علائم بارداری بعد از تزریق اچ سی جی

اگر تحت مداوای ناباروری جهت باردار شدن قرار داشته باشید ممکن است پزشک هورمون آمپول «گنادوتروپین جفتی انسان» یا همان hCG را تجویز نماید. این هورمون باعث تحریک یک یا چند تخمک از تخمدان می‌شود. از آنجا که اچ سی جی همان هورمونی است که توسط جفت در حال رشد در ابتدای بارداری ترشح می‌شود، در صورت تزریق، جواب تست بارداری (مثلا با بیبی چک مثبت) می‌شود.

اگر تحت مداوای ناباروری جهت باردار شدن قرار داشته باشید ممکن است پزشک هورمون آمپول «گنادوتروپین جفتی انسان» یا همان hCG را تجویز نماید. این هورمون باعث تحریک یک یا چند تخمک از تخمدان می‌شود.

از آنجا که اچ سی جی همان هورمونی است که توسط جفت در حال رشد در ابتدای بارداری ترشح می‌شود، در صورت تزریق این هورمون تا زمانی که در بدن وجود داشته باشد، جواب تست بارداری (مثلا با بیبی چک) مثبت می‌شود. هم اچ سی جی و هم داروهای دیگر درمان ناباروری مثل پروژسترون، علائمی مانند علائم ابتدای بارداری ایجاد می‌کنند.

علت استفاده از hCG چیست؟

وقتی که در جریان آی وی اف از داورهای باروری استفاده می‌کنید مهم است که زمان تخمک گذاری را تحت کنترل داشته باشید. تخمک‌ها از فولیکول‌هایی که در تخمدان رشد می‌کنند با یک سوزن نازک برداشته می‌شوند. وقتی که فولیکول‌ها خیلی بزرگ می‌شوند ممکن است قبل از برداشتن تخمک، تخمک گذاری انجام شود که نمی‌گذارد تیم آی وی اف در آزمایشگاه آنها را بارور کرده و چند روز بعد آنها را در رحم قرار دهد.

برای جلوگیری از آزاد شدن زودرس تخمک، از آنجا که تخمک گذاری تا 36 ساعت بعد از تزریق اتفاق نمی‌افتد پزشک ممکن است از شما بخواهد اچ سی جی را 34 تا 35 ساعت قبل از برداشتن تخمک مصرف کنید. هورمون اچ سی جی همچنین تخمک‌ها را بالغ کرده تا برای بارور شدن بعد از برداشتن آماده شوند.

عوارض بعد از تزریق اچ سی جی چیست؟

تزریق هورمون اچ سی جی است باعث احتباس مایعات بدن، ناراحتی، افسردگی و سردرد شود. از آنجا که این علائم در ابتدای بارداری هم وجود دارد ممکن است تصور نمایید باردار هستید اما واقعا این طور نیست. از آنجا که زنانی که تحت مداوای ناباروری قرار دارند اغلب از پروژسترون استفاده می‌کنند که علائم آن خیلی شبیه اچ سی جی است بعد از انتقال رویان، این علائم نشانه بارداری نیستند.

تاثیر هورمون hCG بر تست بارداری چیست؟

با یکبار تزریق اچ سی جی اثر آن حدودا 7 روز در بدن شما باقی می‌ماند. اگر با داروهای بدون نسخه و بی بی چک تست باردرای خانگی انجام دهید یا قبل از این زمان آزمایش خون انجام دهید نتیجه آن مثبت کاذب خواهد شد یعنی واقعا باردار نیستید اما نتیجه تست مثبت است. اگر برای القای تخمک گذاری یکبار اچ سی جی تزریق کرده و 10 تا 12 روز بعد تست بارداری را انجام دهید اچ سی جی در آن زمان از بدن شما خارج شده است.

اما متخصصان معمولا یک سری از آمپول را تجویز می‌نمایند که هر چند روز یکبار باید تزریق آن انجام شود تا بعد از انتقال رویان از بارداری پشتیبانی شود. اگر در فاز لوتئال (مرحله آخر سیکل قاعدگی) تزریق انجام دهید، جواب تست بارداری حتی اگر باردار نباشید مثبت خواهد شد.

چگونه بعد از تزریق اچ سی جی می‌توان مشخص کرد که آیا واقعا باردار هستید؟

وقتی که به طور متوالی تزریق hCG انجام می‌دهید برای تشخیص اینکه باردار هستید پزشک هر چند روز یکبار از شما می‌خواهد آزمایش خون انجام دهید. بر خلاف آزمایش ادرار، آزمایش خون میزان دقیق اچ سی جی در خون را اندازه گیری می‌کند. با انجام یک سری از آزمایش‌های خون پزشک می‌تواند بررسی نماید که آیا سطح اچ سی جی در حال بالا رفتن است که به طور نرمال در ابتدای بارداری این اتفاق می‌افتد. اگر سطح اچ سی جی بالا نرود احتمالا باردار نیستید. انجام سونوگرافی در هفته چهارم تا پنجم، پاسخ قطعی را مشخص می‌کند.

بیشتر بدانید:

آمپول ضد بارداری یک ماهه سیکلوفم و عوارض آن

چند روز بعد از آمپول اچ سی جی (hCG) تست بارداری باید انجام شود؟