احتمال موفقیت آی یو آی

شانس موفقیت آی یو آی در مطالعات مختلف متفاوت ذکر شده است. بعضی از مطالعات آنرا حدود 8 درصد و بعضی دیگر تا حدود 20 درصد گزارش کرده‌اند. اما اگر آی یو آی بدون داروهای باروری استفاده شود احتمال موفقیت آن خیلی پایین و حدود 4 درصد خواهد بود. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد IUI به همراه کلومید نسبت به گنادوتروپین شانس موفقیت کمتری دارد.

شانس موفقیت آی یو آی در مطالعات مختلف متفاوت ذکر شده است. بعضی از مطالعات آنرا حدود 8 درصد و بعضی دیگر تا حدود 20 درصد گزارش کرده‌اند. اما اگر آی یو آی بدون داروهای باروری استفاده شود احتمال موفقیت آن خیلی پایین و حدود 4 درصد خواهد بود. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد IUI به همراه کلومید نسبت به گنادوتروپین شانس موفقیت کمتری دارد.

عوامل موثر بر موفقیت آی یو آی چیست؟

موفقیت بارداری با آی یو آی به عوامل زیادی از جمله سن، علت ناباروری و نیز اینکه چه زمانی است که برای بارداری اقدام کرده‌اید، بستگی دارد.

ارتبط سن و شانس موفقیت آی یو آی

سن تاثیر زیادی در موفقیت آی یو آی دارد. در یک مطالعه به تعداد 2019 سیکل آی یو آی تحلیل شد تا مشخص شود چه عاملی اثر بیشتری بر موفقیت آی یو آی دارد. در این مطالعه اثر سن بر موفقیت آی یو آی و نرخ بارداری و نرخ زایمان بررسی شد. طبیعتا نرخ زایمان طبیعتا به دلیل از دست رفتن حاملگی پایین‌تر است. نتایج مطالعه به صورت زیر بود:

زنان بین 20 تا 30 سال

نرخ بارداری 17.6، نرخ زایمان 13 درصد

زنان بین 31 تا 35 سال

نرخ بارداری 13.3، نرخ زایمان 10 درصد

زنان بین 36 تا 38سال

نرخ بارداری 13.4، نرخ زایمان 9 درصد

زنان بین 39 تا 40 سال

نرخ بارداری 10.6، نرخ زایمان 17 درصد

زنان بالاتر از 40 سال

نرخ بارداری 5.4، نرخ زایمان 3 درصد

به دلیل نرخ پایین موفقیت آی یو آی در سنین بالاتر از 40 سال، بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند این زنان مستقیما سراغ آی وی اف بروند.

قبل از رفتن به سمت روش‌های دیگر، چند بار آی یو آی را باید امتحان کرد؟

برای زنان زیر 40 سال، توصیه پزشکان آن است که قبل از رفتن به سمت آی وی اف 3 بار آی یو آی انجام دهند. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد نرخ موفقیت آی یو آی برای در سه دفعه اول برای هر سیکل 16.4 و برای سه بار با هم 39.2 درصد است.

اما از سیکل 4 تا 6 نرخ موفقیت آی یو آی به 5.6 درصد کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، اگر بار سوم جواب نداد سراغ آی وی اف برویم. برای سنین بالای 40 سال بعد از 1 بار امتحان اگر نتیجه نداد بهتر است سراغ آی وی اف برویم. زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید یا زنان 35 سال و بالاتر نیز می‌توانند مستقیما سراغ آی وی اف بروند. توصیه می‌شود قبل از انتخاب هر روش وضعیت خاص خود را با پزشک مطرح نمایید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

شانس موفقیت آی یو آی در چه حالتی بالاتر است؟

روش آی یو آی در حالتی که ناباروری مرد خفیف تا متوسط است بهتر جواب می‌دهد. برای حالتی که ناباروری مرد شدید است آی وی اف انتخاب بهتری است و احتمال موفقیت آن بیشتر است. اگر از اسپرم اهدایی استفاده می‌شود (اسپرم اهدایی از نظر بعضی مراجع حرام است) در این صورت آی یو ای گزینه خوبی است. به خصوص اگر ناباروری زن خفیف بوده یا اصلا او دچار ناباروی نیست.

اگر موکوس سرویکس عامل ناباروری است آی یو آی گزینه مناسبی است. فرض می‌شود که بعضی از عوامل ناباروری توجیه نشده به موکوس مربوط می‌شوند. البته سایر عوامل مثل نازایی مرد و سن زن نیز باید مد نظر قرار گیرد.

همچنین مطابق بعضی از پژوهش‌ها، اگر 4 سال یا کمتر برای بارداری اقدام کرده باشید شانس موفقیت شما با روش آی یو آی بیشتر است. نتایج یک مطالعه نشان داد نرخ موفقیت آی یو آی برای زوج‌هایی که کمتر از 6 سال است برای بارداری اقدام کرده‌اند به طور متوسط 14.2 درصد و آنهایی که زمان بیشتری را صرف کرده‌اند، 6.1 درصد است.

آیا ای یو ای در بلند مدت در مقایسه با آی وی اف ارزان‌تر است؟

درست است که هزینه آی یو آی در مقایسه با آی وی اف کمتر است و هزینه کمتر، آنرا جذابتر می‌سازد اما وقتی که شانس موفقیت دو روش را مقایسه نمایید در بعضی شرایط به‌صرفه‌تر است که مستقیم سراغ آی یو اف بروید.

با توجه به آنکه هزینه آی یو آی حدود یک چهارم آی وی اف است اما اگر بعضی از شرایطی که در بالا ذکر شد را دارید از نظر آماری بهتر است مستقیم سراغ آی وی اف بروید. مثلا اگر سن شما بالای 40 است نرخ موفقیت آی یو آی فقط 5.4 است.

همچنین می‌توانید از میکرو آی وی اف استفاده کنید که مثل آی یو اف معمولی است اما دوز داروها و هزینه آن کمتر است اما شانس موفقیت آن از آی یو آی بیشتر است.

منبع: Verywellfamily.com

بیشتر بدانید:

چند روز بعد از آی یو آی بارداری مشخص می‌شود؟

8 چیز که قبل از انجام آی وی اف (IVF) باید بدانید