تغییر حالات روحی در بارداری

نگران نباشید. شما سوار بر قطار اکسپرس هورمون‌های بارداری هستید! تقریبا 70 درصد خانم‌های باردار نیز همین شرایط را تجربه می‌کنند. جای تعجب نیست که عواطف شما خیلی فزار و نشیب داشته باشد. گاهی از احساس مادر شدن در پ‍وست خود نمی‌گنجید: «من عاشق بچه‌ام هستم!» گاهی نگران آن هستید که شاید نتوانید نقش مادری را به خوبی ایفا نمایید.

نگران نباشید. شما سوار بر قطار اکسپرس هورمون‌های بارداری هستید! تقریبا 70 درصد خانم‌های باردار نیز همین شرایط را تجربه می‌کنند. جای تعجب نیست که عواطف شما خیلی فزار و نشیب داشته باشد. گاهی از احساس مادر شدن در پ‍وست خود نمی‌گنجید: «من عاشق بچه‌ام هستم!» گاهی نگران آن هستید که به زودی فرزند خود را در آغوش خواهید گرفت و شاید نتوانید نقش مادری را به خوبی ایفا نمایید: «آیا من در مورد مادر شدن اطلاعات کافی دارم؟» «آیا می‌توانم به خوبی از بچه مراقبت کنم؟»

دقائق آرام خیلی زود جای خود را به لحظات دلواپسی می‌دهند. نگران آینده شغلی خود می‌شوید؛ افکار عجیب و غریب راجع به روابط زناشویی به سراغ شما می‌آید و دغدغه بار مالی نگهداری فرزند ذهن شما را مشغول می‌کند. چند دقیقه بعد وقتی که پاپوش کوچک بچه را در کمد او می‌بینید ذوق زده می‌شوید: «وای خدا را شکر، این پاپوش بچه من است!» زمانی نگران اضافه وزن خود می‌شوید اما وقتی برآمدگی زیبایی شکم را می‌بینید، به خصوص وقتی که بچه لگد می‌زند و شکم تکان شما می‌خورد تمام غم و غصه دنیا را فراموش می‌کنید.

تکرر ادرار به سراغ شما می‌آید، سوزش سر دل غیر قابل تحمل شده اما احساس زیبای در آغوش کشیدن فرزند نیز همراه شما است. پس کمربند ایمنی را ببندید و حرکت کنید. تمامی این تغییرات خلق و خو حالات روحی بخشی از مسیر بارداری هستند. خوشبختانه، غیر قابل کنترل هم نیستند. در ادامه نکاتی برای مدیریت تغییرات روحی در بارداری ذکر شده است.

خود را در اختیار سرنوشت قرار دهید

گاهی لازم است ببینید اوضاع چگونه پیش می‌رود. و ذهن خود را درگیر آنها نکنید. تغییر حالات روحی بخش طبیعی بارداری هستند.

عواطف منفی خود را با دیدگاه‌های مثبت جایگزین نمایید

وقتی که خیلی احساس ناراحتی می‌کنید یا عصبی هستید باید به دنبال راه‌هایی برای تجدید روحیه خود باشید: مثلا یک ساعت به زمان خواب خود اضافه کنید،‌ به وضعیت ظاهری خود رسیدگی کرده و ماساژ بارداری انجام دهید، از لحظات شیرین و خاطره‌انگیز دوران بارداری عکس بگیرید،‌ اگر پزشک اجازه می‌دهد در کلاس‌های ورزشی بارداری ثبت نام نمایید، قرار یک شام عاشقانه را با همسر خود در رستوران مورد علاقه‌تان بگذارید.

به همسر خود تکیه کنید

همسر شما نیز آماده همراهی در این سفر دشوار است. پس احساسات، ناراحتی‌ها، دغدغه‌های شادی‌های خود را با او در میان بگذارید. او نمی‌داند چرا با یک زن با دو شخصیت کاملا متفاوت روبرو است: زنی که لحظه‌ای سرشار از محبت می‌شود و لحظه دیگر با کوچکترین مساله‌ای از کوره در می‌رود. او واقعا نمی‌داند چگونه باید رفتار کند. اجازه دهید در جریان اوضاع قرار بگیرد تا به شما کمک نماید.

از میان‌وعده‌های غذایی استفاده کنید

خوردن میان‌وعده شامل خوراکی‌های مفید، شما را محکم نگه می‌دارد. فراموش نکنید که شکلات‌های شیرین یا دونات‌ها با وجود آنکه باعث شادی لحظه‌ای می‌شوند اما خطر افزایش قند خون و عوارض بعدی را نیز دارا هستند.

از حس شوخ‌طبعی خود کمک بگیرید

هم شما و هم همسرتان در ماه‌های باقیمانده به آن نیاز دارید. باید تمرین کنید که آسان‌تر از قبل به اتفاقات روزمره لبخند بزنید. اگر حس می‌کنید تغییرات روحی واقعا بر زندگی شما اثر گذاشته، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

بیشتر بدانید:

تازه نگهداشتن رابطه عاشقانه با همسر در دوران بارداری

نقش پدران در دوران بارداری و پس از تولد فرزند

پنج اقدام که آقایان در دوران بارداری همسر خود باید انجام دهند