دقت بیبی چک

تا زمانی که به دقت به دستورالعمل استفاده از وسایل تست بارداری مثل بیبی چک عمل کنید این وسایل دقیق هستند. جواب مثبت تست بارداری تقریبا همیشه درست است یعنی احتمال مثبت کاذب خیلی کم است.

تا زمانی که به دقت به دستورالعمل استفاده از وسایل تست بارداری مثل بیبی چک عمل کنید این وسایل دقیق هستند. جواب مثبت تست بارداری تقریبا همیشه درست است یعنی احتمال مثبت کاذب خیلی کم است.

در چه شرایطی جواب تست بارداری ممکن است اشتباه باشد؟

  • اگر مطابق دستورالعمل استفاده عمل نشود؛
  • اگر تست بارداری خیلی زود انجام شود؛
  • بعضی از داروها هم ممکن است نتایج تست بارداری را مخدوش نمایند.

روش انجام تست بارداری چیست؟

وقتی که باردار می‌شوید میزان هورمون hCG که به هورمون بارداری معروف است در بدن به طور ناگهانی افزایش می‌یابد. وسایل تست بارداری افزایش هورمون hCG را می‌توانند تشخیص دهند. بیشتر تست‌های بارداری را می‌توانید در اولین روز عقب افتادن پریود انجام دهید. تست‌هایی که زودتر از این زمان انجام شود همیشه دقیق نیستند.

دستورالعمل وسیله را بخوانید تا مطمئن شوید امکان انجام تست در هر زمان از روز وجود دارد. معمولا بهترین زمان برای تست بارداری اولین کار روزانه است چون در این زمان ادرار بیشترین غلظت هورمون وجود دارد. قبل از انجام تست، مایعات زیاد ننوشید چون این کار سبب رقیق شدن اچ سی جی ادرار می‌شود.

دقت نتیجه تست مثبت چقدر است؟

اگر نتیجه تست بارداری مثبت باشد به احتمال بسیار زیاد واقعا باردار هستید. بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید. معمولا به دلیل آنکه دقت بیبی چک زیاد است پزشک تست را تکرار نمی‌کند. از پزشک بخواهید تاریخ تقریبی زایمان را به شما بگوید.

دقت نتیجه تست منفی چقدر است؟

اگر نتیجه تست منفی باشد ممکن است باردار باشید. اما همانطور که گفته شد احتمال خطا در نتیجه منفی تست بارداری بیشتر است. مثلا اگر تست بارداری خیلی زود انجام شده باشد ممکن است باردار باشید اما به میزان کافی هورمون اچ سی جی در بدن شما وجود نداشته باشد که باعث مثبت شدن تست بارداری بشود.

دقت تست‌های بارداری از نظر زمان انجام تست و سطح اچ سی جی برای مثبت شدن تست با هم متفاوت است. حتما توضیحات روی بسته بندی کالا را بخوانید.

اگر بعد از منفی شدن تست بادرای فکر یکنید باردار هستید چند روز صبر کرده و دوباره تست کنید. اگر تست بادار ی دوم شما هم نفی شد ولی هنوز پریود نشده‌اید با پزشک مشورت نمایید.

اثر داروها بر دقت وسایل تست بارداری چگونه است؟

بعضی از داروها ممکن است باعث شد با وجود عدم بارداری نتیجه تست مثبت شود. این داروها عبارتند از:

  • پرومتازین، که برای درمان آلرژی استفاده می‌شود؛
  • داروهای مورد استفاده برای درمان پارکینسون؛
  • داروهای ضد اضطراب مثل دیازپام؛
  • داروهای ضد روان پریشی مثل کلوزاپین؛
  • داروهای ادرارآور مورد استفاده برای افزایش میزان ادرار که برای وضعیت‌هایی مثل نارسایی قلبی استفاده می‌شود؛
  • داروهای ضد تشنج که برای جلوگیری از صرع و غش استفاده می‌شود؛
  • داروهای درمان ناباروری.

ارتباط تست بارداری با سقط زودهنگام چیست؟

اگر اولین تست بارداری شما مثبت اما دومی منفی شد یا پریود شما آغاز شد خطر سقط زودهنگام وجود دارد. از پزشک بخواهید شما را راهنمایی کند.

بیشتر بدانید:

اگر بی بی چک منفی شود تا تست بعدی چقدر صبر کنیم؟

تست خانگی بارداری با استفاده از بی بی چک

علائم اولیه بارداری