گریه کردن کودک

هیچ چیز به اندازه گریه کودک توجه والدین را جلب نمی‌کند. گریه کودک شاید از زنگ ساعت، در ساعت 6 صبح غافلگیرکننده‌تر باشد! اگر بچه در حال گریه است و بویی حس می‌کنید خوب مشخص است چکار باید بکنید. اما اگر تعویض پوشک بچه یا غذا دادن به او جواب ندهد خیلی از والدین درمانده می‌شوند. روش‌های زیر کمک می‌کنند کودک را آرام کرده و خیال خود را آسوده نمایید.

هیچ چیز به اندازه گریه کودک توجه والدین را جلب نمی‌کند. گریه کودک شاید از زنگ ساعت، در ساعت 6 صبح غافلگیرکننده‌تر باشد! اگر بچه در حال گریه است و بویی حس می‌کنید خوب مشخص است چکار باید بکنید. اما اگر تعویض پوشک بچه یا غذا دادن به او جواب ندهد خیلی از والدین درمانده می‌شوند. معلوم است که به هیچ وجه نمی‌توان کاری کرد که بچه اصلا گریه نکند. گریه کودک معنی‌های مختلفی دارد. شما اول باید متوجه شوید گریه کودک مربوط به چیست و بعد از ان برای آرام کردن او اقدام کنید. روش‌های زیر کمک می‌کنند کودک را آرام کرده و خیال خود را آسوده نمایید.

گرسنگی

وقتی بچه گریه می‌کند احتمالا اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، گرسنگی کودک است. اگر نوزاد گرسنه باشد شادی او خیلی سریع جای خود را به گریه می‌دهد. به خاطر داشته باشید که نباید با نگاه کردن به ساعت زمان غذا دادن به بچه را تعیین کنید بلکه باید منتظر نشانه‌های گرسنگی او باشید.

جالب است که گریه آخرین واکنش نوزاد به گرسنگی است. شما باید دنبال نشانه‌های اولیه گرسنگی باشید. مکیدن انگشتان، چرخاندن سر برای یافتن نوک سینه یا سر شیشه شیر، از جمله این نشانه‌ها هستند. اگر اینها را مشاهده کردید، حتما به بچه غذا بدهید.

دل درد

اگر بچه پیچ و تاب خورده و کمر خود را خم می‌کند احتمالا به علت نفخ شکم است. پس باید برای حل مشکل به او کمک کنید. بچه را به سمت چپ یا روی شکم قرار دهید تا هضم غذا برای او آسانتر شود. همچنین وقتی که به پشت خوابیده می‌توانید به آرامی پاهای او را به حالت دوچرخه‌زدن حرکت داده و آنها را به سمت بالا و سینه جابجا کنید تا دل درد او کاهش یابد.

پوشک کثیف

تحمل پوشک کثیف برای بعضی از کودکان آسان است اما برخی دیگر حتی یک ثانیه هم نمی‌توانند آن را تحمل کنند! همیشه باید حواستان به پوشک بچه باشد. مدل‌هایی از پوشک در بازار وجود دارد که وقتی کثیف می‌شود رنگ آن تغییر می‌کند.

دندان در آوردن

دندان بچه از 4 ماهگی ممکن است در بیاید. در این زمان بچه خیلی بیشتر از قبل بهانه‌گیر می‌شود. نشانه دیگر دندان در آوردن آن است که بچه هر چیزی که به دستش می‌رسد را به دهان برده و گاز می‌گیرد. مکیدن پستانک، یا انگشتان به آرام شدن بچه کمک می‌کند. برای آرام شدن او، لثه‌هایش را کمی ماساژ دهید. گاز گرفتن دندان‌گیرهایی که قبلا در یخچال گذاشته‌اید به تسکین درد بچه کمک می‌کند.

خواب‌آلودگی

اغلب بزرگترها زمانی که به رختخواب می‌روند راحت می‌توانند بخوابند اما در مورد بچه‌ها این طور نیست. جالب است بدانید هر چه کودک خسته‌تر باشد خوابیدن برای او مشکل‌تر می‌شود. باید با سعی و خطا مشخص کنید کودک شما با چه روشی بهتر به خواب می‌رود. بعضی از کودکان با حرکت گهواره‌ای، صدای لالایی یا حتی صدای جاروبرقی بهتر می‌خوابند. توصیه می‌شود زمان خواب کودک را تنظیم کنید تا او بداند چه زمانی باید بخوابد.

حمام کردن کودک قبل از خواب نیز خیلی مفید است. حمام کردن باعث آرامش بچه می‌شود. هرگز به گمان اینکه اگر خواب روزانه بچه را کاهش دهید خواب شبانه او بیشتر می‌شود، بچه را تحت فشار قرار ندهید. حتی اگر زمان معمول خواب کودک فرا نرسیده اما او به خواب علاقه نشان می‌دهد اجازه دهید بخوابد.

آروغ‌داشتن

همه می‌دانند که بعد از شیر دادن یا غذا دادن به کودک باید آروغ او گرفته شود اما شکم خیلی از بچه‌ها بعد از مکیدن پستانک، سکسکه یا گریه، نفخ پیدا می‌کند. زمانی که بچه گریه می‌کند و دلیل آن را نمی‌دانید بد نیست کمی او را ماساژ دهید. بچه را روی شانه قرار داده و پشت او را به صورت حلقوی نوازش کنید.

برانگیختگی حسی بیش از حد

ممکن است بچه دچار برانگیختگی حسی زیاد شده باشد. مثلا در یک مهمانی که مرتب بچه دست به دست می‌شود و میهمانان نسبت به او ابراز احساسات کرده و او را می‌بوسند، او احساس کلافگی می‌کند. در این شرایط بهتر است کودک را در آغوش بگیرید و برای تنفس هوای آزاد و داشتن آرامش بیشتر از آن محیط کمی دور کنید یا اینکه به خانه خود برگردید. اما مراقب باشید او کاملا از محیط‌های برانگیختگی حسی دور نشود.

سایر اقدامات برای آرام کردن کودک

نور. چه کسی می‌تواند در حالی که لامپ‌ها روشن است راحت بخوابد؟ با خاموش کردن لامپ‌ها محیطی آرام برای کودک ایجاد کنید.

صدا. برخی از اصوات، اثری شگفت‌انگیز در آرام کردن کودک دارند. صدای جاروبرقی یا پنکه، یک صدای پس‌زمینه آرام همانند فضای داخل رحم برای کودک ایجاد می‌کند. موسیقی آرام نیز توصیه می‌شود.

لمس. تماس فیزیکی با کودک برای رشد سالم او مهم است. هیچ کس نیست که از ماساژ بدش بیاید. خیلی آرام، پاها، دست‌ها، یا پشت کودک را نوازش کنید.

بیشتر بدانید:

ماساژ کودک

کولیک نوزاد، عوامل ایجاد کننده و راه‌های درمان

گرفتن آروغ نوزاد