قرص ضد بارداری

بعضی از خانم‌هایی که دچار نازایی هستند و قبلا قرص‌های ضد بارداری مصرف کرده‌اند از خود می‌پرسند که آیا قرص‌های ضد بارداری مثل ال دی باعث نازایی آنها شده است؟ برای آنکه واقعیت را متوجه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

بعضی از خانم‌هایی که دچار نازایی هستند و قبلا قرص‌های ضد بارداری مصرف کرده‌اند از خود می‌پرسند که آیا قرص‌های ضد بارداری مثل ال دی باعث نازایی آنها شده است؟ برای آنکه واقعیت را متوجه شوید ادامه مطلب را بخوانید.

آیا قرص ضد بارداری باعث نازایی می‌شود؟

درست است که مصرف هر نوع قرص عوارض خاص خود را دارد و مصرف قرص‌های جلوگیری هم عوارض جسمی و روحی زیادی دارد اما بر خلاف باور رایج، مصرف این قرص‌ها، تاثیری بر قدرت باروری خانم‌ها ندارد و احتمال بارداری با مصرف قرص کاهش پیدا نمی‌کند. دلیل این باورها هم مشخص است: قرص‌های ضد بارداری باعث می‌شوند گاهی به اندازه چند ماه برای احیای فرایند تخمک گذاری لازم باشد.

وقتی که چند سال قرص جلوگیری مصرف می‌کنید هورمون‌های اضافی می‌توانند اتفاقات مربوط به تخمک گذاری را پنهان کرده و به طور ساختگی چرخه قاعدگی را ایجاد کند.

اتفاقات نامنظمی که در چرخه قاعدگی ممکن است با قرص‌های ضد بارداری پنهان می‌شود چیست؟

با وجود آنکه به نظر می‌رسد قرص‌های جلوگیری می‌توانند چرخه قاعدگی را تنظیم کنند اما این قرص‌ها در واقع چرخه نامنظم قاعدگی را مخفی ساخته و حتی لقاح را مشکل‌تر می‌کنند. نامنظم بودن به معنای چرخه کوتاه‌تر و بلندتر از نرمال یا نداشتن آن است. این قرص‌ها همچنین می‌توانند خونریزی طولانی که ممکن است بیش از 5 تا 7 روز باشد را پنهان نمایند.

قرص‌های جلوگیری چگونه عمل می‌کنند؟

بیشتر قرص‌های جلوگیری هورمون‌های مصنوعی تولید می‌کنند که مشابه هورمون بدن زنان یعنی استروژن و پروژسترون است. این هورمونها با هم فعالیت کرده و از طریق فرستاندن سیگنال به مغز برای کاهش تولید و آزادسازی هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون زرده‌ای (LH) جلوی تخمک گذاری را می‌گیرند.

این دو هورمون ضمنا باعث می‌شوند دیواره رحم نتواند به خوبی رویان را میزبانی کرده و موکوسِ سرویکس محیط لازم برای حرکت اسپرم به سمت سرویکس را نداشته باشد.

در زمان اقدام برای بارداری، از چه زمانی باید مصرف قرص‌های ضد بارداری متوقف شود؟

چه قرص‌های جلوگیری چند سال و چه چند ماه مصرف شده باشد چرخه قاعدگی حدود 1 تا 2 ماه بعد از قطع قرص، به حالت عادی خود بر می‌گردد. اگر این اتفاق بعد از 2 ماه نیفتاد حتما به پزشک مراجعه نمایید. اگر یک خانم بالای 35 سال بعد از 1 سال اقدام برای بارداری و خانم زیر 35 سال بعد از 6 ماه اقدام برای بارداری هنوز باردار نشده باشد باید با متخصص زنان، زایمان و نازایی مشورت نماید.

چرا مبتلایان نازایی باید قرص ضد بارداری مصرف نمایند؟

شاید خیلی عجیب به نظر برسد اما قرص‌های ضد بارداری در درمانهای نازایی کاربرد زیادی دارند. مثلا در شیوه آی وی اف (IVF)، معمولا از قرص جلوگیری به منظور سرکوب تخمدان‌ها استفاده می‌شود.

چرا خانم‌هایی که تخمک‌های خود را فریز می‌کنند باید از قرص‌های ضد بارداری مصرف نمایند؟

خانم‌هایی که می‌خواهند تخمک خود را نگهداری و فریز نمایند از این قرص‌ها برای تنظیم زمان‌بندی شروع چرخه قاعدگی و رشد هم اندازه فولیکول‌ها استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید:

متوقف کردن روش‌های جلوگیری از بارداری

احتمال بارداری با مصرف قرص ضد بارداری چقدر است؟