افزایش تعریق بدن در بارداری

اگر در دوران بارداری خیلی زیاد عرق می‌کنید بدانید که تنها نیستید و اغلب زنان باردار حتی وقتی که در محیط خنک قرار دارند عرق می‌کنند. این وضعیت، در مناطق گرم و در هوای گرم تشدید می‌شود. خوشبختانه، افزایش تعریق بدن در بارداری یکی از علائم نرمال محسوب می‌شود. راه‌های زیادی برای خنک کردن بدن در هوای گرم وجود دارد.

اگر در دوران بارداری خیلی زیاد عرق می‌کنید بدانید که تنها نیستید و اغلب زنان باردار حتی وقتی که در محیط خنک قرار دارند عرق می‌کنند. این وضعیت، در مناطق گرم و در هوای گرم تشدید می‌شود. خوشبختانه، افزایش تعریق بدن در بارداری یکی از علائم نرمال محسوب می‌شود. راه‌های زیادی برای خنک کردن بدن در هوای گرم وجود دارد.

چه چیزی باعث افزایش تعریق در بارداری می‌شود؟

مثل بواسیر، خونریزی لثه و آکنه، عارضه دیگری که باید به تغییرات هورمونی بارداری نسبت داده شود افزایش تعریق در بارداری است. وقتی که اسپرم تخمک را ملاقات می‌کند هیپوتالاموس (ناحیه‌ای از مغز که که دمای بدن را تنظیم می‌کند) آشفته می‌شود. به عبارت دیگر، حتی وقتی که در هوای خنک یا سایه قرار دارید بدن شما آنرا به عنوان گرما تعبیر می‌نماید. در نتیجه واکنش بدن به آن یعنی عرق نمایان می‌شود. معمولا تعریق زیاد در بارداری با احساس گر گرفتگی همراه است.

بیشترین میزان تعریق چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

حادترین وضعیت تعریق، در سه ماهه اول، سه ماهه سوم و پس از زایمان یعنی زمان‌هایی نمایان می‌شود که بیشترین نوسانات هورمونی وجود دارد. چند ماه بعد از زایمان یعنی زمانی که دوباره بدن شروع به تخمک‌گذاری می‌کند میزان تعریق به حالت قبل بر می‌گردد. اما چرا در زمان بارداری، نواحی تعریق بدن تغییر می‌کند؟

اجازه دهید کمی در مورد بیولوژی بدن صحبت کنیم. چند نوع از غدد در تولید عرق در بدن نقش دارند. آنهایی که شما بیش از همه با آن آشنایی دارید غدد آپوکرین هستند. این غدد بیشتر در زیر بغل و نواحی تناسلی قرار دارند و عامل اصلی تولید بوی بدن محسوب می‌شوند.

وقتی که عرق توسط باکتری‌ها خورده می‌شود بوی عرق در بدن به وجود می‌آید. اما غددی که در دوران بارداری بیشتر از همه فعال می‌شوند آنهایی هستند که مسئولیت تنظیم دمای بدن را بر عهده دارند و غدد اکرین نام دارند. این غدد در سرتاسر بدن توزیع شده‌اند اما تمرکز آنها روی صورت، سینه، کمر بوده و در زیر بغل نیز به صورت پراکنده موجود هستند. خوشبختانه بوی منتج از آنها مثل غدد آپوکرین نیست. ضمن آنکه تولید آپوکرین در بارداری کمتر می‌شود. پس عرق در نواحی مشابهی وجود دارد اما نیازی نیست از عطر و ادکلن برای پوشاندن بوی بد بدن استفاده کنید.

راه حل تعریق بدن چیست؟

هیچ راه حل معجزه‌آسایی برای حل مشکل تعریق در بارداری وجود ندارد اما با انجام کارهای زیر می‌توانید شرایط بهتری را تجربه نمایید:

مایعات زیاد بنوشید

وقتی که عرق می‌کنید آب زیادی از بدن شما دفع می‌شود که می‌تواند موجب بی‌حالی و سرگیجه گردد. بنابراین بهتر است مایعات و به ویژه مایعات خنک بنوشید. مایعات خنک به تنظیم بهتر دمای بدن کمک می‌کنند. همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید. منتظر آن نشوید که دهان شما خشک شود و به محض آنکه احساس تشنگی می‌کنید آب بنوشید.

بهترین نوشیدنی برای شما آب است اما آبمیوه‌های طبیعی، میوه‌ها و سبزیجات نیز مفید هستند. از خوردن نوشیدنی‌هایی که در ترکیبات آنها شکر استفاده شده خودداری کنید زیرا باعث افزایش وزن شما می‌شود. راه تشخیص کفایت میزان آب جذب شده در بدن رنگ ادرار است. اگر رنگ ادرار سفید یا کمی متمایل به زرد باشد، بدن شما به اندازه کافی آب جذب کرده است.

در هوای گرم تردد نکنید

بهتر است در محیط‌های خنک و دارای تهویه مطبوع تردد نمایید. ظهرها و بعدازظهر از خانه و ساختمان بیرون نروید. می‌توانید صبح‌ها یا عصرها پیاده‌روی کرده یا در سالن‌های دارای تهویه مطبوع ورزش نمایید. شنا نیز خیلی مفید است.

از خوردن نوشیدنی‌های داغ و غذاهای تند خودداری نمایید

شما باید از مصرف این نوع غذاها در دوران بارداری پرهیز نمایید. ضمن اینکه غذاهای تند باعث سوزش سر معده نیز می‌شوند.

لباس‌های خنک و گشاد بپوشید

استفاده از این تنوع لباس‌ها برای دوران بارداری مناسب‌تر است.

روی حوله نرم بخوابید

حوله نرم می‌توانید عرق بدن را به راحتی به خود جذب نماید.

از پودر بدون تالک استفاده نمایید

استفاده از این پودر باعث جذب رطوبت بدن می‌شود.

بیشتر بدانید:

فعالیت بدنی و ورزش در دوران بارداری

شنا کردن در بارداری