پایین آمدن جنین در لگن

وقتی که جنین در اواخر بارداری آماده به دنیا آمدن می‌شود سر او به سمت لگن پایین می‌آید. این فرایند lightening یا سبک شدن شکم نامیده می‌شود.طبیعی است که حتی یک ماه قبل از زایمان حس سبک شدن شکم را داشته باشید (به خصوص اگر اولین بچه شما باشد). اما نمی‌توان زمان آنرا دقیقا پیش‌بینی کرد چون هر بارداری منحصر بفرد است.

وقتی که جنین در اواخر بارداری آماده به دنیا آمدن می‌شود سر او به سمت لگن پایین می‌آید. این فرایند lightening یا سبک شدن شکم نامیده می‌شود.

زمان پایین آمدن سر جنین در لگن چیست؟

طبیعی است که حتی یک ماه قبل از زایمان حس سبک شدن شکم را داشته باشید (به خصوص اگر اولین بچه شما باشد). اما نمی‌توان زمان آنرا دقیقا پیش‌بینی کرد چون هر بارداری منحصر بفرد است.

علائم پایین آمدن سر جنین در لگن چیست؟

احتمالا می‌توانید تشخیص دهید جنین پایین آمده چون بعضی از علائم بارداری بدتر شده و بعضی بهبود پیدا می‌کنند. در ادامه بعضی از نشانه های پایین آمدن بچه شرح داده شده است:

  • نیاز شما به ادرار کردن بیشتر از قبل می‌شود؛
  • احساس فشار عمیقی در ناحیه لگن دارید که باعث افزایش ناراحتی در زمان راه رفتن می‌شود. همچنین ممکن است راه رفتن شما اصطلاحا اردک وار شود؛
  • می‌توانید کمی یبشتر غذا بخورید بدون آنکه احساس ناراحتی و پر بودن معده داشته باشید چون فشار وارده به معده کمتر شده است؛
  • تنفس برای شما راحت‌تر می‌شود؛
  • احساس سوزش معده کم شده یا رفع می‌گردد.

با وجود آنکه پایین آمدن بچه نشانه آن است که بدن شما برای زایمان آماده می‌شود اما نمی‌توان زمان زایمان را پیش بینی کرد. اگر قبل از هفته 37 بارداری احساس افزایش فشار به لگن دارید یا احساس می‌کنید بچه به پایین فشار وارد می‌آورد با پزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید زایمان زودرس نباشد.

بیشتر بدانید:

زایمان طبیعی بعد از سزارین، عوارض و خطرات

علائم کاذب زایمان