خر و پف در بارداری

حتی اگر قبلا هیچ گاه در زندگی خود خر و پف نکرده باشید ممکن است در دوران بارداری دچار آن شوید. خر و پف در بارداری چیز عجیبی نیست و حدود یک سوم خانم‌های باردار گرفتار آن می‌شوند. خر و پف یکی از عوامل مهم بهم زننده خواب شما و خواب هر کسی است که اطراف شما باشد. اگر در دوران بارداری خود دچار خر و پف شده‌ مطالب زیر را بخوانید.

حتی اگر قبلا هیچ گاه در زندگی خود خروپف نکرده باشید ممکن است در دوران بارداری دچار آن شوید. خر و پف در بارداری چیز عجیبی نیست و حدود یک سوم خانم‌های باردار گرفتار آن می‌شوند. خر و پف یکی از عوامل مهم بهم زننده خواب شما و خواب هر کسی است که اطراف شما باشد. اگر در دوران بارداری خود دچار خر و پف شده‌ مطالب زیر را بخوانید.

چه چیزی باعث خر و پف در دوران بارداری می‌شود؟

عامل اصلی خر و پف در دوران بارداری، گرفتکی بینی است که به دلیل افزایش ناگهانی هورمون‌ها که باعث می‌شوند غشاء مخاطی بینی شما متورم شود، ایجاد می‌شود. همچنین  اضافه وزن که بافت اضافی در سر و گردن را به وجود می‌آورد عامل بعدی است. هر دوی این عوامل در دوران بارداری خیلی رایج هستند.

خر و پف بارداری نشانه چیست؟

در اغلب موارد، خر و پف در بارداری تنها باعث ناراحتی خانم باردار می‌شود و مساله خیلی مهمی نیست اما در بعضی موارد خاص، نشانه دیابت بارداری است (حتما آزمایش دیابت بارداری را در زمان آن انجام دهید).

همچنین می‌تواند نشانه وقفه تنفسی در خواب (Sleep Apnea) باشد که اکسیژن‌رسانی به شما و جنین را به ویژه در سه ماهه سوم بارداری و به خصوص برای خانم‌های دچار اضافه وزن، با مشکل مواجه ساخته و شما را در خطر مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی قرار دهد. به همین علت، اگر در دوران بارداری خود دچار خر و پف شده‌اید مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر دچار خر و پف بارداری شده‌اید چه کاری باید انجام دهید؟

  • اگر پزشک صلاح می‌داند می‌توانید وقت خواب از چسب بینی استفاده کنید؛
  • شب‌ها، دستگاه بخور گرم را در اتاق خواب خود روشن کنید؛
  • از بالش‌های با ارتفاع کمی بلندتر (مثل بالش‌های گرد) استفاد کنید به طوری که سر شما در زمان خواب کمی بالاتر قرار بگیرد؛
  • کالری خود را به دقت زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید اضافه وزن عامل خروپف نبوده باشد؛
  • برای جلوگیری از خر و پف از الکل، تنباکو و قرص‌های خواب آور دوری کنید زیرا اینها باعث بسته شده گلو می‌شوند (ضمن اینکه در دوران بارداری، به دلایلی دیگری هم باید اینها را کنار بگذارید).

بیشتر بدانید:

بی خوابی در دوران بارداری

وضعیت‌های مناسب خوابیدن در دوران بارداری