امکان-پریود-در-بارداری

معمولا خانم‌ها سوالات زیادی در مورد بارداری و قاعدگی دارند و یکی از آنها این است که آیا امکان دارد در زمان بارداری پریود شوند؟ آیا واقا چنین چیزی ممکن است و تاکنون برای کسی اتفاق افتاده است؟ در ادامه مطلب در این مورد صحبت شده است.

معمولا خانم‌ها سوالات زیادی در مورد بارداری و قاعدگی دارند و یکی از آنها این است که آیا امکان دارد در زمان بارداری پریود شوند؟ آیا واقعا چنین چیزی ممکن است و تاکنون برای کسی اتفاق افتاده است؟ در ادامه مطلب در این مورد صحبت شده است.

آیا امکان پریود شدن در زمان بارداری وجود دارد؟

ممکن است خانم‌های باردار خونریزی نامنظم خفیفی در بارداری داشته باشند اما این خونریزی مثل خونریزی پریود نیست. بعضی‌ها آنرا با پریود اشتباه می‌گیرند چون دقیقا در زمانی که باید پریود می‌شدند مشاهده می‌شود.

اما خونریزی نامنظم یا لکه بینی که در بارداری وجود دارد معمولا قهوه‌ای تیره یا صورتی کمرنگ است. این خونریزی در عرض چند روز نمی‌تواند نوار بهداشتی یا تامپون را پر کند. بنابراین اگر خونریزی شما نوار بهداشتی یا تامپون را کاملا خیس می‌کند نشانه آن است که احتمالا باردار نیستید.

اگر جواب تست بارداری مثبت بوده و خونریزی آغاز شود؟

حدود 25 درصد افراد باردار، به نوعی، خونریزی یا لکه بینی را در اوایل تجربه می‌کنند. دلیل این موضوع، خونریزی لانه گزینی، عفونت، آسیب دهانه رحم (سرویکس)، بارداری خارج از رحم (اکتوپیک)، یا سقط جنین است.

بسیاری از خانم‌هایی که در بارداری خونریزی خفیف دارند بدون هیچ مشکلی دوران بارداری را پشت سر گذاشته و حدود نیمی از خانم‌هایی که خونریزی خفیف دارند در ادامه بارداری خونریزی آنها تشدید شده و منجر به سقط می‌شود.

متاسفانه هیچ راهی برای تشخیص آنکه خونریزی واژینال ممکن است منجر به سقط بشود وجود ندارد. اگر خونریزی شما به مروز در حال شدیدتر شدن است، یا اگر انقباض دردناک، کمردرد دارید، یا درد ناگهانی و گزنده دارید، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید. حتی اگر لکه بینی خیلی خفیفی دارید که خیلی زود برطرف می‌شود باز هم بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

اگر نشانه‌های بارداری وجود داشته و بعد از آن پریود شدید اتفاق بیفتد چه اقدامی باید انجام داد؟

اگر علائم بارداری را مشاهده نموده و فکر می‌کنید که باردار هستید، اما سپس خونریزی شدید دارید، به سرعت باید با پزشک خود تماس بگیرید. این حالت ممکن است نشانه عدم تعادل هورمونی، عفونت یا سقط جنین باشد.

آیا داشتن انقباض در دوران بارداری طبیعی است؟

اغلب زنان باردار، در اوایل بارداری انقباضات خفیف دارند. این انقباضات شبیه گرفتگیِ پریودِ خفیف، در پایین شکم یا در یک پهلو بوده و نتیجه تغییراتی است که با رشد تخمکِ لانه گزینی کرده در رحم، در حال اتفاق است. همچنین یک کیست به نام جسم زرد می‌تواند در زمان تخمک گذاری در تخمدان رشد کند.

این کیست در نقطه‌ای از تخمدان شکل می‌گیرد که تخمک قبل از سفر به رحم، بیرون می‌آید. سپس پروژسترون را تولید می‌کند و این کار تا زمانی که جفت به اندازه کافی شکل می‌گیرد تا خودش شروع به تولید پروژسترون خود نماید، ادامه دارد. کیست می‌تواند باعث ناراحتی فرد باردار در اوایل بارداری شود.

بیشتر بدانید:

بارداری در زمان پریود و قاعدگی

تفاوت خونریزی لانه گزینی با خونریزی پریود (قاعدگی)

تاثیر پریود نامنظم بر باردار شدن