تغییرات واژن در بارداری

در دوران بارداری، بدن تغییرات بسیار زیادی را به خود می‌بیند: سینه‌ها رشد نموده، موها درخشش بیشتری پیدا کرده و شکم بزرگتر می‌شود. اما چیزی که شاید زیاد از آن اطلاع نداشته باشید تغییراتی است که برای واژن اتفاق می‌افتد. خیلی مهم است که بدانید بارداری چگونه می‌تواند بر سلامت واژن حتی بعد از زایمان و تولد فرزند اثر داشته باشد.

در دوران بارداری، بدن تغییرات بسیار زیادی را به خود می‌بیند: سینه‌ها رشد نموده، موها درخشش بیشتری پیدا کرده و شکم بزرگتر می‌شود. اما چیزی که شاید زیاد از آن اطلاع نداشته باشید تغییراتی است که برای واژن اتفاق می‌افتد.

خیلی مهم است که بدانید بارداری چگونه می‌تواند بر سلامت واژن حتی بعد از زایمان و تولد فرزند اثر داشته باشد. اگر بدانید چه تغییراتی در خصوص واژن در بارداری نرمال است بهتر می‌توانید با عوارض دوران بارداری روبرو شوید. در ادامه تغییرات واژن در بارداری مورد بررسی قرار گرفته است.

تغییرات واژن در بارداری

افزایش ترشحات واژینال

یکی از مهم‌ترین تغییرات دوران بارداری افزایش ترشحات واژن (لکوره) است. دلیل این موضوع بالا رفتن سطح استروژن و پروژسترون است. افزایش حجم و گردش خون، نیز یکی دیگر از دلایل این موضوع است. ترشحات بارداری معولا رقیق و سفید متمایل به شیری رنگ است.

به مرور که به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید غلظت ترشحات افزایش پیدا می‌کند. بوی ترشحات نباید بد باشد اما نسبت به قبل از بارداری بیشتر جلب توجه می‌کند. اگر ترشحات بارداری شما را اذیت می‌کند از نوار و پد بهداشتی غیر معطر استفاده کنید.

افزایش احتمال عفونت واژینال

در بعضی از موارد، افزایش ترشحات واژینال نشانه عفونت واژن است. به دلیل تغییرات PH واژن در بارداری احتمال عفونت خیلی زیاد است. عفونت‌های واژینال متداول شامل موارد زیر است:

 • عفونت قارچی
 • عفونت باکتریایی
 • تریکومونیازیس

افزایش ورم واژن

برای مراقبت از کودک در بارداری، گردش خون افزایش پیدا می‌کند. در این صورت واژن و لابیا (لب‌های واژن) بزرگتر می‌شوند. افزایش گردش خون ممکن است سبب افزایش میل جنسی شده و باعث شود به راحتی برای رابطه جنسی برانگیخته شوید. ضمنا در اثر گردش خون رنگ واژن تیره‌تر و متمایل به آبی خواهد شود. مراقب باشید گاهی عامل ورم واژن عفونت است. اگر ورم واژینال با قرمزی، سوزش و خارش همراه است حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

واریس رگ‌های مهبل

پاهای شما تنها جایی نبست که در بارداری رگ‌های آن متسع و نمایان می‌شوند. این موضوع ممکن است در واژن و مهبل هم مشاهده شود. دلیل واریس سیاهرگ‌ها، افزایش حجم خون است. رگ‌های واریسی مهبل باعث ایجاد فشار و ناراحتی در واژن و مهبل می‌شود. برای کاهش اثرات این علائم از کمپرس سرد، استفاده کرده، باسن را (به حالت درازکش) بالا نگه داشته و گن بپوشید. بیشتر سیاهرگ‌های واریسی چند هفته بعد از زایمان خود به خود محو می‌شوند.

خونریزی واژینال

خونریزی واژن در سه ماهه اول بارداری چیز عجیبی نیست. خونریزی ممکن است به دلیل لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم یا به دلیل افزایش حجم خون اتفاق بیفتد. گاهی، خونریزی واژن نشانه سقط جنین است به خصوص اگر با انقباضات شبیه پریود یا خروج قسمتی از بافت از طریق واژن همراه باشد. خونریزی واژینال در سه ماهه دوم و سوم بارداری خیلی جدی است. اگر این خونریزی به دلایل زیر اتفاق افتاده باشد مراقبت‌های اورژانسی ضروری است:

وقتی که زایمان آغاز می‌شود اغلب ترشحات واژینال همراه با موکوس صورتی رنگ دیده می‌شود که نرمال است و نمایش خونی نامیده می‌شود.

تغییرات واژن بعد از زایمان

فارغ از اینکه زایمان به چه صورتی انجام شده باشد. ورم، کبودی و درد بعد از زایمان طبیعی است. حتی ممکن است در هنگام ادرار و مدفوع درد داشته باشید. در بیشتر موارد این علائم بعد از چند هفته محو می‌شوند. اما اگر در حین زایمان واژن پاره شده، یا اگر پوست بین واژن و مقعد (پرینه) برای کمک به خروج بچه پاره شده باشد زمان بیشتری نیاز است.

خونریزی واژینال ممکن است 2 تا 6 هفته بعد از زایمان ادامه داشته باشد. خونریزی شدید به رنگ قرمز روشن که دارای لخته‌های خونی هم باشد در 24 ساعت اول بعد از زایمان نرمال است. بعد از آن، خونریزی باید به تدریج کاهش پیدا کند.

بعد از زایمان احتمالا احساس می‌کنید واژن نسبت به قبل بازتر و گشادتر شده است. بیشتر حالت کشسانی و انعطاف پذیری واژن بعد از حدود 6 هفته به حالت قبل بر می‌گردد. تمرینات کگل و سایر تمرینات عضلات کف لگنی که در حین بارداری و بعد از زایمان انجام می‌شود به تون (هماهنگی) واژن کمک کرده و خطر افتادگی اندام را در واژن کاهش می‌دهد.

زنانی که از سینه خودشان به بچه شیر می‌دهند سطح استروژن آنها پایین‌تر بوده و احتمال اینکه احساس خشکی واژن داشته باشند بیشتر است. استفاده از روغن‌های پایه آب و مرطوب کننده های طبیعی باعث کاهش خشکی و درد واژن در رابطه جنسی، خارش و سوزش واژن می‌شوند.

نکاتی بر حفظ سلامت واژن در بارداری

در ادامه نکاتی برای مراقبت بهتر از سلامت واژن در دوران بارداری و بعد از زایمان ذکر شده است:

 • بعد از حمام یا شنا واژن را با سشوار (درجه ملایم و خنک) خشک نمایید؛
 • بعد از استحمام واژن را از سمت جلو به سمت پشت خشک نمایید؛
 • از دوش واژینال یا نوار بهداشتی و تامپون معطر استفاده نکنید؛
 • از اسپری‌های بهداشتی زنانه یا عطر استفاده نکنید؛
 • لباس‌های آزادتر بپوشید؛
 • بیشتر از قبل و به طور منظم ماست بخورید؛
 • کمتر از قبل قند و شیرینی‌جات بخورید؛
 • به اندازه کافی آب و مایعات بنوشید؛
 • رژیم غذایی متعادل و مناسبی انتخاب کرده و ورزش کنید؛
 • رابطه جنسی را فراموش نکنید (اگر پزشک منع نکرده است).

اگر در خصوص ترشحات واژن یا سایر مسائل نگرانی دارید با پزشک خود مشورت نمایید. بعض از علائم واژن واقعا باید جدی گرفته شود.

بیشتر بدانید:

تغییرات واژن بعد از زایمان طبیعی و سزارین

ترشحات واژن (لکوره) در دوران بارداری

عفونت مجاری ادراری در بارداری