مراقبت از پوست نوزاد

چه کسی هست که عاشق پوست زیبا و لطیف نوزاد و بوی خوش آن نباشد.؟ پوست کودک یکی از ویژگی‌های شگفت انگیز او است. والدین تلاش می‌کنند تا هر زمان که ممکن است پوست او را به همان صورت حفط نمایند. اما به دلیل آنکه پوست نوزاد بی نهایت حساس است لازم است دقیقا بدانید چه کاری باید انجام دهید.

چه کسی هست که عاشق پوست زیبا و لطیف نوزاد و بوی خوش آن نباشد؟ پوست نازک کودک یکی از ویژگی‌های شگفت انگیز او است. والدین تلاش می‌کنند تا هر زمان که ممکن است پوست او را به همان صورت حفظ نمایند (حداقل تا زمانی که جوش‌های غرور در نوجوانی روی صورت او نمایان می‌شود).

اما به دلیل آنکه پوست نوزاد بی نهایت حساس است لازم است دقیقا بدانید چه کاری باید و چه کاری نباید انجام دهید. در ادامه مطالبی برای این منظور ذکر شده است.

از پوست نوزاد در مقابل نور خورشید محافظت نمایید

پوست نوزاد نباید تا 6 ماهگی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. وقتی که هوا آفتابی است و نوزاد را همراه خود به بیرون می‌برید باید به صورتی لباس به تن او بپوشید که در مقابل نور خورشید قرار نگیرد. سر نوزاد کلاه پره‌دار بپوشید تا پوست سر، گردن و گونه‌های بوسیدنی او محافظت شود و لباس آستین بلند و شلوار بلند تن او کنید. البته لباس او نباید آنقدر ضخیم باشد که بچه احساس گرما کند.

اگر سایه بان، چتر، سایه درخت یا ساختمان در دسترس شما وجود ندارد به پوست بچه کرم ضد آفتاب بزنید. بله حتی برای کودک زیر شش ماه نیز ضد آفتاب لازم است! مقدار کمی از آنرا روی گونه، دست‌ها و پاهای او بمالید.

از پوست نوزاد در مقابل نیش حشرات محافظت نمایید

وقتی که بچه را همراه خود بیرون می‌برید مراقب نیش حشرات باشید. همان لباسی که نوزاد را در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند پوست او را در مقابل نیش حشرات نیز حفظ می‌کند. به هیچ عنوان داخل اتاق نوزادانِ کمتر از 2 ماه حشره کش استفاده نکنید. وقتی که بچه خوابیده روی او را با پشه بند بپوشانید. بهتر است از پشه بند گهواره یا تخت استفاده کنید.

نیازی نیست هر روز نوزاد را حمام کنید

اگر کودک زمان زیادی را در تشت حمام بگذراند پوست او خشک می‌شود. علاوه بر آن، بدن بچه‌ها تا زمانی که سینه خیز و چهار دست و پا می‌روند آنقدر کثیف نمی‌شوند که مجبور شوید هر روز آنها را حمام کنید. تا آن زمان، دو بار حمام در هفته با صابون و شامپوی ملایم کافی به نظر می‌رسد. می‌توانید نوزاد را حمام اسفنجی کرده و دهان، محل‌هایی که پوست نوزاد تا شده و اطراف محل پوشک را تمیز نمایید. حمام اسفنجی را از بالاتنه نوزاد به سمت پایین تنه انجام داده و محل پوشک را در آخرین مرحله پاک کنید.

قبل از پوشیدن لباس‌های نو به تن نوزاد آنها را بشویید

قبل از آنکه لباس‌های نو را تن بچه کنید باید مطمئن شوید کاملا تمیز هستند. به همین منظور باید آنها را بشویید چون نمی‌دانید لباس‌ها کجا بوده‌اند و از محل تولید تا زمانی که آنها خریداری کرده‌اید چه مسیری را طی کرده‌اند.

پوست اغلب نوزادان نسبت به پودرهای رختشویی معمولی حساسیت ندارد اما بهتر است از مایع شستشوی مخصوص لباس‌های کودک استفاده نمایید. هرگز از صابون‌های معمولی برای شستشوی پوست نوزاد استفاده نکنید زیرا باعث خشکی پوست او می‌شود. شامپو بدن بچه جایگزین مناسبی است.

بیشتر بدانید:

حمام کردن نوزاد

ماساژ کودک