قرص اورژانسی ضد بارداری

معمولا قرص جلوگیری اورژانسی، از بارداری جلوگیری می‌کند. اما اگر از قبل باردار باشید نمی‌تواند بارداری را متوقف کند. ضمنا 100 درصد هم موثر نیست. هر چه زودتر بعد از رابطه جنسی آنرا مصرف کنید احتمال تاثیرش بیشتر می‌شود.

معمولا قرص جلوگیری اورژانسی، از بارداری جلوگیری می‌کند. اما اگر از قبل باردار باشید نمی‌تواند بارداری را متوقف کند. ضمنا 100 درصد هم موثر نیست. هر چه زودتر بعد از رابطه جنسی آنرا مصرف کنید احتمال تاثیرش بیشتر می‌شود.

روش دیگری که به صورت اورژانسی استفاده می‌شود استفاده از آی یو دی و ترکیب آن با قرص‌های ضد بارداری است که باید توسط پزشک تجویز شود. با وجود آنکه روش قرص مطمئن‌تر است اما ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.

عوارض جانبی قرص‌های اورژانسی چیست؟

هنوز برای قرص اورژانسی ضد بارداری که گاهی قرص «صبح روز بعد»، یا مورنینگ افتر پیل (Morning after Pill) و یا با نام عمومی لوونورژسترول عنوان می‌شود، عارضه جانبی بلند مدت و جدی گزارش نشده است. در بیشتر موارد، زنانی که از قرص اورژانسی ضد بارداری استفاده می‌کنند هیچ عارضه خاصی نمی‌بینند. اما بعضی از انواع این قرص‌ها ممکن است عوارض جانبی خفیف به همراه داشته باشد.

قرص‌های اورژانسی با اسم های تجاری لونژیل، اُووسیز، پلن بی وان استپ (Plan B One-Step)، مای وی (My Way)، نکست چویس وان دوز (Next Choice One Dose) به بازار عرضه می‌شوند. معمولا اثرات این داروها با خارج شدن اثر آن از بدن، رفع می‌شود. مهمترین عوارض جانبی این داروها به شرح زیر است:

  • حالت تهوع؛
  • استفراغ؛
  • سردرد؛
  • خستگی؛
  • سرگیجه و بیحالی.

قرص اورژانسی همچنین می‌تواند بر چرخه قاعدگی موثر باشد. ممکن است پریود 1 هفته زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد. اگر پریود بیش از 1 هفته به تعویق افتاد باید تست بارداری بدهید.

آیا خونریزی واژینال بعد از مصرف قرص مورنینگ افتر پیل، نرمال است؟

بعضی از خانم‌هایی که از این قرص استفاده می‌کنند ممکن است خونریزی خفیف داشته باشند که معمولا تا 3 روز بعد برطرف می‌شود. اما اگر خونریزی بیشتر از 3 روز طول بکشد یا شدید باشد احتمالا مساله دیگری وجود دارد. در این حالت، حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

روش جلوگیری یا کاهش عوارض جانبی قرص اورژانسی ضد بارداری چیست؟

اگر در خصوص عوارض قرص اورژانسی نگرانی دارید یا قبلا سابقه عوارض مصرف این قرص را داشته‌اید توصیه می‌شود از پزشک داروخانه یا پزشک خود بخواهید شما را راهنمایی کند. بعضی از قرص‌های بدون نسخه می‌تواند باعث تشدید خستگی بشود که باید با استراحت مساله را حل کنید.

اگر بعد از مصرف قرص دچار سرگیجه یا حالت تهوع شُدید، دراز بکشید. با این کار جلوی استفراغ  گرفته می‌شود. اگر تا 1 ساعت بعد از مصرف قرص، استفراغ کردید از پزشک بخواهید مجددا دوز مورد نیاز دارو را تعیین کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

خونریزی سبک بعد از مصرف قرص محتمل است. اما خونریزی غیر عادی نشانه خطر است. اگر خونریزی واژینال غیر معمول به همراه درد شکم و سرگیجه داشتید به پزشک اطلاع دهید. همچنین اگر خونریزی ظرف مدت 3 روز برطرف نشد یا شدیدتر شد مراجعه به پزشک ضروری است. این حالت، ممکن است نشانه مساله جدی‌تری باشد.

بیشتر بدانید:

مصرف قرص ضد بارداری باعث نازایی می‌شود؟

مصرف قرص ضد بارداری و اثر آن بر سلامت جنین