نفخ شکم در بارداری

بعضی از خانم‌ها حس می‌کنند شکم آنها در بارداری مثل یک بادکنک پر از حباب گاز شده است! نفخ شکم یکی از شایع‌ترین علائم دوران بارداری است و می‌تواند باعث ناراحتی فرد شود. این عارضه از حدود هفته یازدهم بارداری آغاز شده و تا انتهای بارداری ادامه پیدا می‌کند.

بعضی از خانم‌ها حس می‌کنند شکم آنها در بارداری مثل یک بادکنک پر از حباب گاز شده است! نفخ شکم یکی از شایع‌ترین علائم دوران بارداری است و می‌تواند باعث ناراحتی فرد شود. این عارضه از حدود هفته یازدهم بارداری آغاز شده و تا انتهای بارداری ادامه پیدا می‌کند.

چه چیزی باعث نفخ شکم در بارداری می‌شود؟

حدودا در زمانی که جواب تست بارداری مثبت می‌شود شلوار جین شما حالت چسبان و جذب پیدا می‌کند! عامل این اتفاق هورمون معروف پروژسترون است. علی رغم آنکه وجود این هورمون برای یک بارداری سالم کاملا حیاتی است اما این هورمون عامل نفخ شکم، آروغ زدن و خروج  گاز معده است.

پروژسترون باعث می‌شود بافت‌های ظریف عضلات آرام شود. در نتیجه هضم غذا با سرعت کمتری انجام خواهد شد.. بنابراین مواد غذایی خورده شده، دیرتر وارد گردش خون شده و به جنین می‌رسد. از سوی دیگر، هضم آرام‌تر غذا در دوران بارداری باعث نفخ شکم می‌شود. علاوه بر آن با افزایش حجم رحم فشار آن بر مقعد بیشتر شده و گازها با شدت بیشتری از بدن خارج می‌شود.

آنچه که در مورد نفخ شکم در بارداری باید بدانید

متاسفانه احساس اینکه پر بودن معده با بزرگ شدن رحم و افزایش فشار آن به معده و روده در طول دوران بارداری افزایش پیدا کرده و ممکن است برای شما ایجاد ناراحتی کند. شما باید به این فکر کنید که با وجود علائمی مثل نفخ شکم و ناخوشی صبحگاهی، جنبن در جای خود سلامت و در حال رشد و تکامل است.

راهکارهای کاهش نفخ شکم در بارداری چیست؟

به میزان زیادی آب بنوشید

آب خوردن باعث جلوگیری از یبوست می‌شود که یکی از عوامل تشدید نفخ شکم است.

ازخوراکی‌های دارای فیبر تغذیه کنید

مقدار مناسبی از فیبرها در رژیم غذایی شما باید موجود باشد. غلات کامل، پاستا و میوه‌ها به عنوان منبع غنی تامین فیبر برای کنترل یبوست بارداری بسیار مفید هستند. تنها نکته منفی در مورد فیبر آن است که مصرف زیاد فیبر، باعث خروج شدید گاز از بدن می‌شود.

حجم وعده‌های غذایی را کم کنید

هر چه میزان غذایی که وارد معده می‌شود بیشتر باشد نفخ معده بیشتر خواهد بود. تقسیم میزان غذا به شش وعده غذایی شامل 3 وعده متوسط و 3 میان وعده، نه تنها باعث می‌شود سطح مواد غذایی در بدن ثابت بماند و تغذیه جنین بهتر انجام شود که میزان غذای موجود در دستگاه گوارش را میزان مناسب حفظ کرده و نفخ و سوزش معده کمتر می‌شود.

غذای خود را آهسته‌تر میل نمایید

وقتی که با سرعت غذا می‌خورید هوای زیادی همراه غذا وارد بدن شما می‌شود. نتیجه این اقدام تشکیل حباب‌های هوا و درد معده است. ( درد معده به جنین اثر ندارد). اگر مشغله زیادی دارید زمان مناسبی را در زمان بارداری برای غذا خوردن انتخاب نمایید. با این کار ناراحتی معده شما کمتر می‌شود.

آرامش لازم را برای خود ایجاد کنید

غذا خوردن در زمانی که مضطرب هستید – مثلا در حال تنظیم یک گزارش کاری و یا وقتی پشت تلفن با کسی بحث می‌کنید – باعث می‌شود هوای بیشتری وارد بدن شما شده و نفخ شکم افزایش یابد. وقتی که استرس دارید نفس عمیق بکشید و بعد از چند دقیقه غذای خود را میل نمایید.

حبوبات کمتر مصرف کنید

نیازی نیست کلا حبوبات را کنار بگذارید زیرا حبوبات سرشار از پروتئین و سایر مواد غذایی مفید هستند اما نباید در خوردن آنها زیاده‌روی کنید. سایر غذاهای نفاخ گل کلم، پیاز، غذاهای سرخ شده، غذاهای شیرین و سس‌های چرب هستند.

با رعایت نکات بالا و فکر کردن به احساس خوشایندی که در آینده با دیدن فرزند خود خواهید داشت می‌توانید سختی‌های دوران بارداری را به خوبی پشت سر بگذارید.

بیشتر بدانید:

علائم اولیه بارداری

سوزش سر دل در بارداری

افزایش حساسیت به بوها در بارداری