شیر لازم برای نوزاد به سی سی

نوزادان معده کوچکی به اندازه یک فندق دارند، بنابراین نوزاد تازه به دنیا آمده نیازهای غذایی محدودی دارد. بعد از تولد نوزاد، بدن شما کلوستروم سرشار از پروتئین تولید می‌کند. با وجود آنکه شکم نوزاد کوچک است اما اولین دفعات شیردهی نوزاد تا زمانی که بتواند به غذا خوردن عادت کرده و تقویت شود حدود 40 دقیقه یا حتی بیشتر طول می‌کشد.

نوزادان معده کوچکی به اندازه یک فندق دارند، بنابراین نوزاد تازه به دنیا آمده نیازهای غذایی محدودی دارد. بعد از تولد نوزاد، بدن شما کلوستروم سرشار از پروتئین تولید می‌کند.

با وجود آنکه شکم نوزاد کوچک است اما اولین دفعات شیردهی نوزاد تا زمانی که بتواند به غذا خوردن عادت کرده و تقویت شود حدود 40 دقیقه یا حتی بیشتر طول می‌کشد. وقتی که او سینه مادر را می‌گیرد به خروج شیر از پستان‌ها کمک می‌کند.

مقدار شیر مورد نیاز روزانه نوزاد چقدر است؟

نیازهای غذایی نوزاد روز به روز افزایش پیدا می‌کند. هر نوزادی با نوزاد دیگر متفاوت است. در جدول زیر مقدار شیر مورد نیاز تقریبی نوزاد مشخص شده است:

 • روز اول (0 تا 24 ساعت): 7 سی سی شیر در هر وعده (کمی بیشتر از قاشق چایخوری)
 • روز دوم (24 تا 48 ساعت): 14 سی سی (کمی کمتر از 3 قاشق چایخوری)
 • روز سوم (48 تا 72 ساعت): 38 سی سی (بیشتر از 2 قاشق غذا خوری)
 • روز چهارم (72 تا 96 ساعت): 58 سی سی (بیشتر از 3 قاشق غذاخوری)
 • روز هفتم (144 تا 168 ساعت): 65 سی سی (بیشتر از 3.5 قاشق غذا خوری)

علائم سیر شدن نوزاد چیست؟

بچه‌هایی که از شیر خشک تغدیه می‌کنند در هر وعده شیر بیشتری می‌خورند. این کودکان مثل کودکانی که شیر مادر می‌خورند نمی‌توانند غذای دریافتی خود را کنترل کرده و ممکن است مقداری از شیری که خورده‌اند را بالا بیاورند.

اگر از سینه به کودک شیر می‌دهید نمی‌توانید میزان دقیق شیری که نوزاد خورده را تعیین کنید و بهتر است دنبال نشانه‌های شیر خوردن مناسب کودک بگردید. این علائم عبارتند از:

 • پستان‌های شما بعد از شیردهی نرم‌تر می‌شوند؛
 • فک نوزاد خیلی قوی حرکت می‌کند تا بتواند شیر را از سینه بیرون بکشد. حتی گوش او هم حرکت می‌کند؛
 • می‌توانید صدای قورت دادن شیر را بشنوید؛
 • کودک خودش دهان خود را از سینه‌های شما جدا می‌کند؛
 • بعد از شیردهی سرحال به نظر می‌رسد؛
 • مدفوع او از حالت تیره و چسبناک مکونیوم و به رنگ زرد و نرم در می‌آید؛
 • او هر ساعت پوشک خود را خیس می‌کند.

شیر شما چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود. تا آن زمان ممکن است کودک تنها چند دقیقه شیر بخورد یا بیشتر از نیم ساعت هر سینه طول بکشد. قبل از آنکه سینه دیگر را به او پیشنهاد بدهید اجازه دهید تا جایی که دوست دارد از سینه اول شیر بخورد. عجله نکنید. بعد از شیر خوردن از سینه اول شاید او بخواهد دوباره از سینه قبل شیر بخورد. او در حال رشد سریع است!

افزایش وزن نوزاد از چه زمانی آغاز می‌شود؟

طبیعی است که نوزاد بعد از تولد کمی از وزن خود را از دست بدهد. او بین 5 تا 7 روزگی، دوباره شروع به وزن گیری می‌کند. اما گاهی افزایش وزن نوزاد دیرتر شروع می‌شود. در حدود روز 14 بعد از تولد، بیشتر بچه‌ها در وزن زمان تولد هستند.

آیا مدت زمان شیر خوردن نوزاد مهم است؟

نباید زیاد نگران زمان شیردهی نوزاد باشید. گاهی او همه شیری که نیاز دارد را ظرف چند دقیقه از سینه‌ها می‌مکد. گاهی هم زمان زیادی را صرف می‌کند اما میزان شیری که می‌خورد کمتر است. حتی ممکن است او بخواهد به سینه‌های شما چسبیده و برای چرت زدن در آغوش شما آرام بگیرد. این کار هم برای تنظیم میزان شیر شما مناسب است!

بیشتر بدانید:

امتناع کودک از خوردن شیر مادر

ارتباط سایز سینه با میزان شیر سینه ها

بیدار کردن نوزاد برای شیردهی صحیح است یا نه؟