خونریزی بعد از رابطه جنسی در بارداری

خیلی شایع است که فرد در بارداری بعد از رابطه جنسی لکه های قرمز یا قهوه‌ای بییند و این مورد به ندرت نگران کننده است. با وجود آنکه لکه بینی بعد از رابطه جنسی در بارداری خیلی اضطراب آور است اما به آن معنی نیست که نزدیکی باعث صدمه به جنین شده و به آن معنی نیست که باید رابطه جنسی را در بارداری متوقف نمایید.

خیلی شایع است که فرد در بارداری بعد از رابطه جنسی لکه های قرمز یا قهوه‌ای بییند و این مورد به ندرت نگران کننده است. با وجود آنکه لکه بینی بعد از رابطه جنسی در بارداری خیلی اضطراب آور است اما به آن معنی نیست که نزدیکی باعث صدمه به جنین شده و به آن معنی نیست که باید رابطه جنسی را در بارداری متوقف نمایید.
حدود 20 درصد خانم‌های باردار خونریزی واژینال (به خصوص در سه ماهه اول بارداری) دارند.

آیا خونریزی و لکه بینی در بارداری نگران کننده است؟

حتی خونریزی شدید در بارداری هم ممکن است نرمال باشد. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد نیمی از زنانی که خونریزی آنها در بارداری آنقدر شدید است که کار آنها به اورژانس می‌رسد یک بارداری سالم را تجربه خواهند کرد.

اما از آنجا که این علامت برای فرد خیلی نگران کننده است بهتر است برای آنکه خیالتان راحت شود اگر بعد از رابطه جنسی این اتفاق برای شما افتاد حتما با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که پزشک صلاح بداند می‌توانید به رابطه جنسی در بارداری می‌تواند ادامه دهید.

خونریزی و لکه بینی بعد از نزدیکی در بارداری به چه معنا است؟

همانطور که گفته شد معمولا خونریزی بعد از رابطه جنسی در بارداری نگران کننده نیست و بارداری شما به خوبی پیش می‌رود. خونریزی خفیف تا متوسط به خصوص در سه ماهه اول بارداری ممکن است نشانه لانه گزینی یا نشانه تعییرات طبیعی دهانه رحم (سرویکس) باشد.

خونریزی شدید در موارد نادر نشانه بارداری اکتوپیک (خارج از رحم) یا سقط جنین است. با وجود آنکه خونریزی معمولا نگران کننده نیست اما بهتر است با پزشک خود در مورد آن مشورت نمایید.

علت خونریزی بعد از رابطه جنسی در بارداری چیست؟

چندین عامل برای خونریزی بعد از رابطه جنسی در بارداری وجود دارد:

لانه‌گزینی رویان

حدود 1 هفته بعد از لقاح، تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌چسبد. این فرایند که لانه گزینی نامیده می‌شود که باعث لکه بینی کم یا خونریزی خفیف می‌شود.

تغییرات سرویکس

در جریان بارداری سرویکس برای زایمان آماده می‌شود. این فرایند باعث تغییر شکل، باز شدن، پخش سلول‌ها و حساس شدن سرویکس می‌شود. احتمالا آنرا حس نمی‌کنید اما بدن شما شاید به دخول خیلی حساس شده و خونریزی داشته باشد.

بارداری خارج از رحم

با وجود آنکه احتمال آن خیلی کم است، اما خونریزی بعد از رابطه جنسی گاهی علامت بارداری اکتوپیک است که در آن تخمک بارور شده به نقطه‌ای خارج از رحم می‌چسبد.

جفت سر راهی

در حالت جفت سر راهی معمولا در سه ماهه دوم و سوم اتفاق می‌افتد و زمانی است که جفت، یک بخش یا کل سرویکس را می‌پوشاند. اگر بعد از رابطه جنسی خونریزی قرمز روشن مشاهده شود ممکن است عامل آن جفت سر راهی باشد.

کنده شدن جفت

این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که جفت خیلی زود از رحم جدا شده و خونریزی با لخته یا بدون لخته به وجود می‌آورد. اگر جدا شدن خفیف باشد خطر برای مادر و جنین کم است. اما اگر شدید باشد باید در بیمارستان بستری شوید و به همین دلیل است که در صورت مشاهده خونریزی در بارداری، مشورت با پزشک اهمیت دارد.

زایمان زودرس

اگر  انقباضات منظمی دارید که وقتی که وضعیت خود را تغییر می‌دهید به مرور شدیدتر شده و فاصله آنها کم می‌شود، همچنین فشار به کمر، خونریزی و فشار لگنی قبل از تاریخ زایمان، ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد. اگر فکر می‌کنید زایمان دارد زودتر آغاز می‌شود بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

سقط جنین

رابطه جنسی نمی‌تواند باعث سقط جنین شود اما خونریزی شدید اگر یک نوار بهداشتی را در عرض یک ساعت خیس کند نشانه آن است که حاملگی در خطر ختم قبل از هفته 20 است. اگر می‌ترسید که جنین در حال به دنیا آمدن است بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. بسیاری از زنانی که در حال سقط جنین بوده‌اند با راهنمایی‌های پزشک توانسته‌اند بارداری را به سلامت پشت سر بگذارند.

برای خونریزی و لکه بینی بعد از رابطه جنسی چه کاری باید انجام دهید؟

اگر لکه بینی یا خونریزی خفیف دارید از تامپون استفاده نکنید؛ بجای آن از نوار بهداشتی استفاده کنید. اگر خونریزی زیاد است یا متوقف نمی‌شود یا اگر با گرفتگی عضلات متوسط تا شدید، تب، کمردرد، فشار به لگن یا انقباض همراه است بلافاصله با پزشک یا مامای در دسترس تماس بگیرید.

بیشتر بدانید:

تفاوت خونریزی لانه گزینی با خونریزی پریود (قاعدگی)

خونریزی و لکه بینی در بارداری و تفاوت آنها

ترشحات واژن (لکوره) در دوران بارداری