واکسن سرخک سرخجه اوریون

فرزند شما از نوزادی تا 6 سالگی نیاز به واکسیناسیون دارد. در ادامه دلایل اینکه چرا واکسیناسیون و به خصوص واکسن MMR برای سلامتی فرزند شما ضرورت دارد، صحبت شده است. علاوه بر آن،‌ پاسخ پرسش‌های مهمی که احتمالا در ذهن دارید ذکر شده است.

فرزند شما از نوزادی تا 6 سالگی نیاز به واکسیناسیون دارد. در ادامه دلایل اینکه چرا واکسیناسیون و به خصوص واکسن MMR برای سلامتی فرزند شما ضرورت دارد، صحبت شده است. علاوه بر آن،‌ پاسخ پرسش‌های مهمی که احتمالا در ذهن دارید ذکر شده است.

واکسن MMR (سرخک، اوریون، سرخجه)

واکسن MMR مخفف کلمات Mumps ،Measles و Rubella به معنای سرخک، اوریون و سرخجه است.

سرخک (Measles)

یک بیماری بسیار مسری است که از طریق سرفه، عطسه و حتی تنفس سرایت پیدا می‌کند. این بیماری باعث جوش در تمامی نقاط بدن، تب، آبریزش بینی، خارش و سرفه می‌شود. سرخک ممکن است باعث عفونت گوش شده و به سینه پهلو، آنسفالیت (عفونت و التهاب مغز)، تشنج، آسیب دائم مغز و حتی مرگ فرد ختم بشود.

این بیماری هر ساله بیش از 200 هزار کودک را در جهان مبتلا می‌کند که متاسفانه حدود نیمی از آنها جان خود را از دست می‌دهند. سرخک هنوز هم برای کودکان در سرتاسر دنیا یکی از مرگبارترین اتفاقات است. با وجود آنکه روند ابتلا به بیماری در حال کاهش است، در صورت واکسینه نشدن کودک خطر ابتلای کودک به طور جدی وجود دارد.

اوریون (Mumps)

مثل سرخک این ویروس نیز در هوا منتشر شده و باعث سردرد، تب، کاهش اشتها، درد عضلانی و ورم غدد بزاقی و ورم بناگوش می‌شود. بیماری اوریون در دوران کودکی به ندرت مشکل جدی ایجاد می‌کند. اما از آنجا که اگر فرد در دوران برزگسالی به آن مبتلا شود ممکن است باعث مننژیت و گاهی آنسفالیت یا ناشنوایی گردد واکسیناسیون در کودکی ضروری است.

سرخجه (Rubella)

این بیماری نیز از طریق هوا منتشر شده و باعث تب خفیف، جوش، ورم غدد پشت گردن و گاهی علائم آرتریت (التهاب مفاصل) می‌شود. گاهی آنقدر علائم آن خفیف است که فرد متوجه آن نمی‌شود. خطر اصلی برای جنین در شکم مادر است که اگر مادر او در دوران بارداری به بیماری مبتلا شود، احتمال تولد نوزاد مرده، ناشنوایی مادرزادی، نابینایی، اختلالات ذهنی، کوچکی مغز یا نواقص قلبی وجود دارد. بنابراین واکسیناسیون دوران کودکی امری ضروری است تا از ابتلای کودک، ابتلای زنان در زمان بارداری و بروز خطر برای جنین، جلوگیری شود.

واکسن MMR چیست؟

واکسن ام ام آر ویروس ضعیف شده سرخک، اوریون و سرخجه است.

زمان و محل تزریق واکسن MMR چیست؟

تزریق واکسن ام ام آر در ایران در 12 و 18 ماهگی و در بازوی کودک انجام می‌شود.

خطرات و عوارض تزریق واکسن MMR

احتمال اینکه بچه دچار عوارض جانبی واکسن MMR شود بسیار پایین است. واکنش‌ و حساسیت کودکان به واکسن معمولا بسیار خفیف است و معمولا 1 یا 2 هفته بعد از واکسیناسیون نمایان می‌شود. بعضی از بچه‌ها دچار تب خفیف یا جوش می‌شوند که خود بخود از بین می‌رود و مسری نیست. بر خلاف برخی مطالب منشر شده،‌ نتایج مطالعات نشان می‌دهد هیچگونه رابطه‌ای بین تزریق این واکسن و بروز اوتیسم یا سایر اختلالات رشد وجود ندارد.

آیا تزریق واکسن MMR برای والدین ضرورت دارد؟

والدینی که دو بار واکسن MMR را در کودکی تزریق کرده‌اند بدن آنها در سراسر عمرشان محافظت شده و نیازی به تکرار واکسن ندارند. اگر مطمئن نیستید که قبلا این واکسن را تزریق کرده‌اید با پزشک خود مشورت نمایید و در صورت صلاحدید او آنرا تزریق کنید. تزریق دوباره این واکسن آسیبی به بدن وارد نمی‌کند.

بیشتر بدانید:

واکسن کودک

هفت راه برای کاهش ترس کودک از واکسن