انزال زودرس

همانطور که می‌دانید انزال به معنای آزاد شدن منی در زمان ارگاسم (اوج رابطه جنسی) است. وقتی که مرد از نظر جنسی تحریک می‌شود مغز او سیگنال‌هایی را از طریق اعصاب ستون فقرات به اندام تناسلی می‌فرستد تا باعث انقباض عضلات لگنی بشود. در زمان ارگاسم، امواجِ انقباض عضلات، اسپرم را به همراه مقداری مایع از بیضه‌ها و از طریق لوله منی منتقل می‌کنند.

همانطور که می‌دانید انزال به معنای آزاد شدن منی در زمان ارگاسم (اوج رابطه جنسی) است. وقتی که مرد از نظر جنسی تحریک می‌شود مغز او سیگنال‌هایی را از طریق اعصاب ستون فقرات به اندام تناسلی می‌فرستد تا باعث انقباض عضلات لگنی بشود.

در زمان ارگاسم، امواج انقباض عضلات، اسپرم را به همراه مقداری مایع از بیضه‌ها و از طریق لوله منی منتقل می‌کنند. کیسه منی و پروستات، مایع منی را برای محافظت از اسپرم تولید می‌نمایند. ترکیب اسپرم و مایع منی در مجرای پیشاب حرکت کرده و به سمت نوک آلت تناسلی برای انزال و آزاد شدن حرکت می‌کند.

انزال زودرس چیست؟

زودانزالی زمانی اتفاق می‌افتد که مرد بر زمان انزال کنترلی نداشته باشد و انزال قبل از آنکه او و/یا همسرش آماده باشند اتفاق بیفتد. این حالت باعث ناراحتی هر دو می‌شود.

چه موقع گفته می‌شود که انزال زود انجام شده است؟

هیچ استاندارد خاصی برای آنکه معلوم شود انزال زود انجام شده یا نه وجود ندارد. زودانزالی فقط به معنای تحت کنترل نبودن انزال است.

میزان شیوع زودانزالی چقدر است؟

انزال زودرس مهمترین مشکل جنسی مردان است و تمامی مردان در هر سنی ممکن است به آن دچار شوند. زودانزالی بیشتر در مردان جوان شایع است. دلیل این موضوع آن است که وقتی که مرد مسن‌تر می‌شود معمولا برای انزال زمان بیشتری نیاز است. ضمنا مردان جوان از نظر جنسی تجربه کمتری دارند و احساس امنیت آنها در زمان رابطه جنسی و موقعیتی که در آن قرار دارند کمتر است.

مشکلات دیگر در زمینه انزال چیست؟

سایر مسائلی که در زمینه انزال وجود دارد فقدان انزال، انزال دیررس، انزال برگشتی (پس گرد) و انزال دردناک است. مردانی که مبتلا به هر کدام از این عارضه‌ها باشند باید به پزشک مراجعه نمایند.

آیا انواع دیگر زودانزالی هم وجود دارد؟

دو نوع انزال زودرس وجود دارد:

  • زودانزالی تمام طول عمر، که گاهی اولیه نامیده می‌شود؛
  • زودانزالی اکتسابی که گاهی ثانویه هم نامیده می‌شود.

زودانزالی طول عمر زمانی است که مرد از زمان اولین رابطه جنسی کنترلی روی انزال خود نداشته و اگر درمان نشود، در تمامی زندگی همراه او خواهد بود. زودانزالی اکتسابی زمانی است که انزال فرد نرمال بوده اما بعدا دچار انزال زودرس شده است. این نوع زودانزالی معمولا علت روانی (به خصوص در رابطه جنسی) داشته یا به مسائل دیگری مثل اختلالات نعوظ مربوط است.

علت انزال زودرس چیست؟

علت زودانزالی به نوع آن بستگی دارد. انزال طول عمر، معمولا به دلیل عدم تعادل شیمیایی در مراکز مهم مغز که آستانه انزال را کوتاهتر می‌کند بستگی دارد. این مردان نیاز کمتری به تحریک داشته و انزال آنها زودتر از زمان مطلوب اتفاق می‌افتد. مسائل روانی مثل اضطراب، در این نوع انزال در درجه دوم اهمیت دارد.

زودانزالی ثانویه معمولا به دلیل رفتار جنسی، ترس از گرفتار شدن در زمان رابطه، یا نگرانی از قرار داشتن در موقعیت خاص مثل رابطه جدید اتفاق می‌افتد. گاهی هم بعضی عقاید فرد باعث اضطراب و انزال زودرس او می‌شود. زودانزالی اکتسابی همچنین ممکن است به دلیل اختلالات نعوظ اتفاق بیفتد. دلیل این موضوع شاید نیاز به تحریک شدید برای حفظ حالت نعوظ یا اضطرابی خاص در خصوص نعوظ باشد.

بیشتر بدانید:

ترس مردان از رابطه جنسی در دوران بارداری همسر

اسپرم صفر (آزواسپرمی) در مردان و راه درمان

تاثیر پوشیدن شورت اسلیپ مردانه بر تعداد اسپرم و قدرت باروری