انسداد مجرای شیر

اگر به کودک خود از سینه شیر می‌دهید ممکن است سینه‌های شما برجسته و یا صاف شده و شکل آن قبل، در حین و یا بعد از شیردهی تغییر کند. نباید نگران باشید. همه چیز نرمال است. حتی ممکن است یک برآمدگی کوچک قرمز رنگ و دردناک روی سینه خود مشاهده کنید که احتمالا به دلیل گرفتگی مجرای شیر است.

اگر به کودک خود از سینه شیر می‌دهید ممکن است سینه‌های شما برجسته و یا صاف شده و شکل آن قبل، در حین و یا بعد از شیردهی تغییر کند. نباید نگران باشید. همه چیز نرمال است. حتی ممکن است یک برآمدگی کوچک قرمز رنگ و دردناک روی سینه خود مشاهده کنید که احتمالا به دلیل گرفتگی مجرای شیر است. در این حالت بیش از آنکه باید نگران آن باشید باید برای حل مشکل اقدام نمایید.

چه چیزی باعث انسداد (بسته شدن) مجرای شیر می‌شود؟

همانطور که می‌دانید شیر در پستان‌ها تولید شده و از طریق مجاری شیر از نوک پستان‌ها خارج می‌شود. وقتی که یکی از این مجراها به هر دلیلی مسدود شود شیر در پستان جمع شده و یک برآمدگی قرمز رنگ به صورت یک توده قابل لمس و حساس ایجاد می‌شود.

برای حل مشکل بسته شدن مجرای شیر چه کاری باید انجام دهید؟

اگر انسداد مجرای شیر درمان نشود موجب عفونت شده و وضعیت آن بدتر می‌شود. پس حتما با پزشک خود صحبت نمایید. همچنین می‌توانید اقدامات زیر را هم برای بهبود آن انجام دهید:

پستان را خالی کنید

بهتر است شیردهی به کودک را با پستانی که دچار انسداد شده شروع کنید (اگر خیلی درد می‌کند با پستان دیگر شروع کنید). مطمئن شوید که کودک پستان را در هر وعده شیردهی کاملا خالی می‌کند. اگر بچه نمی‌تواند پستان را خوب خالی کند خودتان آنرا بدوشید تا جایی که شیر به صورت قطره قطره و آرام از پستان خارج شود.

پستان را شل ببندید

گاهی وضعیت انسداد مجرای شیر به دلیل پوشیدن لباس یا سوتین تنگ حادتر می‌شود. مطمئن شوید سوتین شما اندازه بوده و تنگ نباشد. فعلا از سینه بندهای داخل سیمی استفاده نکنید.

وضعیت‌های شیردهی را تغییر دهید

شیردهی را با وضعیت «در آغوش گرفتن» آغاز کرده و سپس به وضعیت «متقاطع» و «فوتبالی» تبدیل کنید. در این حالت، تمامی مجراهای شیر به یک اندازه توسط دهان کودک تحریک می‌شوند.

پستان را گرم کنید

کمپرس گرم قبل از شیردهی به خروج شیر از پستان کمک می‌کند. یک پارچه تمیز را داخل آب گرم فرو کرده و به سینه بمالید. راه حل دیگر آن است که زیر دوش آب گرم قرار بگیرید تا قطرات آب به ناحیه مورد نظر روی پستان برخورد کند.

محل مورد نظر را ماساژ دهید

مالش و فشار ملایم مجرای بسته شده قبل و در زمان شیردهی به باز شدن مجرای مسدود شده کمک می‌کند. روی ناحیه متورم شده را به آرامی به حالت حلقوی مالش دهید.

از کودک خود به عنوان یک ماساژور استفاده کنید!

بسته به اینکه انسداد مجرای شیر روی چه ناحیه‌ای از پستان قرار گرفته باید بچه را به وضعیتی قرار دهید که چانه او در حین شیردهی مثل یک ماساژ دهنده عمل کند.

آیا وقتی که یکی از پستان‌ها دچار انسداد شده، شیردهی به کودک از آن باید متوقف شود؟

قطعا پاسخ منفی است. شیر ندادن یا محدود کردن شیردهی از پستانی که دچار انسداد مجرای شیر شده تنها وضعیت آنرا بدتر کرده و باعث می‌شود شیر بیشتری در آن جمع شود. به خاطر داشته باشید که بهترین درمان برای انسداد مجرای شیر آن است که جریان شیر از آن دوباره آغاز شود.

بیشتر بدانید:

شیردهی به نوزاد، روش‌ها و پوزیشن‌های صحیح

دوشیدن شیر مادر با استفاده از شیردوش

امتناع کودک از خوردن شیر مادر