مراقبت از پوست در بارداری

همانطور که می‌دانید محافظت از پوست در مقابل اشعه خورشید اهمیت زیادی دارد؛ به خصوص در دوران بارداری که حساسیت پوست هم افزایش می‌یابد. مشخص است که بهترین راه محافظت از پوست، جلوگیری از اشعه به خصوص در ماه‌های گرم سال است. اما اگر مجبور هستید در این ساعات در آفتاب قرار بگیرید اقدامات زیر را انجام دهید.

همانطور که می‌دانید محافظت از پوست در مقابل اشعه خورشید اهمیت زیادی دارد؛ به خصوص در دوران بارداری که حساسیت پوست هم افزایش می‌یابد. مشخص است که بهترین راه محافظت از پوست، جلوگیری از اشعه یعنی در ماه‌های گرم سال بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر نباید زیر آفتاب قرار گرفت یا حداقل در سایه بود. اما اگر مجبور هستید در این ساعات در آفتاب قرار بگیرید اقدامات زیر را انجام دهید.

چه نوع کرم‌های ضد آفتابی برای دوران بارداری مناسب‌تر است؟

بهتر است سراغ کرم‌هایی بروید که دارای محافظت در مقابل UVA و UVB هستند. میزان SPF کرم ضد آفتاب باید بین 30 تا 50 باشد. کرم‌هایی که مواد فعال آنها زینک اکساید و دی اکسید تیتانیوم است نسبت به کرم‌های شمیایی در دوران بارداری مناسبتر هستد. زیرا این کرم‌های پوستی که کرم معدنی یا فیزیکی هم نامیده می‌شوند، فقط سطح پوست را می‌پوشانند و جذب پوست نمی‌شوند.

توصیه می‌شود از کرم‌های با  SPF بیشتر از 50 در دوران بارداری استفاده نکنید. یک نکته مهم دیگر هم آن است که از لوسیون‌های دارای مواد دافع حشرات استفاده نکنید. اگر به لوسیون دافع حشرات نیاز دارید آنرا جداگانه خریداری کرده و بعد از استفاده کرم پوستی، آنرا روی آن بمالید.

زنان باردار از چه نوع کرم‌های ضد آفتابی باید اجتناب نمایند؟

دو ماده در سه چهارم کرم‌های پوستی وجود دارد که توصیه می‌شود حانم‌های باردار از آنها استفاده نکنند. ماده اول اکسی بنزون است که ماده فعال بسیاری از کرم‌های پوستی شیمیایی است و به طور بالقوه می‌تواند باعث اخلال هورمونی و واکنش آلرژیک شود. با وجود آنکه میزان تاثیر آن بر بارداری هنوز به اثبات نرسیده است اما همانطور که گفته شد بهتر است از یک کرم معدنی دارای زینک اکساید یا تیتانیوم یا کرم شیمیایی بدون اکسی بنزون استفاده کنید.

ماده دومی که باید از آن دوری کنید رتینیل پالمیتریت است که شکلی از ویتامین آ بوده و می‌تواند سرعت تشکیل تومورها و آسیب‌های پوستی را در مجاورت نور خورشید افزایش دهد. این ماده به خصوص برای خانم‌های باردار خطرناک است چون میزان زیاد ویتامین A موجود در رژیم غذایی یا محصولات بهداشتی می‌تواند باعث نقص‌های مادرزادی نخاعی جدی شود. حتما توضیحات روی بسته‌بندی کالا را بخوانید و در صورتی که رتینیل پالمیرات یکی از ترکیبات آن است آنرا خریداری نکنید.

اسامی دیگر این ماده رتینیل استات، رتینیل رینولئات و رتینول است. به خاطر داشته باشید که ویتامین‌های مکمل بارداری و سبزیجات دارای بتاکاروتن برای بارداری خطرناک محسوب نمی‌شوند زیرا بتاکاروتن نوع غیر فعال ویتامین A است.

مراقبت پوستی خانم‌های باردار در هوای گرم و آفتاب شدید

  • در صورتی که در دوران بارداری خود زیاد خارج از منزل می‌شوید نکات زیر را حتا رعایت کنید:
  • حداقل در تابستان و در ساعات اوج گرما یعنی از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در داخل ساختمان بمانید؛
    در ساعات گرم زیر سایه قرار بگیرید؛
  • 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن کرم ضد آفتاب را روی پوست خود بمالید و هر چند ساعت یکبار آنرا تکرار نمایید؛
  • بدن خود را با لباس آزاد کتان و نخی که هوا از داخل پارچه آن می‌تواند عبور کند بپوشانید؛
    کلاه و عینک آفتابی را همراه خود ببرید.

هیچ کدام از نکاتی که گفته شد به معنای آن نیست که شما باید در تابستان در دوران بارداری در خانه بمانید. حتما از فصل زیبای تابستان لذت ببرید اما نکات مربوط به مراقبت‌های پوستی را هم رعایت نمایید.

بیشتر بدانید:

بوتاکس و سایر درمان‌های پوستی در بارداری

برنزه کردن پوست در دوران بارداری

ترک پوستی در بارداری