، خانم‌ها برای تست بارداری باید منتظر می‌شدند که عادت ماهیانه آنها به تاخیر بیفتد و بعد از آن با یک وسیله تست خانگی بارداری (بی بی چک) و تحمل چند ساعت زمان، نتیجه را بررسی می‌کردند. اما امروزه، این کار خیلی زودتر، سریع‌تر و دقیق‌تر قابل انجام است هر چند که هنوز هم دقت تست با نزدیک‌شدن به زمان عادت ماهیانه بیشتر می‌شود.

در زمان‌های نه چندان دور، خانم‌ها برای تست بارداری باید منتظر می‌شدند که عادت ماهیانه آنها به تاخیر بیفتد و بعد از آن با یک وسیله تست خانگی بارداری (بی بی چک) و تحمل چند ساعت زمان، نتیجه را بررسی می‌کردند. اما امروزه، این کار خیلی زودتر، سریع‌تر و دقیق‌تر قابل انجام است هر چند که هنوز هم دقت تست با نزدیک‌شدن به زمان عادت ماهیانه بیشتر می‌شود.

چگونه می‌توان از بیبی چک استفاده کرد؟

تمامی وسایل تست خانگی بارداری از یک شیوه استفاده می‌کنند. در همه آنها سطح هورمون بارداری یا hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) اندازه‌گیری می‌شود. این هورمون توسط جفت تولید می‌شود. hCG درست بعد از آنکه رویان در رحم لانه‌گزینی می‌کند وارد جریان خون و ادرار می‌گردد.

چه زمانی می‌توان از بی بی چک استفاده کرد؟

تست‌های استاندارد بارداری را می‌توان 6 تا 12 روز بعد از لقاح یعنی زمانی که لانه‌گزینی اتفاق می‌افتد، انجام داد. به محض آنکه hCG در ادرار شناسایی شود بی بی چک (بسته به نوع برند) به شما یک خط صورتی، یک خط آبی، یک علامت مثبت، کلمه Yes، Positive، یا Pregnant را نشان می‌دهد. تمامی اینها به معنای مثبت بودن جواب تست بارداری است.

از چه زمانی می‌توان از بی بی چک استفاده کرد؟

برخی از خانم‌ها خیلی عجله دارند که بدانند آیا حامله شده‌اند یا نه. با وجود آنکه دقت وسایل تست بارداری در حال افزایش است اما هنوز هم محدودیت‌هایی وجود دارد. اگر روز بعد از زمانی که فکر می‌کنید لقاح انجام شده، تست کنید تقریبا پول خود را دور ریخته‌اید. یک هفته بعد از لقاح، hCG در ادرار وجود دارد اما هنوز برای بی بی چک‌های استاندارد کافی نیست. به عبارت دیگر، ممکن است با وجود آنکه باردار باشید، جواب تست به اشتباه منفی نشان داده شود (منفی کاذب).

در توضیحات بعضی از کالاهای موجود در بازار ادعا شده که 5 تا 6 روز قبل از پریودِ به تاخیر افتاده می‌توانند به شما جواب درست بدهند. اما هنوز هم دقیق‌ترین نتیجه، در روزی که باید پریود شوید، مشخص می‌شود. پس بهتر است کمی صبر داشته باشید

میزان دقت بیبی چک‌ها چقدر است؟

دقت این وسایل به چگونگی و زمان انجام تست بستگی دارد. در بعضی از انواع آنها اگر دستور مصرف به درستی رعایت شود دقت ابزار به حدود 99 درصد می‌رسد. عوامل دیگری که در تعیین دقت تست نقش دارند عبارتند از:

زمان تست

ممکن است برخی از تست‌های بارداری حتی چند روز قبل از زمانی که باید پریود می‌شدید جواب درستی بدهند اما اگر تا روز پریود که هورمون اچ سی جی به میزان کافی در بدن وجود دارد، صبر نمایید، شانس درست بودن نتایج به حدود 90 درصد می‌رسد.

لانه‌گزینی رویان

برای حدود 10 درصد خانم‌ها، لانه گزینی تا اولین روزی که باید پریود شوند، به تاخیر می‌افتد. به عبارت دیگر، ممکن است آنها حتی 1 یا 2 روز بعد از پریود به تاخیر افتاده هم نتایج دقیقی دریافت نکنند. بنابراین با اضافه‌شدن هر روز به زمان، دقت نتایج بالاتر می‌رود.

میزان غلظت ادرار

در اغلب انواع بی بی چک توصیه شده تست با اولین ادرار صبح انجام شود زیرا hCG بیشتری در آن وجود دارد. با وجود آنکه اکنون دقت وسایل خیلی بالاتر رفته بهتر است تست بارداری را صبح انجام دهید. به خاطر داشته باشید که نوشیدن میزان زیاد مایعات قبل از تست باعث رقیق‌تر شدن ادرار شده و دقت نتایج را کاهش می‌دهد. خبر خوب آن است که احتمال مثبت کاذب، خیلی کم است. یعنی اگر نتیجه تست بارداری مثبت باشد به احتمال خیلی زیاد باردار هستید.

داروهایی که بر نتایج تست بارداری تاثیر می‌گذارند

بعضی از داروها بر دقت تست خانگی بارداری تاثیر گذاشته و نتایج را مختل می‌کنند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • داروهای خواب آور؛
  • داروهای ادرار آور؛
  • داروهای ضد صرع؛
  • داروهای نازایی؛
  • مسکن‌ها؛
  • پرومتازین (داروی ضد آلرژی).

چگونه می‌توان تست بارداری را انجام داد؟

روش انجام تست بارداری به نوع بی بی چکی که خریداری کرده‌اید بستگی دارد. اما مارک آن هر چه که باشد انجام کار ساده است. برای افزایش دقت:

قبل از انجام تست بارداری زیاد مایعات ننوشید (زیرا سطح hCG را کم می‌کند)؛
به تاریخ انقضای کالا توجه کنید. از کالایی که تاریخ انقضای آن گذشته استفاده نکنید؛
دستور استفاده از بیبی چک را به دقت بخوانید و آن را مو به مو رعایت کتید. زمانی که باید منتظر بمانید در دستورالعمل ذکر شده است. همچنین نحوه نمایش مثبت بودن جواب تست نیز مشخص شده است.
می‌توانید بیبی چک را زیر جریان خروجی ادرار بگیرید یا اینکه ادرار را در داخل ظرف ریخته و بی بی چک را داخل آن فرو کنید.

نحوه تشخیص باردار شدن

روی هر بیبی چک شاخصی وجود دارد که می‌تواند یک خط افقی، یک خط عمودی، یک دایره توپر یا یک چراغ چشمک‌زن باشد. هر خط حتی کمرنگ که روی وسیله مشاهده کنید نشانه آن است که hCG در بدن شما وجود دارد. اگر نتوانستید نتیجه روی بی بی چک را بخوانید، از پزشک خود کمک بگیرید. آزمایش خون شیوه دیگری است که دقت آن حدود 100 درصد است. ضمنا همراه با آن می‌توان چکاپ کامل بارداری را نیز انجام دهید.

اگر جواب تست در ابتدا مثبت و سپس منفی باشد دلیل آن چیست؟

ممکن است جواب تست بارداری یک بار مثبت و دفعه بعد منفی شود. دلیل این اتفاق آن است که تخمک بارور شده، اما لانه‌گزینی انجام نشده است. این نوع سقط خیلی زودرس، که شیوع بالایی دارد عامل 80 درصد از موارد سقط جنین است اما به علت آنکه خیلی زود اتفاق می‌افتد زنانی که با آن مواجه بوده‌اند اصلا متوجه نمی‌شوند باردار شده‌اند.

بیشتر بدانید:

علائم اولیه بارداری

علائم بارداری در هفته دوم

هفته اول و دوم بارداری