خطر خوابیدن به پشت در بارداری

با وجود آنکه همه می‌دانند که در دوران بارداری و به خصوص از سه ماهه دوم به بعد بهتر است به پهلو بخوابید اما ممکن است خانم باردار وقتی که در خواب است به طور ناخودآگاه به حالت خوابیده به پشت (طاق باز) قرار بگیرد. اما خوشبختانه بعد از چند دقیقه خوابیدن به این حالت، خودتان وضعیت را تغییر میدهید چون طاق باز خوابیدن از سه ماهه دوم به بعد خیلی عذاب آور است.

با وجود آنکه همه می‌دانند که در دوران بارداری و به خصوص از سه ماهه دوم به بعد بهتر است به پهلو بخوابید اما ممکن است خانم باردار وقتی که در خواب است به طور ناخودآگاه به حالت خوابیده به پشت (طاق باز) قرار بگیرد. اما خوشبختانه بعد از چند دقیقه خوابیدن به این حالت، خودتان وضعیت را تغییر می‌دهید چون طاق باز خوابیدن از سه ماهه دوم به بعد خیلی عذاب آور است.

آیا طاق باز خوابیدن برای مادر یا جنین خطر و مضراتی دارد؟

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است. با وجود حرف و حدیث‌هایی که در این مورد وجود دارد و بعضی می‌گویند این پوزیشن خواب ممکن است موجب سقط جنین و مرده زایی بشود اما هنوز با قطعیت نمی‌توان گفت خوابیدن به پشت (طاق باز) می‌تواند خطر جدی برای جنین بوجود بیاورد. اما خوابیدن به پشت ممکن است برای مادر مشکلاتی به همراه داشته باشد. پزشکان توصیه می‌کنند در تمام دوران بارداری به پهلوی چپ بخوابید که ایمن ترین و راحت‌ترین پوزیشن است.

اگر فرد باردار بیدار شود و ببیند به حالت طاق باز قرار دارد چه کاری باید انجام دهد؟

اگر در حالت طاق باز از خواب بیدار شدید نگران نباشید. قرار گرفتن به صورت تصادفی به صورت طاق باز نمی‌تواند مشکلات جدی برای جنین بوجود بیاورد. اما از سه ماهه دوم بارداری به بعد نباید مدت طولانی در این حالت بخوابید چون ممکن است به سلامتی شما لطمه بزند. وقتی که به حالت طاق باز از خواب بیدار می‌شوید با حفظ خونسردی فقط باید به پهلوی چپ قرار گرفته و دوباره بخوابید.

خوابیدن به پشت چه عوارضی را برای فرد باردار بوجود می‌آورد؟

وقتی که طاق باز می‌خوابید شکم شما روی روده‌ها و رگ‌های خونی اصلی قرار می‌گیرد. هنگامی که جنین و شکم بزرگتر می‌شوند این حالت برای فرد باردار خیلی ناراحت کننده است. فشار ناشی از این حالت باعث مشکلات زیر می‌شود:

همچنین این حالت می‌تواند باعث کاهش جریان خون به قلب مادر و بدن جنین بشود.

راه حل جلوگیری از خوابیدن به پشت چیست؟

بهتر است بالش‌هایتان را طوری بچینید که از جلوی چرخش شما را در خواب بگیرد. اگر طاق باز نخوابیدن برای شما ممکن نیست و شب‌ها دچار تپش قلب هم می‌شوید از یک بالش زیر سر و زیر بالا تنه استفاده کنید. بهتر است از هفته بیستم بارداری به بعد یک بالش خیلی نازک زیر شکم خود قرار دهید تا از وزن بچه در حال رشد پشتیبانی کند.

بیشتر بدانید:

بی خوابی در دوران بارداری

حالت‌های مناسب خوابیدن در دوران بارداری

وقفه تنفسی خواب در بارداری