آزمایش خون بارداری

تمامی زنان باردار باید تست ارهاش (Rh خون) را انجام دهد. این آزمایش یکی از اولین و مهمترین آزمایش‌های بارداری است. فاکتور Rh نوعی پروتئین است که معمولا روی سلول‌های خونی وجود دارد. وقتی که این پروتئین را دارید Rh شما مثبت است. Rh حدود 85 درصد افراد مثبت است. سایر افراد که Rh خون آنها منفی است این پروتئین را ندارند.

تمامی زنان باردار باید تست ارهاش (Rh خون) را انجام دهد. این آزمایش یکی از اولین و مهم‌ترین آزمایش‌های بارداری است.

Rh فاکتور خون چیست؟

فاکتور Rh نوعی پروتئین است که معمولا روی سلول‌های خونی وجود دارد. وقتی که این پروتئین را دارید Rh شما مثبت است. Rh حدود 85 درصد افراد مثبت است. سایر افراد که Rh خون آنها منفی است این پروتئین را ندارند. اگر Rh خون منفی باشد به طور طبیعی خطری فرد را تهدید نمی‌کند.

اما اگر Rh خون مادر در بارداری منفی و Rh خون بچه مثبت باشد می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر خون بدن مادر و جنین ترکیب شود بدن جنین شروع به تولید آنتی بادی کرده که به سلول‌های قرمز خون جنین آسیب زده و باعث کم خونی و مشکلات دیگر می‌شود.

آزمایش Rh خون چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش Rh به صورت نمونه‌گیری خون که همه می‌شناسید انجام شده و به بدن مادر و جنین آسیب نمی‌رساند.

تفسیر جواب آزمایش فاکتور Rh

اگر Rh خون شما منفی و جنین مثبت باشد نباید نگران شوید. در حدود هفته 28 پزشک برای شما آمپول ایمونوگلوبینRh (روگام) را تجویز می‌کند. این دارو از تولید آنتی بادی در بدن شما تا انتهای بارداری جلوگیری می‌کند. ممکن است بعد از زایمان نیاز به دوز دیگری از این دارو باشد.

اگر دوباره باردار شوید باز هم به این دارو احتیاج خواهید داشت. اگر هر گونه خونریزی یا لکه بینی در بارداری دارید ممکن است پزشک باز هم همین آمپول را تجویز نماید. در صورت داشتن لکه بینی در بارداری،‌ (به خصوص اگر Rh خون شما منفی است) حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

اگر از قبل آنتی بادی‌های Rh در خون شما وجود داشته باشد این دارو اثر نمی‌کند. بجای آن، پزشک سلامت جنین را به دقت تحت نظر می‌گیرد. ممکن است بعد از زایمان نوزاد نیاز به انتقال خون داشته باشد. حتی گاهی وقتی داخل رحم است این کار باید انجام شود.

بیشتر بدانید:

آیا آزمایش خون بارداری برای تست بارداری ضرورت دارد؟

آزمایش خون بارداری، نحوه تفسیر و جواب مثبت و منفی

آمپول روگام برای مادران گروه خونی منفی