ترک سیگار در بارداری

قبل از آنکه باردار شوید مصرف سیگار را کنار بگذارید. خودتان به خوبی می‌دانید مواد شیمیایی موجود در سیگار چقدر برای جنین زیان دارد. مصرف سیگار مانع بزرگی در برابر قدرت باروری و بچه‌دار شدن است. مصرف سیگار باعث پیر شدن تخمک‌ها و آسیب به تخمدان‌ها می‌شود. خوشبختانه وقتی که برای ترک سیگار اقدام می‌کنید بدن به صورت خودکار آسیب‌های وارده را ترمیم می‌نماید.

قبل از آنکه باردار شوید مصرف سیگار را کنار بگذارید. خودتان به خوبی می‌دانید مواد شیمیایی موجود در سیگار چقدر برای جنین زیان دارد. احتمالا خبر دارید که مصرف سیگار مانع بزرگی در برابر قدرت باروری و بچه‌دار شدن است. مصرف سیگار باعث پیر شدن تخمک‌ها و آسیب به تخمدان‌ها می‌شود. خوشبختانه وقتی که برای ترک سیگار اقدام می‌نمایید به صورت خودکار آسیب‌های وارده را ترمیم می‌کند و قدرت باروری شما دوباره افزایش می‌یابد. در ادامه،‌ به منظور آماده ساختن بدن برای بارداری سالم‌تر برخی از راه‌های موثر ترک سیگار ذکر شده است:

محکم باشید و اراده خود را امتحان کنید

یک روز مشخص را برای ترک سیگار انتخاب نموده و هر چیز مرتبط با سیگار را از خود دور نمایید. جاسیگاری را داخل سطل زباله بیندازید، برای احساس آرامشی که سیگار به شما می‌دهد راه‌هایی جایگزین مثل قدم زدن و ورزش پیدا نموده و به دوستان و آشنایان خود به خصوص آنهایی که قبلا با هم سیگار می‌کشیدید بگویید که قصد ترک سیگار را دارید.

قبل از ترک سیگار، چیزهایی را فراهم کنید که به شما برای انجام این کار انگیزه بدهد. مثلا فهرستی از دلایل ترک سیگار، تصاویری از تزئینات اتاق بچه آینده،‌ یا نامه‌ای به فرزند آینده خود در مورد تصمیم‌تان برای ترک سیگار، آماده نمایید.

روش ترک را مشخص نمایید

کنار گذاشتن سیگار مشکل است؛ با وجود آنکه آنرا در هر مغازه کوچک یا بزرگ می‌توانید پیدا کنید اما متاسفانه نیکوتین به اندازه مواد مخدر اعتیادآور است. علاوه بر آن، علائم ثانویه بعد از ترک سیگار مثل سردرد، سرگیجه، بی‌خوابی و احساس آنفولانزا شدن، شما را دوباره به سمت سیگار می‌کشاند.

بهترین روش برای هر فرد، بستگی به آن دارد که او در روز چند نخ سیگار می‌کشد و نیز شخصیت او چگونه است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد: روش درمان جایگزین نیکوتین، درمان‌های مکمل، ترک ناگهانی و غیره. اگر یک روش جواب نداد روش دیگری را امتحان نمایید.

اگر در زمان ترک سیگار، برای بارداری اقدام کرده‌اید و دیگر جلوگیری نمی‌کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. متخصصان هنوز نمی‌دانند روش‌های درمان جایگزین نیکوتین و درمان‌های تجویزی چه تاثیری بر جنین دارند. بنابراین اگر در حین استفاده از روش‌های یاد شده باردار شدید، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

با برنامه حرکت کنید

با وجود آنکه شاید برای ترک سیگار خیلی جدی باشید، اما علائم ترک سیگار ممکن است چنان به شما فشار بیاورد که شما را از ادامه راه منصرف سازد. توصیه می‌شود از استراتژی‌های زیر برای غلبه بر وسوسه‌های بازگشت به سیگار بهره ببرید.

چیزی شیرین (اما فاقد قند) یا ترد (مثل هویج) بجویید یا اینکه یک تکه کاه یا شاخه نازک یا هر چیز دیگر شبیه سیگار را در دهان بگذارید.
کمی قدم بزنید. پیاده‌روی و هوای تازه می‌تواند حواس شما را پرت نموده و به شما انرژی لازم برای غلبه بر وسوسه سیگار کشیدن را بدهد. علاوه بر آن، ورزش به شما کمک می‌کند به شرایط جدید بدون دود عادت کرده و بارداری زودتر انجام شود.
وقتی که ترک سیگار خیلی به بدن شما فشار وارد می‌سازد به دیدن دوستان خود بروید تا ذهن شما با همنشینی با آنها مشغول شود.
اهداف خود را به صورت هفتگی تنظیم نمایید. اگر نتوانستید به اهداف خود دست پیدا کنید نباید دوباره به سمت سیگار برگردید. دوباره تلاش کنید تا رویای بارداری سریع‌تر و سالم‌تر، محقق شود.

بیشتر بدانید:

سیگار کشیدن در بارداری

رژیم غذایی قبل از بارداری برای افزایش قدرت باروری

راه‌های افزایش قدرت باروری زنان