سونوگرافی واژینال

همانطور که می‌دانید دستگاه سونوگرافی برای نمایش تصاویر اندام‌های داخلی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا بکار می‌رود. با استفاده از این تصاویر پزشکان بهتر می‌توانند در مورد وضعیت سلامت فرد باردار و جنین اظهار نظر نمایند. سونوگرافی واژینال نوعی از سونوگرافی است که برای بررسی اندام تناسلی خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سونوگرافی واژینال یک تست داخلی است.

همانطور که می‌دانید دستگاه سونوگرافی برای نمایش تصاویر اندام‌های داخلی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا بکار می‌رود. با استفاده از این تصاویر پزشکان بهتر می‌توانند در مورد وضعیت سلامت فرد باردار و جنین اظهار نظر نمایند. سونوگرافی واژینال نوعی از سونوگرافی است که برای بررسی اندام تناسلی خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندام تناسلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، سرویکس و واژن می‌شود. سونوگرافی واژینال یک تست داخلی است و برخلاف سونوگرافی شکمی، در این نوع سونوگرافی وسیله سونوگرافی (پروب) حدود 5 تا 8 سانتی متر در کانال واژن وارد می‌شود.

چه زمانی سونوگرافی واژینال انجام می‌شود؟

مواردی که سونوگرافی واژینال تجویز می‌شود به شرح زیر است:

 • وجود مساله در معاینه لگنی یا شکمی؛
 • خونریزی واژینال بدون علت؛
 • درد لگنی؛
 • حاملگی اکتوپیک (خارج رحمی)؛
 • ناباروری؛
 • بررسی کیست یا فیبروم رحم؛
 • بررسی کار گذاشتن درست IUD.

در دوران بارداری پزشک ممکن است به دلایل زیر سونوگرافی واژینال را تجویز نماید:

 • بررسی ضربان قلب جنین؛
 • بررسی سرویکس به منظور بررسی تغییراتی که ممکن است منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس گردد؛
 • معاینه جفت از جهت ناهنجاری‌ها؛
 • یافتن دلیل هر گونه خونریزی غیر عادی؛
 • تشخیص سقط جنین محتمل؛
 • تشخیص و تایید باردار شدن.

چگونه باید برای سونوگرافی واژینال آماده شد؟

معمولا سونوگرافی واژینال نیازمند آمادگی قبلی خاصی از جانب شما نیست. در زمان سونوگرافی باید لباس‌های پایین تنه خود را بیرون بیاورید و بجای آن یک لباس راحت بلند که به شما داده می‌شود بپوشید. بسته به دستورات پزشک و دلیل سونوگرافی مثانه شما باید خالی یا نسبتا پر باشد.

مثانه پر باعث می‌شود روده کنار رفته و تصویر بهتری از اندام‌های لگنی مشخص شود. در این صورت قبل از سونوگرافی باید به میزان زیادی آب بنوشید. اگر پریود هستید یا اگر لکه بینی دارید قبل از سونوگرافی باید تامپون را خارج کنید.

در حین سونوگرافی واژینال چه اتفاقی می‌افتد؟

در زمان انجام سونوگرافی باید به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم نمایید. ممکن است پزشک پروب سونوگرافی را با کاندوم و ژل روانساز بپوشاند. اگر به لاتکس حساسیت دارید به پزشک اطلاع دهید. وقتی که پزشک پروب سونوگرافی را داخل واژن می‌کند فشار و درد احساس می‌کنید که شبیه درد پاپ اسمیر است.

با استفاده از دستگاه سونوگرافی پزشک می‌تواند تصویر کاملی از اندام‌های داخلی داشته باشد. او میتواند پروب را در بدن شما کمی حرکت دهد. ممکن است پزشک برای شما سونوگرافی سالین اینفوزیون تجویز کند. این نوع خاصی از سونوگرافی واژینال است که در آن محلول استریل آب نمک قبل از سونوگرافی داخل رحم وارد می‌شود تا تصویر کامل‌تری از رحم مشخص شود. مشخص است که این نوع سونوگرافی واژینال در دوران بارداری قابل انجام نیست.

خطرات و عوارض سونوگرافی واژینال چیست؟

در سونوگرافی واژینال هیچ فاکتور ریسک و خطری وجود ندارد و همانطور که گفته شد حتی برای خانم‌های باردار هم قابل انجام است. سونوگرافی واژینال برای جنین هم خطری ندارد زیرا در آن از اشعه استفاده نمی‌شود. وقتی که سونوگرافی به انتها می‌رسد، درد آن هم قطع می‌شود. اگر در حین سونوگرافی واقعا احساس ناراحتی می‌کنید حتما به متخصص سونوگرافی اطلاع دهید. خوشختانه، سونوگرافی واژینال عوارض خاصی هم ندارد.

جواب سونوگرافی واژینال چه چیزی را نشان می‌دهد؟

معمولا بلافاصله بعد از سونوگرافی می‌توانید جواب آزمایش را از دریافت نمایید. اما گاهی نتایج تحلیل شده و بعد از 1 یا چند روز جواب سونوگرافی تحویل بیمار می‌شود. سونوگرافی واژینال برای تشخیص عارضه‌های زیر بکار می‌رود:

پس از دریافت جواب آزمایش با پزشک در مورد نتایج آن و در صورتی که مداوا لازم است صحبت نمایید.

بیشتر بدانید:

سونوگرافی NT،‌ درصد خطا و عدد نرمال NT

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در دوران بارداری

عکس رنگی رحم