خونریزی شدید پریود

بسیاری از خانم‌ها در زمان پریود، خونریزی شدید و انقباض دارند. اما حالتی که منوراژی نامیده می‌شود و پریود سنگین و شدید است، خیلی رایج نیست. در این حالت، خونریزی آنقدر سنگین است که حداقل 1 روز ممتد باید هر ساعت تامپون یا نوار بهداشتی را عوض کنید و انقباضتان آنقدر سنگین است که نمی‌توانید فعالیت‌های عادی روزمره را انجام دهید.

بسیاری از خانم‌ها در زمان پریود، خونریزی شدید و انقباض دارند. اما حالتی که منوراژی نامیده می‌شود و پریود سنگین و شدید است، خیلی رایج نیست. در این حالت، خونریزی آنقدر سنگین است که حداقل 1 روز ممتد باید هر ساعت تامپون یا نوار بهداشتی را عوض کنید و انقباضتان آنقدر سنگین است که نمی‌توانید فعالیت‌های عادی روزمره را انجام دهید.

پریودهای شدید، گاهی به دلیل مسائل خیلی جزئی بوجود آمده و می‌توانند منجر به مسائل دیگری در زمینه سلامت فرد گردد. اگر هر 1 ساعت تامپون یا نوار بهداشتی شما خیس می‌شود حتما با پزشک مشورت نمایید.

علائم پریود شدید (منوراژی) چیست؟

بعضی از خانم‌ها از اولین قاعدگی، دچار خونریزی شدید می‌شوند. برای بعضی هم بعد از گذشت چندین سال یا چند دهه از پریود، این حالت بوجود می‌آید. اگر این مساله جدیدا برای شما بوجود آمده، عاقلانه است که از پزشک خود راهنمایی بخواهید. چون ممکن است باعث کم خونی و کمبود سلول‌های قرمز خون شده و احساس ضعف، خستگی یا تنگی نفس داشته باشد.

خانم‌های مبتلا به منوراژی ممکن است علائم زیر را تجربه نمایند:

 • هر ساعت یکبار و حداقل برای 1 روز تامپون یا نوار بهداشتی خود را عوض نمایند؛
 • مجبور به عوض کردن نوار بهداشتی در نیمه شب شوند؛
 • مجبور به استفاده از 2 نوار بهداشتی به صورت همزمان شوند تا جلوی خونریزی را بگیرند.

همچنین ممکن است:

 • به دلیل انقباض زیاد نتوانند فعالیت‌های خود را انجام دهند؛
 • لخته‌های خونی مشاهده نمایند که حدودا به اندازه 2.5 سانتی متر است؛
 • پریود آنها بیش از 7 روز طول بکشد؛
 • احساس خستگی یا تنگی نفس داشته باشند؛
 • بین پریودها، خونریزی مشاهده نمایند؛بعد از یائسگی خونریزی داشته باشند.

علت پریود شدید (منوراژی) و قطع نشدن آن چیست؟

چندین دلیل برای پریود سنگین وجود دارد:

مسائل هورمونی

هر ماه، پوششی در رحم تشکیل می‌شود که در پریود جدا می‌شود. اگر تعادل هورمونی وجود نداشته باشد ممکن است پوشش خیلی ضخیم شود و وقتی پوشش ضخیم کنده می‌شود خونریزی شدیدتر است. اگر تخمک گذاری نداشته باشید باز هم تعادل هورمونی از دست رفته، پوشش رحم ضخیم‌تر شده و پریود سنگین‌تر می‌شود.

رشد رحم

پولیپ به معنای رشد سلولی در  پوشش رحم است. فیبروم یک تومور خوش خیم (غیر سرطانی) است که در رحم رشد می‌کند. هر دوی اینها می‌تواند پریود را شدید یا طولانی نماید.

بعضی از انواع آی یو دی

خیلی از زنان از آی یو دی کوچک برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند. اگر آی یو دی دارای هورمون نباشد پریود سنگین‌تر می‌شود.

مسائل مرتبط با بارداری

در موارد نادر، بعد از ملاقات اسپرم و تخمک، توپ در حال رشد سلولی در خارج از رحم لانه گزینی می‌کند که بارداری اکتوپیک نامیده می‌شود. در این حالت، ممکن است خونریزی سنگین وجود داشته باشد و شما تصور کنید علامتِ پریود سنگین است. سقط جنین نیز می‌تواند موجب خونریزی شدید شود.

بعضی از سرطان‌های زنان

اینها نادر هستند اما سرطان‌های رحم، سرویکس، یا تخمدان موجب خونریزی شدید در بعضی از زنان می‌شوند که مثل پریود شدید به نظر میرسد.

اختلالات خونریزی

این موارد خیلی شایع نیستند اما اختلالات خونریزی که به صورت ارثی در فرد دیده می‌شود باعث می‌گردد پریود شدیدتر و طولانی‌تر شود.

بعضی داروها

رقیق کننده‌های خون، یا داروهایی که از ورم جلوگیری می‌کنند باعث پریود سنگین می‌شوند.

بعضی از مسائل مرتبط با سلامتی. زنانی که هر کدام از وضعیت‌های زیر قرار داشته باشند پریود آنها شدید است:

 • اندومتریوز؛
 • مسائل تیروئید؛
 • بیماری التهاب لگن؛
 • بیماری کلیه؛
 • بیماری کبد.

تشخیص پریود سنگین به چه صورت انجام می‌شود؟

پزشک در مورد سابقه سلامت شما از شما می‌پرسد. و شما باید علائم خود را توضیح دهید. او ممکن است معاینه بدنی انجام داده یا آزمایش خاصی مثل سونوگرافی پاپ اسمیر، یا آزمایش خون تجویز نماید. همچنین ممکن است نمونه ای از باف پوشش رحم بردارد. اگر سایر احتمالات رد شوند او از اینکه شما دچار عارضه پریود شدید هستید اطمینان می‌یابد.

درمان پریود سنگین به چه صورت انجام می‌شود؟

پزشک با روش‌های زیر می‌تواند پریود سنگین را درمان نماید:

روش‌های جلوگیری از بارداری

استفاده از قرص‌های ضد بارداری تعادل هورمونی را بهم زده و باعث خاتمه پریود سنگین می‌شود. آی یو دی که هورمون ساتع می‌کند روش دیگری برای خفیف کردن پریود است.

دارو

پزشک با استفاده از بعضی داروها می‌تواند خونریزی را کاهش دهد. فقط کافی است که در زمان پریود این داروها را میل نمایید.

جراحی

اگر پزشک تشخیص دهد که دچار پولیپ یا فیبروم هستید می‌تواند آنها را کوچک کرده یا از بین ببرد. در نتیجه، پریود شما خفیف می‌شود.

برداشتن پوشش رحم

پزشکان با روش‌های مختلفی می‌توانند این کار را انجام دهند. ساده ترین روش که دیلاتاسیون و کورتاژ یا همان کورتاژ (D&C) نام دارد تنها بیرونی‌ترین لایه رحم را برمی‌دارد. گاهی باید این عمل بیش از یک بار انجام شود.

در روش دیگری که اندومتریال ریسکشن و اندومتریال ابلیشن نام دارد برای همیشه پوشش رحم  برداشته شده یا آنرا از بین می‌برد. در نتیجه، پریود خیلی خفیف‌تر می‌شود. اما بعد از انجام این روش، بارداری اصلا توصیه نمی‌شود. باید از روش‌های ضد بارداری استفاده نمایید چون این شیوه درمان نمی‌تواند از بارداری جلوگیری نماید.

هیستروکتومی

در حالت‌های حاد، به جراحی نیاز دارید که در آن رحم برداشته می‌شود. در این حالت پریود قطع شده و بارداری دیگر اتفاق نمی‌افتد.

بیشتر بدانید:

کم خونی ناشی از فقر آهن در زنان و ارتباط آن با پریود

11 دلیل برای پریود نشدن یا عقب افتادن آن