کم خونی و پریود

آیا اغلب احساس خستگی یا ضعف دارید؟ آیا گاهی احساس می‌کنید چشمان شما سیاهی می‌رود؟ ادامه مطلب را بخوانید تا پرسش‌های مهم شما در مورد کم خونی ناشی از فقر آهن و ارتباط آن با قاعدگی و پریود خانم‌ها پاسخ داده شود.

آیا اغلب احساس خستگی یا ضعف دارید؟ آیا گاهی احساس می‌کنید چشمان شما سیاهی می‌رود؟ ادامه مطلب را بخوانید تا پرسش‌های مهم شما در مورد کم خونی ناشی از فقر آهن و ارتباط آن با قاعدگی و پریود خانم‌ها پاسخ داده شود.

کم خونی ناشی از فقر آهن چیست؟

کم خون عارضه ای است که از کمبود سلول‌های قرمز ناشی می‌شود. همچنین کم خونی ناشی از کمبود آهن، یکی از انواع کم خونی است و همانطور که از نامش پیدا است دلیل آن کمبود آهن در بدن است. اگر بدن شما دارای میزان کافی آهن نباشد نمی‌تواند به اندازه مورد نیاز هموگلوبین تولید کند.

هموگلوبین ماده‌ای است که در سلولهای قرمز خون یافت شده و اجازه می‌دهد سلول‌های قرمز، اکسیژن را به بافتها بدن برسانند. اگر دچار کم خونی باشید احتمالا اغلب احساس خواب آلودگی ضعف و بدخلقی خواهید داشت.

علت کم خونی ناشی از فقر آهن چیست؟

این نوع کم خونی معمولا به دلیل از دست رفتن خون و به دلایل زیر ایجاد می‌شود:

  • پریود شدید؛
  • خونریزی دستگاه گوارشی؛
  • زخم معده؛
  • فتق هیاتال؛
  • سرطان روده بزرگ.

همچنین اگر در رژیم غذایی شما به میزان کافی آهن موجود نباشد یا جذب آهن در بدن شما متوقف شود کم خونی ایجاد می‌شود. بارداری هم می‌تواند باعث کم خونی شود.

ارتباط کم خونی ناشی از فقر آهن با پریود چیست؟

اگر در چرخه قاعدگی شما خونریزی شدید وجود داشته باشد، احتمال کم خونی ناشی از فقر آهن بیشتر می‌شود زیرا خونریزی باعث خروج آهن از بدن می‌گردد.

چگونه می‌توان تشخیص داد که پریود فرد شدید است؟

در صورتی که پریود شدن باعث شود هر ساعت یک نوار بهداشتی یا تامپون کاملا خیس شده و این موضوع چند ساعت ادامه داشته باشد، پریود شدید است. ممکن است خونریزی پریود بیش از 1 هفته ادامه داشته باشد. این خونریزی با انقباض شدید و گاهی لخته‌های بزرگ خون، همراه است.

چگونه می‌توان کم خونی ناشی از فقر آهن را تشخیص داد؟

اگر حس می‌کنید دچار خستگی شده‌اید و چشمان شما سیاهی می‌رود، به پزشک مراجعه کنید تا او احتمال کم خونی و کمبود آهن را بررسی نماید. پزشک با استفاده از جواب آزمایش خون می‌تواند میزان سلول‌های قرمز، هموگلوبین و آهن خون را بررسی نماید.

درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن چگونه انجام می‌شود؟

پزشک برای رفع کمبود آهن، مکمل آهن تجویز کرده و گاهی رژیم غذایی شما را تغییر می‌دهد. خوراکی‌های غنی از آهن به شرح زیر هستند:

  • گوشت ماکیان و بره؛
  • غذای دریایی مثل ساردین، میگو و صدف؛
  • حبوبات، مغزها و دانه‌ها؛
  • سبزیجات سبز برگ؛
  • سرآل و نان غنی شده از آهن.

همچنین باید به میزان مناسب ویتامین سی (مثل آبمیوه و گوجه فرنگی) میل نمایید تا جذب آهن بیشتر شود. لبنیات، قهوه و چای جذب آهن را کاهش می‌دهند. به خاطر داشته باشید که مکمل آهن و تغییرات خوراکی‌ها باعث از بین رفتن عامل خونریزی سنگین نمی‌شوند. اگر پریود سنگین عامل کم خونی ناشی از فقر آهن باشد ممکن است پزشک با تجویز قرص‌های ضد بارداری و کنترل بارداری، از خونریزی شدید جلوگیری نماید.

بیشتر بدانید:

11 دلیل برای پریود نشدن و عقب افتادن آن

خونریزی شدید پریود (منوراژی) را چگونه درمان کنیم؟

درمان دل درد پریودی در خانه، راه‌های آسان کاهش درد