شل شدن سینه بعد از شیردهی

تمامی خانم‌های که به بچه شیر می‌دهند و یا آنهایی که به تازگی بچه را از شیر گرفته‌اند دوست دارند بدانند آیا سینه‌های آنها به حالت قبل برمی‌گردد. ممکن است بعد از شیردهی به کودک، سینه ها پایین آمده و پوست آن کش آمده باشد. زنان به زیبایی سینه‌های خود خیلی اهمیت می‌دهند.

تمامی خانم‌های که به بچه شیر می‌دهند و یا آنهایی که به تازگی بچه را از شیر گرفته‌اند دوست دارند بدانند آیا سینه‌های آنها به حالت قبل برمی‌گردد. ممکن است بعد از شیردهی به کودک، سینه ها پایین آمده و پوست آن کش آمده باشد. زنان به زیبایی سینه‌های خود خیلی اهمیت می‌دهند.

آیا بعد از زایمان و بعد از قطع شیردهی، سینه‌ها به حالت قبل برمی‌گردد؟

متاسفانه سینه ها نمی‌توانند دقیقا مثل قبل از بارداری و دوران شیردهی شوند. اما فراموش نکنید که پستانها به مرور تغییر کرده و با افزایش سن هماهنگی عضلانی آنها کمتر می‌شود چه شیردهی انجام شده باشد چه نه. خبر خوب آن است که با انجام بعضی کارها می‌توانید افتادگی سینه بعد از شیردهی را به حداقل برسانید:

  • ورزش؛
  • کرِم‌های مخصوص؛
  • استفاده نکردن از بعضی وضعیت‌های شیردهی؛
  • استفاده از سوتین مناسب برای محکم نگهداشتن سینه‌ها.

علت افتادگی سینه‌ها بعد از شیردهی چیست؟

در دوران بارداری تغییرات هورمونی پستان‌ها را برای شیردهی آماده می‌سازد. در نتیجه تعداد مجراهای شیر و قطر آنها افزایش یافته و سینه‌ها بزرگتر می‌شود. در دوران شیردهی وزن پستان‌ها افزایش می‌یابد. به دلیل تولید شیر در سینه ها، اندازه آنها مرتب افزایش یافته و پوست آنها به مرور زمان بازتر می‌شود. افزایش میزان خون و ورم سینه‌ها می‌تواند باعث بد شکل شدن آنها گردد. ممکن است حتی پستان‌ها غیر متقارن شوند. یا یکی از آنها به مرور جمع شده و دیگری به همان صورت باقی بماند.

اگر به کودک شیر می‌دهید برای کوچک شدن سینه چه کاری باید انجام دهید؟

به پایین خم نشوید

در زمان شیردهی به کودک، به خصوص زمای که بچه واقعا کوچک است از یک بالش استفاده کنید تا بچه به سینه‌های شما نزدیک شده و دیگر نیازی به خم شدن به پایین نباشد. این کار باعث جلوگیری از انبساط پوست می‌شود و سینه های شما کوچک می‌ماند.

سوتین مناسب بپوشید

پوست پستان‌ها نیاز به پشتیبانی دارد. از یک سوتین شیردهی یا ورزشی برای نگهداشتن سینه ها و کوچک شدن آنها استفاده نمایید. با این کار از افتادگی بیشتر پستان‌ها جلوگیری می‌شود.

چربی حیوانی کمتری مصرف نمایید

چربی حیوانی را کاهش داده و بجای آن غلات کامل و سبزیجات، سالاد، روغن زیتون و میوه تازه مصرف نمایید. از خوراکی‌های غنی از ویتامین ب (مثل تخم مرغ، ماهی و گوشت ماکیان و ویتامین E (مغزها، دانه‌ها، و گیاهان سبزبرگ) استفاده نمایید. این نوع خوراکی‌ها باعث الاستیسیته و تون عضلانی بهتر می‌شوند.

حمام گرم و سرد بگیرید

وقتی که در حمام هستید، آب را کمی سرد و گرم کنید. این کار گردش خون را بهبود بخشیده و باعث تون (هماهنگی) عضلانی می‌شود. حمام خود را با آب سرد خاتمه دهید. در این صورت سینه‌ها سفت‌تر می‌شوند.

به تدریج کودک را از شیر بگیرید

کودک را به مرور از شیر بگیرید. هر چه این کار آرام‌تر انجام شود بافت چربی موجود در پستان‌ها بهتر در جای خود قرار می‌گیرد. با این کار، ظاهر سینه‌ها به حالت قبل از بارداری نزدیک‌تر شود.

به سرعت وزن کم نکنید

شیردهی به کم کردن وزن اضافه شده در بارداری کمک می‌کند. اما مراقب باشید؛ اگر کاهش وزن به سرعت انجام شود پوست نمی‌تواند به خوبی جمع شود. به پوست خود زمان لازم برای تطبیق را بدهید.

بعد از آنکه کودک را از شیر گرفتید برای کوچک شدن سایز سینه چه کاری باید انجام دهید؟

به علت آنکه سینه ها از عضلات و رباط تشکیل نشده‌اند نمی‌توانید روی آنها مثل بقیه پرورش اندام کار کنید. در سینه ها فقط بافت چربی وجود دارد که آنها را در معرض افتادگی قرار می‌دهد. اما می‌توانید عضلاتی که سینه‌ها را به بالا نگه می‌دارند تقویت نمایید. وقتی که به کودک شیر می‌دهید حالت بدن شما باید مناسب بوده و ژست زیبایی داشته باشد. با ورزش عضلات سینه‌ای و پشت می‌توانید عضلات را تقویت کرده و سینه‌ها را به سمت بالا نگهدارید. تمرینات زیر خیلی مفید است:

پلاور دمبل (Dumbbell Pull-Over)

این تمرین بازوها، سینه و پشت را تقویت می‌کند. این کار برای ژست بدنی شما و پشتیبانی از سینه‌ها بسیار مناسب است.

روی یک نیکمت در حالی که پاهای شما روی سطح قرار دارد دراز بکشید؛
با هر کدام از دست‌ها یک دمبل بالای سر نگهدارید؛
بازوهای خود را به سمت پشت حرکت دهید به صورتی که به سمت سقف باشند؛
این حرکت را تکرار نمایید.

حرکت شنا

تمرین شنا برای تقویت بازو و عضلات  مرکزی مناسب هستند و ژست بدن را بهود می‌بخشند.

در حالی که روی شما به سمت پایین است، کف دست‌های خود را به صورت موازی روی زمین قرار دهید. می‌توانید پاهای خود را به حالت مستقیم نگهدارید یا از زانوها خم کنید؛
بدن را تا جایی که می‌توانید به سمت پایین حرکت داده و دوباره به سمت بالا بگردید؛
این حرکت را تکرار نمایید.

پرس سینه

پرس سینه تمرین دیگری است که بازوها، سینه و عضلات پشت را هماهنگ می‌کند.

به حالتی که به حالت زاویه دار و لم داده روی نیکمت نشسته‌اید و دوپای شما روی زمین قرار دارد یک وزنه را در هر کدام از دستها نگهدارید. سپس دست‌ها را به سمت بیرون باز نمایید؛
به آرامی بازوها را به سمت سینه حرکت دهید؛
این حرکت را تکرار نمایید.

استفاده از کرم مخصوص بعد از قطع شیردهی

در زمان شیردهی احتمالا از کرِم استفاده نکرده‌اید، و حالا که بچه را از شیر گرفته اید زمان مناسبی برای توجه به زیبایی خود است. از کرمهای پوستی با کیفیت استفاده نمایید. در این حالت، پوست شما نرم و تون سینه‌های شما افزایش می‌یابد.

بیشتر بدانید:

کم کردن وزن بعد از زایمان

تغییرات واژن در بارداری و بعد از زایمان