تنگی نفس در بارداری

اغلب زنان باردار از اوایل دوران بارداری تنگی نفس را تجربه می‌کنند. با پیشرفت بارداری، این احساس حتی افزایش می‌یابد. دلیل آن فعالیت یا هیجان بیشتر نیست. حتی اگر کمی فعالیت بدنی داشته باشید احساس نفس‌تنگی وجود دارد. نگران نباشید شکل خفیف آن کاملا نرمال است و به جنین صدمه‌ای وارد نمی‌سازد.

تنگی نفس یکی از مهمترین علائم بارداری است و اغلب زنان باردار از اوایل دوران بارداری آن را تجربه می‌کنند. با پیشرفت بارداری، این احساس حتی افزایش می‌یابد. دلیل آن فعالیت یا هیجان بیشتر نیست. حتی اگر کمی فعالیت بدنی داشته باشید احساس نفس‌تنگی خواهید داشت. این عارضه ذهن خانم‌های باردار را خیلی به خود مشغول می‌کند. اما نگران نباشید شکل خفیف این عارضه،‌ کاملا نرمال است و به جنین صدمه‌ای وارد نمی‌سازد.

در سه ماهه دوم بارداری، هورمون‌های بارداری از جمله پروژسترون که مسبب اصلی افزایش تعداد و حجم نفس‌ها هستند باعث می‌شوند اکسیژن بیشتری به منظور تامین نیاز جنین وارد بدن شما شود. هورمون‌ها باعث متورم شدن مویرگ‌ها در دستگاه تنفسی می‌شوند. در سه ماهه سوم بارداری و در حدود هفته سی و یکم، با افزایش حجم رحم، فشار آن به ریه‌ها افزایش یافته و قابلیت انبساط ریه‌ها در زمان تنفس را کاهش می‌دهد. اگر تنها چند پله را بالا بروید احساس می‌کنید در یک مسابقه دوی ماراتن شرکت کرده‌اید!

تنفس در دوران بارداری چگونه تغییر می‌کند؟

با پیشرفت بارداری، رحم خودخواهانه فضاهای موجود در بدن شما را اشغال کرده و اندام‌های دیگر را برای تامین شرایط مورد نیاز رشد جنین به اطراف هل می‌دهد. با وجود آنکه احساس تنگی نفس شدیدی دارید جنین از آن کاملا بی خبر است و جفت اکسیژن مورد نیاز بدن او را به خوبی تامین می‌کند.

خوشبختانه در اواخر دوران بارداری و زمانی که بچه به سمت لگن حرکت می‌کند فشار رحم به ریه‌ها کاهش می‌یابد (به خصوص در بارداری اول). اما در عین حال شاید افزایش وزن در انتهای بارداری عامل دیگری برای از نفس افتادن باشد. پس از تولد فرزند وضعیت تنفس شما با سرعتی باورنکردنی به زمان قبل از بارداری باز می‌گردد.

در صورت داشتن تنگی نفس داشتید چه اقدامی باید انجام دهید؟

وقتی که نشسته‌اید تا حد ممکن بدن خود را صاف نگهدارید تا فضای بیشتری در اختیار ریه‌ها وجود داشته باشد؛
در زمان خوابیدن در حالی که بدن شما صاف و خم نشده است به پهلوی چپ قرار بگیرید. برای این منظور از بالش‌های مخصوص بارداری که تکیه‌گاه مناسبی هستند کمک بگیرید؛
با وجود آنکه در صورت صلاحدید پزشک فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهید یا حتی فعالیت بدنی و ورزش انجام دهید اما زیاد به بدن خود فشار وارد نکنید. توصیه می‌شود سرعت انجام کارها را کاهش دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر حس می‌کنید یکی از شرایط زیر را دارا هستید، بدون فوت وقت به پزشک اطلاع دهید:

  • اگر احساس تنگی نفس شدید دارید؛ اگر لب‌ها و نوک انشگتان دست و پای شما کمی به رنگ آبی متمایل شده؛
  • اگر در ناحیه قفسه سینه احساس درد می‌کنید؛
  • اگر برای تنفس احساس ناراحتی می‌کنید؛
  • اگر قلب شما به تپش افتاده است؛
  • اگر سرفه مداوم، سرفه همراه با تب و یا سرفه خونی دارید.

همچنین در صورتی که سابقه بیماری تنفسی مثل آسم دارید در زمان بارداری باید بیشتر مراقب خود باشید.

بیشتر بدانید:

افزایش وزن در بارداری

سردرد در بارداری، راه‌های پیشگیری و درمان

ویار و بیزاری از غذا در دوران بارداری