آزمایش خون بارداری

در آزمایش خون بارداری، با بررسی وجود هورمون بارداری (اچ سی جی) باردار شدن چک می‌شود. دو نوع آزمایش خون بارداری وجود دارد. در تست کیفی اچ سی جی فقط وجود هورمون اچ سی جی بررسی می‌شود. در تست کمی خون (بتا اچ سی جی) میزان دقیق هورمون اچ سی جی در خون مشخص می‌گردد.

در آزمایش خون بارداری، با بررسی وجود هورمون بارداری (اچ سی جی) باردار شدن چک می‌شود. دو نوع آزمایش خون بارداری وجود دارد. در تست کیفی اچ سی جی فقط وجود هورمون اچ سی جی بررسی می‌شود. در تست کمی خون (بتا اچ سی جی) میزان دقیق هورمون اچ سی جی در خون مشخص می‌گردد.

علت انجام آزمایش خون بارداری چیست؟

آزمایش خون بارداری به منظور بررسی عدم موفقیت روش جلوگیری یا موفقیت اقدام برای بارداری انجام می‌شود. تست خون بارداری می‌تواند 10 روز بعد از پریود به تاخیر افتاده (حدود 6 تا 8 روز بعد از تخمک گذاری) بارداری را تایید کند. گاهی هم این آزمایش می‌تواند هورمون hCG را زودتر شناسایی نماید.

آزمایش خون بارداری چگونه و چه زمانی انجام می‌شود؟

به دلیل آنکه این نوع تست بسیار دقیق‌تر از تست خانگی است برای انجام آزمایش باید به مطب پزشک مراجعه نمایید. با وجود آنکه در تست خانگی می‌توانید خیلی زود نتایج را مشاهده نمایید پزشک معمولا تا زمانی که پریود به تاخیر نیفتاده، آزمایش خون تجویز نمی‌کند.

تفسیر آزمایش خون بارداری به چه صورت است؟

اگر به اندازه mIU 5 هورمون در خون شناسایی شود، تست بارداری مثبت اعلام می‌شود. این میزان هورمون معمولا کمی بعد از لقاح قابل مشاهده است.

انواع آزمایش خون در بارداری

پزشکان دو نوع آزمایش خون را در بارداری تجویز می‌کنند:

آزمایش کیفی سرم خون

این نوع آزمایش فقط می‌تواند وجود هورمون اچ سی جی را تایید نماید. نتیجه این آزمایش مثبت (باردار بودن) یا منفی (باردار نبودن) است. دقت این نوع آزمایش تقریبا به اندازه تست خانگی ادرار است.

آزمایش کمی سرم خون

این نوع تست با عنوان بتا اچ سی جی شناخته شده و میزان اچ سی جی را در خون اندازه‌گیری می‌کند. بتا اچ سی جی به دلیل آنکه می‌تواند حتی رگه هایی از هورمون را در خون شناسایی نماید بسیار دقیق است. این آزمایش همچنین می‌تواند مناسب بودن پیشرفت بارداری را به شما نشان دهد.

نحوه آزمایش خون بارداری چیست؟

برای انجام این آزمایش نیازی نیست ناشتا باشید. این آزمایش درست مثل آزمایش‌های خون دیگر انجام می‌شود. محل سوزن با پنبه تمیز می‌شود. یک شریان بند به بالای بازو بسته می‌شود تا به بازو فشار وارد نماید. سپس با استفاده از سوزن خون به میزان کافی در سرنگ جمع آوری می‌گردد. نمونه خون برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

دقت آزمایش خون بارداری چقدر است؟

دقت این آزمایش حدود 98 درصد است.

زمان انجام آزمایش خون بارداری چیست؟

این تست می‌تواند حدود هفت روز بعد از تخمک گذاری انجام شود که حدودا یک هفته قبل از زمان پریود شدن است.

جواب آزمایش خون بارداری منفی کاذب یا مثبت کاذب به چه معنا است؟

در موارد نادر ممکن است جواب آزمایش اشتباه یعنی مثبت کاذب یا منفی کاذب باشد:

منفی کاذب

یعنی اینکه جواب آزمایش بارداری منفی باشد اما شما واقعا باردار باشید. معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که آزمایش خیلی زود انجام شده و به میزان کافی اچ سی جی در خون نباشد. اگر فکر می‌کنید که نتیجه آزمایش به دلیل زود انجام دادن آن منفی شده و هنوز هم پریود نشده‌اید، ظرف 48 تا 72 ساعت آینده تست را تکرار کنید.

مثبت کاذب

یعنی جواب آزمایش مثبت باشد اما شما واقعا باردار نیستید. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که داروهای حاوی اچ سی جی مصرف می‌کنید یا مسائل پزشکی دیگری در این زمینه وجود دارد.

چه داروهایی می‌تواند بر نتیجه آزمایش خون بارداری اثر بگذارد؟

داروهایی که می‌تواند میزان اچ سی جی را در بدن کاهش دهد:

  • پرومتازین؛
  • دیورتیک.

داروهایی که می‌تواند میزان اج سی جی خون را افزایش دهد:

  • پرومتازین که هم می‌تواند اچ سی جی را افزایش و هم کاهش دهد؛
  • داروهای خواب آور؛
  • داروهایی که جلوی صرع را می‌گیرد؛
  • داروهای مداوای پارکینسون؛
  • داروهای حاوی اچ سی جی (مثل پرگنیل)؛
  • داروهای فنوتیازین.

معایب آزمایش خون بارداری چیست؟

در مقایسه با آزمایش ادرار نتایج این آزمایش دیرتر آماده می‌شود. مدت زمان دریافت جواب بسته به آزمایشگاه از 1 ساعت تا چند روز متفاوت است. این آزمایش باید یا در مطب پزشک یا آزمایشگاه انجام شود و هزینه آن در مقایسه با تست ادرار زیاد است.

خطرات آزمایش خون بارداری چیست؟

خطرات کمی راجع به این آزمایش گزارش شده است. مثل آزمایش‌های دیگر خون احتمال بی‌حالی، خونریزی شدید، عفونت، تاول و/یا هماتوم (تجمع خون زیر پوست) وجود دارد.

از آنجا که اندازه رگ‌های افراد با هم متفاوت است گرفتن آزمایش خون برای بعضی نسبت به دیگران دشوارتر است. برای جمع آوری نمونه آزمایش و پیدا کردن رگ، ممکن است چند بار سوزن وارد پوست شود.

بیشتر بدانید:

آزمایش بتا (بتا اچ سی جی) برای تشخیص بارداری

آزمایش ادرار در دوران بارداری