آی وی اف

برای خانواده‌هایی که دچار مشکلات باروری هستند انجام آی وی اف مثل داشتن یک شغل تمام وقت است! روش آی وی اف، چه به لحاظ بدنی و روحی و چه به لحاظ مالی می‌تواند زندگی را خیلی تحت تاثیر خود قرار دهد. اما استفاده از تجربیات زوج‌هایی که قبلا سراغ درمان‌های ناباروری رفته‌اند به شما کمک زیادی می‌کند. در ادامه چند مورد از مهمترین این تجربیات بیان شده است.

برای خانواده‌هایی که دچار مشکلات باروری هستند انجام آی وی اف مثل داشتن یک شغل تمام وقت است! روش آی وی اف، چه به لحاظ بدنی و روحی و چه به لحاظ مالی می‌تواند زندگی را خیلی تحت تاثیر خود قرار دهد. اما استفاده از تجربیات زوج‌هایی که قبلا سراغ درمان‌های ناباروری رفته‌اند به شما کمک زیادی می‌کند. در ادامه چند مورد از مهمترین این تجربیات بیان شده است.

انتخاب پزشک برای انجام آی وی اف اهمیت زیادی دارد

قبل از آنکه مرتب پزشک خود را تغییر دهید یا از یک مرکز درمانی به مرکز دیگر جابجا شوید به اندازه کافی در مورد مراکز درمان ناباروری و پزشکان آنها تحقیق کنید. باید بدانید از پزشک خود چه انتظاری دارید؛ آیا پزشکی را ترجیح می‌دهید که با مراجعان خود خود گرم برخورد می‌کند یا دنبال پزشکی هستید که در کار خودش خیلی خبره است؟ به دلیل اینکه وقت زیادی را با او صرف خواهید کرد بهتر است کسی را انتخاب کنید که با او راحت هستید. بهترین راه پرسش از مراجعین قبلی و یا جستجو در انجمن‌های اینترنتی است.

آی وی اف مثل دوی ماراتن است نه دوی سرعت

اغلب مادرانی که در اولین سیکل IVF نمی‌توانند جواب بگیرند احساس ناراحتی و دل‌شکستگی می‌کنند. اما این به آن معنی نیست که آی وی اف دیگر جواب نمی‌دهد. بعضی‌ها بعد از یک سیکل آی وی اف باردار می‌شوند و بعضی بعد از چندین سیکل و یا حتی چندین سال! باید صبور باشید.

روش تشخیص ژنتیک (PGS) برای بررسی سلامت جنین خیلی مفید است

بهتر است جنین (رویان) به لحاظ ژنتیک تست شود. دلیل این موضوع آن است که احتمالِ تولد بموقع و سلامت جنینی لحاظ کروموزومی نرمال است، بیشتر می‌باشد. وقتی که سن مادر از 35 سال می‌گذرد کیفیت و زیست‌پذیری جنین کاهش پیدا می‌کند.

پزشکان با تست PGS بهتر می‌توانند تشخیص دهند کدامیک از رویان‌ها را به رحم مادر منتقل نمایند. درست است که این آزمایش بار مالی دیگری را به دوش والدین تحمیل می‌کند اما به دلیل آنکه از هزینه‌های بعدی جلوگیری می‌نماید ارزش انجامش را دارد (در صورتی که رویانِ سالم‌تر منتقل نشود ممکن است روش آی وی اف جواب ندهد و هزینه والدین افزایش پیدا کند).

سراغ مراکز آی وی اف تضمینی بروید

مراکز کمک باروری تضمینی شیوه‌های مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهند. اما معمولا روش کار آن است که یک تعداد سیکل آی وی اف تعیین می‌شود که در صورتی که در آنها باردار شوید باید تمام مبلغ را پرداخت نمایید. در غیر این صورت، درصدی از مبلغ به شما عودت می‌شود.

انتظار سختی و مشکلات را داشته باشید

وقتی که با وجود صرف وقت و هزینه زیاد باردار نمی‌شوید و در مقابل، بعضی از کسانی که همین کار را انجام داده‌اند خیلی زود و راحت باردار می‌شوند شاید احساس ناراحتی زیادی داشته باشید. اما واقعیت آن است که شما گناهکار و مقصر نیستید. انزوا و جدایی از جامعه برای زوج‌هایی که برای درمان ناباروری اقدام می‌کنند فراوان مشاهده می‌شود. بهتر است در تالارهای گفتگوی مرتبط شرکت کنید و هرگز خود را از دوستان و بستگان خود جدا نکنید چون این کار اصلا کمکی به شما نمی‌کند.

دغدغه‌های خود را با همسرتان در میان بگذارید

خیلی راحت است که از همسرتان فاصله بگیرید اما قطعا مشکلات ناباروری و انجام آی وی اف او را هم آزرده خاطر کرده و برای او هم ناراحت کننده است. شما یک زوج هستید پس باید در تمامی مشکلات با هم باشید.

به دنبال پوشش‌های بیمه‌ای باشید

در کشور ما مراکز درمان ناباروری زیادی وجود دارد. بعضی از شرکت‌های بیمه‌ای، هزینه‌های درمان ناباروری را به طور کامل پوشش می‌دهند. بعضی‌ها هم هزینه خدمات آزمایشگاهی را می‌پردازند که می‌تواند بخشی از هزینه درمان را جبران نماید. توصیه می‌شود قبل از مراجعه به مرکز درمان ناباروری به سایت بیمه خود مراجعه نموده و مراکز طرف قرارداد و میزان فرانشیز را بررسی نمایید.

امید خود را از دست ندهید

حتی موقعی که چند سیکل ناموفق آی وی اف را سپری کرده‌اید و سن شما برای بارداری بالا است، نباید امید خود را از دست بدهید. مواردی بوده که فرد سن بالایی داشته و رویان‌ها هم خیلی کیفیت بالایی نداشته‌اند و او چند سیکل ناموفق هم پشت سر گذاشته، اما سرانجام باردار شده است.

بیشتر بدانید:

بارداری به روش آی وی اف (IVF) و مزایا و معایب آن

احتمال موفقیت آی یو آی برای بار اول،‌دوم و سوم

چند روز بعد از آی یو آی (IUI) بارداری مشخص میشود؟