بوی خوش نوزاد

شاید در نگاه اول نوزاد خیلی دست و پا بسته به نظر برسد اما نتایج مطالعات نشان می‌دهد او مجهز به مکانیزم‌های قدرتمندی چون چشمان درشت، گونه‌های تپل و پیشانی بلند است. حتی دهان و بینی او به نسبت بزرگسالان کوچکتر است. همه اینها باعث می‌شود سختی‌های مراقبت از کودک مثل عوض کردن پوشک،‌ و بی‌خوابی کشیدن برای پدر و مادرها قابل تحمل شده و حتی کودک بتواند دل آنها را برباید!

شاید در نگاه اول نوزاد خیلی دست و پا بسته به نظر برسد اما نتایج مطالعات نشان می‌دهد او مجهز به مکانیزم‌های قدرتمندی چون چشمان درشت، گونه‌های تپل و پیشانی بلند است تا حیات و مراقبت از او تضمین شود. حتی دهان و بینی او به نسبت بزرگسالان کوچکتر است. همه اینها باعث می‌شود سختی‌های مراقبت از کودک مثل عوض کردن پوشک،‌ پاک کردن آب دهان و رفلاکس معده و بی‌خوابی کشیدن برای پدر و مادرها قابل تحمل شده و حتی کودک بتواند دل آنها را برباید!

یکی دیگر از ترفندهای نوزادان برای جلب توجه اطرافیان بوی خوشی است که از بدن آنها ساطع می‌شود. مطابق مطالعه‌ای که در سال 2013 در مجله پیشگامان روانشناسی انجام شده است بوی خوب نوزاد علاوه بر پدر و مادر، سایر افراد را هم جذب می‌کند.

چرا بوی بدن نوزادان تا این حد خوش است؟

چه چیزی در بوی بدن نوزادان وجود دارد که اطرافیان را به طرف خود جذب می‌کند؟ جواب قطعی و مشخصی برای این سوال وجود ندارد. اما دانشمندان چندین نظریه را در این خصوص مطرح کرده‌اند. طبق نظریه اول بوی خوش نوزادان مربوط به مواد شیمیایی است که از غدد عرق ساطع می‌شود. مطابق این نظریه این بو تنها 6 هفته حس می‌شود زیرا وقتی که نوزاد بجای تغذیه از طریق بند ناف، خودش شروع به خوردن و نوشیدن می‌کند متابولیسم او تغییر می‌کند.

بر طبق نظریه دوم بوی خوش نوزادان مربوط به ورنیکس کازئوزا (ماده سفید رنگی که از پوست جنین در رحم محافظت ‌می‌کند) است و از آن متصاعد می‌شود. بعد از به دنیا آمدن نوزاد ورنیکس کازئوزا به مرور ناپدید می‌شود اما بوی آن تا چند هفته روی مو و پوست نوزاد باقی می‌ماند.

قدرت بوی نوزادان

تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که بوی خوش قدرت زیادی داشته و مستقیما به مغز انسان راه پیدا می‌کند. بوی خوش می‌تواند خاطرات را در ذهن ما زنده کرده، ما را در مقابل سموم مضر (مثلا بوی بدن غذای فاسد) محافظت نماید و ما را اسیر چیزهایی که عاشق آنها هستیم بنماید. بوی نوزادان نیز دقیقا به همین طیق عمل می‌کند.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد کودک به پوشیدن لباس‌هایی که قبلا توسط مادرش پوشیده شده علاقه نشان می‌دهد و وقتی که بدن او درد داشته یا احساس ناراحتی می‌کند بوی شیر مادر به او احساس آرامش می‌دهد. به همین دلیل است که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) در بیمارستان، یک عدد از لباس‌های مادر را در دستگاه انکوباتور (دستگاه مراقبت از نوزادان نارس) قرار می‌دهند. جالب است بدانید بوی بد پوشک کثیف بچه برای مادر او نسبت به پوشک بچه‌های دیگر اصلا جلب توجه نمی‌کند و برای مادر آزار دهنده نیست.

با وجود آنکه بوی خوش نوزاد خیلی زود و در عرض جند هفته از بین می‌رود ولی حتما شنیده‌اید که بعضی از مادرها همچنان بوی بدن نوزاد خود را دوست دارند. بعضی از آنها حتی در دوران نوپایی و خردسالی هنوز عاشق بوی بدن فرزند خود هستند. با وجود آنکه بوی تن بچه وقتی که بزرگتر می‌شود و یا بوی عرق او وقتی از ورزش بر می‌گردد دیگر برای خیلی از مادران جذاب نیست اما خاطره بوی خوش نوزادی او همچنان در ذهن مادر باقی می‌ماند.

بیشتر بدانید:

هفته اول نوزاد

رابطه عاطفی با نوزاد