خوراکیهای ممنوع در بارداری

تاکید زیادی وجود دارد که زنان باردار باید بیشتر از قبل غذا بخورند. اما در عین حال آنها باید مراقب برخی خوراکی‌های مضر و ممنوع باشند. قاعده کلی آن است که باید از تمامی خوراکی‌های مضر مثل نوشیدنی‌های الکلی فاصله گرفته و آنها را در دوران بارداری کنار بگذارید. علاوه بر این، مواد غذایی دیگری نیز مثل کافئین‌ها وجود دارند که میزان استفاده از آنها باید محدود گردد.

تاکید زیادی وجود دارد که زنان باردار به دلیل داشتن فرزند در حال رشد خود باید بیشتر از قبل غذا بخورند. اما در عین حال آنها باید مراقب برخی خوراکی‌های مضر و ممنوع باشند. قاعده کلی آن است که باید از تمامی خوراکی‌های مضر مثل نوشیدنی‌های الکلی فاصله گرفته و آنها را در دوران بارداری کنار بگذارید. علاوه بر این، مواد غذایی دیگری نیز مثل کافئین‌ها وجود دارند که میزان استفاده از آنها باید محدود گردد. در زیر فهرست این خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها آمده است.

ماهی‌های جیوه دار و ماهی خام

برخی از انواع ماهی‌ها که اغلب دارای جثه بزرگی هستند، به میزان زیادی جیوه دارند که به سلامتی تمامی افراد آسیب می‌رساند اما به خصوص برای دستگاه ایمنی، ریه‌ها، کلیه‌‌ها، بینایی و شنوایی جنین خیلی خطرناک هستند. از جمله این ماهی‌ها می‌توان کوسه، شمشیر ماهی (اره ماهی)، تاج ماهی، شاه ماهی خال مخالی، رافی نارنجی، استیک تن ماهی، ماهی باس آب شور را نام برد. فراموش نکنید که در دوران بارداری نباید کلا ماهی را کنار بگذارید.

مطالعات نشان داده مصرف بعضی ماهی‌ها مثل آزاد (قزل آلا)‌ و ساردین که دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند برای رشد مغز جنین مفید است. بهتر است ماهی خام (حتی اگر بدون جیوه باشد) و غذاهایی مثل سوشی نخورید چون ممکن است در آن انگل‌هایی رشد کرده باشد که مواد غذایی مفید برای جنین را از بین ببرند.

گوشت سرد

این خطر وجود دارد که باکتری‌های لیستریا و سالمونلا در کالباس، گوشت سرد و در ساندویچ سرد نفوذ کنند. اگر قبل از بارداری گوشت را به صورت نیمه‌پخته استفاده می‌کردید حالا باید غذای نپخته کاملا فراموش کنید. گوشت مصرفی شما نباید به رنگ صورتی یا قرمز بلکه باید کاملا پخته و قهوه‌ای رنگ باشد. اگر می‌بینید غذای رستوران کمی خام است اصلا رودربایستی نکنید. حتما تذکر دهید. سلامتی فرزندتان از همه چیز مهم‌تر است. اگر گوشت نیمه‌پخته را فریز کرده‌اید بهتر است بدانید لیستریا در برابر سرما هم مقاومت است. گوشت باید بخار پز شده و گرما کاملا داخل آن نفوذ کرده باشد تا تمامی باکتری‌های مضر آن از بین بروند.

لبنیات غیر پاستوریزه و پنیرهای محلی

خوشبختانه اکثر لبنیات موجود در بازار پاستوریزه هستند. اما پنیرهای نرمی مثل فتا، پنیر گوسفند و ‌پنیر گاو و بز غیر پاستوریزه برای زنان باردار خطرناک محسوب می‌شوند. اینها ممکن است باعث نفوذ لیستریا یا سایر عوامل بیماری‌زایی شوند که ریسک سقط جنین یا زایمان زودرس را به همراه دارند. نیازی نیست لبنیات و پنیر را از رژیم غذایی بارداری حذف کنید. فقط مطمئن شوید پاستوریزه باشد. اگر به ناچار پنیر غیر پاستوریزه تهیه می‌کنید حتما آنرا به اندازه کافی حرارت دهید.

تخم مرغ خام یا عسلی

تخم مرغ سرشار از پروتئین است. این خوراکی، به رشد مغز جنین کمک کرده و از برخی نقص‌های مادرزادی جلوگیری می‌نماید. اگر مطمئن هستید که تخم مرغ کاملا پخته است حتما آنرا میل نمایید. اما احتمال نفوذ باکتری سالمونلا از طریق تخم مرغ خام یا عسلی وجود دارد. با توجه به آنکه دستگاه ایمنی بدن شما در دوران بارداری ضعیف می‌شود چیزی که قبلا خوردن آن برای شما عادی بود حالا ممکن است مساله‌ساز شود.

باید مراقب محصولاتی باشید که در آنها تخم مرغ وجود دارد: سس مایونز، بستنی‌های سنتی، کیک‌های سنتی و غیره. اینها حتما باید پاستوریزه باشند. دقت کنید تخم مرغی که خریداری می‌کنید حتما در یخچال نگهداری شده و فاقد ترک باشد.

نوشیدنی‌های کافئین دار

برخی مطالعات نشان می‌دهد مصرف بیش از 2 یا 3 فنجان قهوه در روز احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. این احتمال برای زنان بارداری که بیش از 200 میلی‌گرم کافئین مصرف کرده‌اند حدود 2 برابر دیگران است. همچنین خطر زایمان زودرس و کم‌بودن وزن جنین در هنگام تولد وجود دارد. بنابراین اگر می‌خواهید قهوه بنوشید مصرف آن را به 1 یا نهایتا 2 لیوان در روز کاهش دهید.

چای‌های گیاهی

برخی چای‌های گیاهی ممکن است در دوران بارداری مضر باشند. اما برخی دیگر مثل چای نعنا، چای سبز، چای سیاه را می‌توانید در صورت صلاحدید پزشک مصرف کنید اما در هر صورت مراقب میزان کافئین دریافتی باشید. ترجیحا از برندهای مطمئن خریداری نمایید.

غذاهای تند و ادویه جات ممنوعه

غذاهای تند ممکن است موحب سوزش سر معده شوند. این عارضه که یکی از علائم بارداری است با مصرف غذاهای تند تشدید می‌شود. با وجود آنکه بعضی از ادویه‌ها در دوران بارداری مفید هستند (مثل زنجبیل که برای کاهش اثر ناخوشی صبحگاهی بکار می‌رود) اما توصیه می‌شود از مصرف بعضی ادویه جات مثل پودر سیر یا پودر نعناع در بارداری خودداری نمایید.

نوشیدنی‌های الکلی

مصرف نوشیدنی‌های الکلی در دوران بارداری به کلی ممنوع است زیرا ممکن است به بچه آسیب بزند و باعث نقص مادرزادی فیزیکی و ذهنی شود. الکل به راحتی از طرق جفت وارد بدن جنین می‌شود.

میوه‌های ممنوعه

عنبه ممکن است باعث سقط جنین یا زایمان زودرس گردد. آناناس می‌تواند موجب نرم شدن دهانه رحم گردد. بعضی از محققان اعتقاد دارند در دوران بارداری انگور نیز نباید مصرف شود. اگر قصد دارید آجیل بخورید حتما با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت نمایید. بعضی از انواع آجیل مثل بادام زمینی، فندق، بلوط و پسته ممکن است باعث بروز آلرژی یا جوش پوستی شود.

گیاهان ممنوعه

سایر گیاهانی که در دوران بارداری باید از خوردن آنها پرهیز نمایید عبارتند از: زعفران، زرشک، کرفس، گلپر، پونه، سیاه دانه، مارچوبه، ‌زیره،‌ دارچین،‌ رازیانه، تخم شوید،‌ گل بنفشه، گل ختمی، بابونه غوره و آبغوره.

بیشتر بدانید:

ویار و بیزاری از غذا در دوران بارداری

کم شدن اشتها در دوران بارداری

سوزش سر دل در بارداری