آکنه نوزاد

وقتی که مشغول قرار دادن عکس‌های نوزاد تازه بدنیا آمده خود در صفحات اجتماعی هستید ناگهان گونه‌های لطیف و دلربای کودک با آکنه پر می‌شود! این جوش‌ها ممکن است علاوه بر گونه روی چانه، پیشانی، پلک، گردن و حتی سینه نوزاد هم نمایان شوند. خوشبختانه آکنه نوزادی عارضه‌ای معمول است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

وقتی که مشغول قرار دادن عکس‌های نوزاد تازه بدنیا آمده خود در صفحات اجتماعی هستید ناگهان گونه‌های لطیف و دلربای کودک با آکنه پر می‌شود! این جوش‌ها ممکن است علاوه بر گونه روی چانه، پیشانی، پلک، گردن و حتی سینه نوزاد هم نمایان شوند. خوشبختانه آکنه نوزادی عارضه‌ای معمول است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

علت آکنه نوزادی چیست؟

هیچ کس به درستی نمی‌داند علت ایجاد آکنه نوزادی که از 2 تا 3 هفتگی شروع شده و تا حدود 4 تا 6 ماهگی او ادامه پیدا می‌کند چیست. اما احتمالا دلیل آن هورمون‌های بدن مادر باشد که در بدو تولد در خون نوزاد در حال گردش هستند. عوامل مشکوک دیگر، غدد عرق نابالغ کودک و انسداد منافذ پوستی هستند.

در هر صورت، عامل آکنه نوزادی هر چه که باشد این عارضه کاملا نرمال و بی خطر بوده و باعث آزار و نارحتی کودک نمی‌شود. ضمنا میزان آکنه نوزادی برای کودکانی که از شیر مادر یا از شیر خشک تغذیه می‌کنند تفاوتی ندارد اما برای نوزادان کامل به دنیا آمده (Full Term) نسبت به نوزادان زودرس (Pre Term)  بیشتر است.

درمان آکنه نوزادی چگونه است؟

آکنه نوزادان عارضه‌ای بسیار شایع است که برای حدود 30 درصد نوزادان اتفاق می‌افتد. پس اگر نوزاد شما دچار این عارضه بزرگسالی شده اصلا نگران نباشید. در مرحله اول نیازی نیست به دنبال درمان آن باشید. نه آنرا مالش یا فشار دهید فقط کافی است 2 تا 3 بار در روز آنرا با آب شسته و سپس خشک نمایید. مراقب پوست نازک کودک باشید.

همانطور که می‌دانید پوست بزرگترین عضو بدن ماست که قابلیت نفوذپذیری بالایی دارد. تصور نکنید که پوست باعث پوشیده شدن بدن می‌شود. آنرا مثل یک اسفنج در نظر بگیرید که همه چیز را به خود جذب کرده و سپس وارد بدن می‌کند. پس تنها از مواد طبیعی، سالم و ملایم برای پوست کودک استفاده نمایید

اگر آکنه نوزادی بعد از 4 ماهگی هم ادامه پیدا کرد از پزشک متخصص کودکان راهنمایی بخواهید. با وجود آنکه درمان خاصی برای آکنه وجود ندارد اما ممکن است مشکل بدن کودک شما آکنه نباشد. پزشک با بررسی دقیق می‌تواند مشخص کند که جوش بدن نوزاد، آکنه، حساسیت پوستی، اگزما یا چیزهای دیگر است. اگر پزشک تشخیص دهد نوزاد به چیزی حساسیت دارد در این صورت به دنبال آلرژن (ماده حساسیت‌زا) می‌گردد. اگزما نیز با داروهای معمولی قابل درمان است.

درمان طبیعی آکنه نوزادی

شیر مادر علاوه بر خواص خوراکی که دارد برخی ویژگی‌های شگفت آور دارویی را نیز به دلیل خاصیت ضد میکروبی خود دارا است. حتما در مورد خاصیت شیر مادر برای درمان پوسته سر شیرخواران یا حتی درمان آن برای باز کردن انسداد مجرای اشکی نوزاد شنیده‌اید. بعضی از مادران اعتقاد دارند شیر مادر می‌تواند آکنه صورت نوزاد را از بین ببرد. شاید این اولین کرم ضد آکنه برای او باشد! ضمنا این کرم رایگان بوده و همیشه در دسترس است! برای مداوای طبیعی آکنه کودک اقدامات زیر نیز مفید است:

به اندازه کافی لباس تن نوزاد بپوشید

پوشیدن لباس زیاد به تن بچه باعث گرم شدن بدن، تعریق و تجمع باکتری می‌شود.

نوزاد را به اندازه کافی بشویید

تعادل pH بدن کودک بسیار حساس است. pH بدن کودک در بدو تولد 6.4 است که بعد از گذشت 1 هفته به 4.9 می‌رسد. این فرایند اسیدی شدن، به عنوان روشی طبیعی ضد باکتری و محافظت بدن کودک در مقابل عفونت عمل می‌کند. تمامی صابون‌ها، لوسیون‌ها و محصولات بهداشت پوست، این نظم بی نظیر بدن را بهم می‌زنند. بهتر است در مصرف صابون‌ها افراط نکنید و گاهی فقط با یک پارچه تمیز و آب بدن کودک را پاکیزه نمایید.

محصولات پروبیوتیک مصرف نمایید

اگر از سینه خودتان به کودک شیر می‌دهید از محصولات پروبیوتیک استفاده نمایید. شیر مادر باعث می‌شود باکتری‌های خوب در روده کودک رشد نماید.

بیشتر بدانید:

آلرژی کودک و راه‌های مقابله با آن

مراقبت از پوست نوزاد

جوش پوشک و راه‌های کنترل و درمان آن