علائم زایمان

با نزدیک شدن به زمان زایمان و رسیدن به هفته‌های آخر تغییرات زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد. اما حتی تغییرات جزئی بدن نیز باید جدی گرفته شود. علاوه بر تغییراتی مثل باز شدن دهانه رحم که شاید خود فرد متوجه آن نشود علائم دیگری وجود دارد که ممکن است خانم باردار مشاهده کرده یا حس نماید. مثلا نشت کیسه آب، کمردرد، ترشحات، تکرر ادرار، و انقباضات زایمان.

با نزدیک شدن به زمان زایمان و رسیدن به هفته‌های آخر تغییرات زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد. اما حتی تغییرات جزئی بدن نیز باید جدی گرفته شود. علاوه بر تغییراتی مثل باز شدن دهانه رحم که شاید خود فرد متوجه آن نشود علائم دیگری وجود دارد که خانم باردار می‌تواند مشاهده کرده یا حس نماید. در زیر مهمترین این علائم توضیح داده شده است.

نشت کیسه آب

قبل از زایمان، معمولا نشت کیسه آب آغاز می‌شود. این فرایند ممکن است خیلی ناگهانی و یا آرام و در طی چند روز رخ دهد. مایع آمنیوتیک به رنگ زرد کمرنگ کهربایی است و بوی شیرینی دارد و از این راه می‌توان تفاوت آنرا با ادرار که بوی تندی دارد، تشخیص داد.

کم شدن سوزش سر دل (Heartburn)

وقتی که جنین رشد می‌کند شکم شما را به بالا فشار می‌دهد. این کار، اسید موجود در معده را به سمت مری هدایت می‌کند و باعث سوزش سر دل می‌شود. خوشبختانه در هفته های آخر بارداری، سوزش سر دل کم می‌شود زیرا جنین به سمت لگن پایین می‌آید. همچنین تنفس نیز راحت‌تر می‌شود زیرا فشار بچه به ریه‌ها کاهش و حجم آنها افزایش می‌یابد.

کمردرد

کمردرد به معنای آن است که جنین به سمت وضعیت مناسب زایمان چرخیده است و باعث بروز درد در ناحیه کمر می‌گردد.

خارج شدن ترشحات

پلاک‌های موکوسی که در طول دوران بارداری دهانه رحم را بسته است ممکن است نزدیک به زمان زایمان آزاد شده و شروع به خارج شدن از واژن نماید. این ترشحات شبیه سفیده تخم مرغ و با لکه‌های قهوه‌ای و صورتی رنگ ژله‌ای مشاهده می‌شوند.

خروج شیر از پستان‌ها

خروج شیر از پستان‌ها در هفته‌های آخر سه ماهه سوم بارداری مشاهده می‌شود.

اسهال

هورمون‌هایی که باعث انقباض رحم می‌شوند ممکن است در ساعات پیش از زایمان موجب بروز اسهال شوند.

تکرر ادرار

از همان ابتدای بارداری و با بزرگ‌شدن جنین فشار رحم به مثانه زیاد شده که تعداد دفعات دستشویی رفتن شما را افزایش داده و باعث تکرر ادرار می‌گردد. این اتفاق در هفته‌های آخر که جنین وارد لگن می‌شود تشدید خواهد شد.

افزایش ناگهانی انرژی

سخت‌ترین و طاقت‌فرساترین کاری که در اغلب هفته‌های سه‌ماهه سوم بارداری می‌توانید انجام دهید لم دادن روی راحتی و استراحت کردن است! اما در هفته‌های آخر، انرژی شما برای انجام کارهای منزل به طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کند.

راه رفتن متفاوت

در هفته‌های آخر، نوع راه رفتن شما به علت جابجایی جنین متفاوت شده و به شکل گام‌های جذاب و آرام یک کابوی یا یک اردک می‌شود!

انقباضات

این انقباضات در ابتدا ضعیف هستند اما به تدریج بر شدت و فراوانی آنها افزوده می‌شود. با نزدیک شدن به زمان زایمان انقباضات نامنظم و بدون درد براکستون هیکس، به انقبضات منظم، دردناک و با فروانی زیاد تبدیل می‌شوند.

بیشتر بدانید:

پارگی یا نشت کیسه آب جنین

کمردرد بارداری و راه‌های درمان

دلایل موجه سزارین و نحوه تشخیص زایمان طبیعی یا سزارین