عوارض نزدیکی در قاعدگی

همانطور که می‌دانید هر خانمی در سال‌های باروری خود حدودا ماهی یکبار پریود می‌شود. یکی از سوالاتی که خیلی از زوجها دارند رابطه جنسی و نزدیکی در زمان پریودی است. از نظر شرعی، داشتن رابطه جنسی در زمان پریودی مجاز نیست. اما اجازه دهید این مساله را از نظر پزشکی هم بررسی نماییم.

همانطور که می‌دانید هر خانمی در سال‌های باروری خود حدودا ماهی یکبار پریود می‌شود. یکی از سوالاتی که خیلی از زوج‌ها دارند رابطه جنسی و نزدیکی در زمان پریودی است. از نظر شرعی، داشتن رابطه جنسی در زمان پریودی مجاز نیست. اما اجازه دهید این مساله را از نظر پزشکی هم بررسی نماییم.

عوارض رابطه جنسی در زمان پریودی چیست؟

بدترین جنبه داشتن رابطه در زمان پریود، عدم پاکیزگی است چون خون روی بدن شما و همسرتان و همچنین تشک می‌ریزد که اگر خونریزی شدید داشته باشید، بهم ریختگی اوضاع بیشتر هم می‌شود. علاوه بر آنکه باید تشک را تمیز کنید با توجه به اثری که در ذهن می‌گذارد لذت رابطه جنسی بعدی هم برای شما کم می‌شود.

خطر دیگر برای نزدیکی در زمان پریود، عفونت‌های آمیزشی مثل اچ آی وی و هپاتیت است. این ویروس‌ها در خون زندگی کرده و از طریق خون عفونی منتقل می‌شوند. استفاده از کاندوم خطر بیماری‌های آمیزشی را کم می‌کند.

اگر در زمان پریود تامپون استفاده کرده باشید قبل از رابطه باید آنرا خارج کنید. در غیر این صورت، تامپون وارد بدن شده و برای خارج کردن آن به پزشک نیاز است.

آیا در زمان پریود احتمال بارداری وجود دارد؟

اگر واقعا تصمیم ندارید که باردار شوید رابطه محافظت شده راه مناسبی است و این ربطی به زمان چرخه قاعدگی شما ندارد. احتمال بارداری در زمان پریود خیلی کم است اما صفر نیست. احتمال بارداری در زمان تخمک گذاری (14 روز قبل از شروع پریودی) زیاد است.

به خاطر داشته باشید که طول سیکل قاعدگی خانم‌ها با هم متفاوت بوده و برای هر ماه نیز ممکن است عوض شود. هر چه طول سیکل قاعدگی شما کوتاه‌تر باشد احتمال بارداری بیشتر خواهد بود.

جالب است بدانید که اسپرم 7 روز در بدن می‌تواند زنده بماند. بنابراین در صورت نزدیکی در پریود اگر سیکل شما کوتاه بوده و خیلی زود بعد از قاعدگی، تخمک گذاری داشته باشید احتمال دارد که یک تخمک آزاد شده و با اسپرمی که هنوز در مجرای تناسلی است، لقاح صورت پذیرد.

آیا در پریودی باید رابطه محافظت شده داشت؟

کاندوم از شما در مقابل بیماری‌های آمیزشی محافظت می‌کند. علاوه بر آنکه ممکن است در پریود دچار بیماری‌های آمیزشی شوید احتمال آن وجود دارد که آنرا به همسر خود هم منتقل نمایید جون ویروس‌هایی مثل اچ آی وی در خون پریود زندگی می‌کنند.

از همسرتان بخواهید کاندوم استفاده نماید تا احتمال بیماری آمیزشی کم شود. اگر همسر شما به لاتکس حساسیت دارد راه‌های دیگری برای محافظت از عفونت وجود دارد. از پزشک یا متصدی داروخانه بخواهید شما را راهنمایی نماید.

نکات مهم در مورد نزدیکی در پریودی

اگر به هر دلیلی تصمیم به رابطه در زمان قاعدگی دارید برای رابطه بهتر و پاکیزه‌تر:

  • با همسر خود رو راست باشید. احساس خود در مورد رابطه در پریود را به او بگویید. همچنین از او بپرسید نظرش چیست. اگر یکی از شما برای این کار راحت نیست دلیل آن را بازگو نمایید.
  • اگر تامپون استفاده کرده‌اید قبل از رابطه آنرا خارج نمایید.
  • یک حوله تیره روی رختخواب بیندازید تا نشتی خون را بگیرد. می‌توانید در حمام رابطه داشته باشید تا خون به راحتی پاک شود.
  • از همسر خود بخواهید کاندوم لاتکس استفاده نماید. تا از بارداری و بیماری آمیزشی جلوگیری شود؛
    یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن خون بعد از رابطه کنار تخت بگذارید.
  • اگر پوزیشن‌های معمول رابطه جنسی شما را ناراحت می‌کند روش دیگری استفاده کنید.

مزایای رابطه جنسی در زمان قاعدگی

همانطور که گفته نزدیکی در زمان پریودی عوارض دارد اما چند مزیت هم برای آن شناسایی شده است:

تسکین درد ناشی از انقباضات

ارگاسم می‌تواند گرفتگی عضلات ناشی از پریود را کاهش دهد. این دردها ناشی از انقباض رحم برای بیرون دادن پوشش رحم است. وقتی که ارگاسم می‌شوید عضلات رحم هم منقبض شده سپس آزاد می‌شوند. این شل شدن عضلات باعث تسکین انقباض پریود می‌شود.

سکس همچنین باعث آزاد شدن مواد شیمیایی موسوم به اندوفین می‌شود که باعث احساس خوشایند می‌شود. ضمنا رابطه جنسی باعث شادی ذهنی و کم شدن ناراحتی پریود می‌شود.

پریودهای کوتاه‌تر

نزدیکی باعث کوتاه شدن پریود می‌شود. انقباض عضلات در ارگاسم باعث خروج سریع‌تر محتویات رحم می‌شود که باعث پریود کوتاه‌تر می‌شود.

افزایش میل جنسی

شهوت در زمان پریود به دلیل تغییرات هورمونی تغییر می‌کند. با وجود اینکه خیلی از زنان معتقدند میل جنسی آنها در تخمک گذاری بیشتر می‌شود بعضی در زمان پریود تمایل بیشتری به رابطه دارند.

لوبریکیشن طبیعی

خون می‌تواند مثل روانساز طبیعی عمل کند.

کم شدن سردرد

حدود نیمی از زنانی که سردردهای میگرن دارند در پریود دچار آن می‌شوند. اگر چه بیشتر زنان دچار میگرنِ قاعدگی، از رابطه در پریود خودداری می‌کنند خیلی از آنهایی که در پریود رابطه دارند می‌گویند نزدیکی باعث کم شدن یا حذف کامل سردرد می‌شود.

بیشتر بدانید:

بارداری در زمان پریود و قاعدگی

11 دلیل برای پریود شدن یا عقب افتادن آن

پریود در زمان بارداری، واقعا چنین چیزی ممکن است؟